Toužíte po 3D televizoru?

22. 12. 2010
Toužíte po 3D televizoru?
UJeště než si jej pořídíte, raději se ujistěte, že nemáte oční vadu, která sledování trojrozměrného vysílání znemožňuje.

Mnozí z nás touží po nemodernějších 3D televizorech, aniž bychom věděli, že patříme do skupiny těch, kdo nejsou schopni trojrozměrný obraz pojmout. Výzkumy z USA ukazují, že obtíže může mít 20 až 50% obyvatel. Každý desátý není vůbec schopen vybavit 3D efekt a v 3D kině, nebo při pohledu na 3D televizní film vidí jen klasický dvojrozměrný obraz. Ostatní sice 3D obraz vidí, ale po určité době začnou pociťovat nevolnost, bolest hlavy a pocit nepohodlného vidění. Problémy vznikají zejména při rychlých 3D akčních filmech.

"Stereoslepota, tedy úplná neschopnost vybavit si 3D vjem vzniká u lidí s těžkou tupozrakostí, u jednookých a u lidí s výrazným šilháním. Bolesti hlavy, pocit na zvracení a bolesti očí mívají lidé s méně závažnými poruchami," říká říká MUDr.Josf Hycl, CSc., oční mikrochirurg kliniky DuoVize . "Většinou se jedná o astigmatismus, rozdíl v počtu dioptrií na obou očích a nebo skryté šilhání, které se za běžných situací neprojevuje," dodává.

Otestujte své děti Každý, kdo zažil při sledování 3D filmu popisované obtíže, by měl navštívit očního lékaře. Zejména se to týká malých dětí, kde tyto potíže mohou být první známkou šilhání, nebo vyšší dioptrické vady s rozdílem mezi oběma očima. Pomocí 3D brýlí mohou rodiče udělat test vidění svého dítěte. Rodič i dítě si nasadí 3D brýle a postaví se proti sobě na vzdálenost jednoho metru. Pokud dítě vidí za brýlemi rodiče obě jeho oči, znamená to, že obě oči používá správně a rovnoměrně. Pokud vidí oko rodiče jen na jedné straně brýlí, znamená to u dítěte tupozrakost, dioptrickou vadu nebo jiný optický problém. V ten moment by rodič měl objednat dítě k očnímu lékaři.

Dospělým, kteří mívají úplnou stereoslepotu většinou nelze pomoci. Vyjímkou jsou někteří šilhající se zachovalým viděním šilhajícího.

Vhodná řešení

• Dioptrické vady V případě, kdy je třeba řešit velké rozdíly v dioptriích nebo astigmatismus, je vhodná laserová operace femtosekundovým laserem např. zákroky typu NeoLASIK HD. Tato metoda je unikátní v tom, že odstraní i drobné nepravidelnosti optického systému a má nejvyšší potenciál pro dosažení dokonalého vidění.

Pro ty brýlaté, kteří zatím nenašli odvahu k laserové operaci malá rada: noste při sledování 3D filmů 3D brýle co nejblíže dioptrických brýlí. Každý milimetr vzdálenosti navíc zvyšuje zkreslení a přibližuje okamžik kdy se člověku udělá špatně.

• Šilhání a mikrošilhání Zjevné šilhání má asi každý stý dospělý.Tyto vady řada z nás vnímá jen jako kosmetickou vadu (nerovnoběžné postavení očí). Avšak jedná se o složitější problém, kdy dochází také k poruše prostorového vidění. U mikrošilhání, což je drobná, často neviditelná odchylka od správného postavení očí, si navíc ani narušenou rovnováhu postavení očí nemusíte uvědomovat. S potížemi se pak můžete setkat až právě při sledování 3D filmů a u míčových her náročných na prostorovou lokalizaci. Zjevné šilhání i mikrošilhání lze úspěšně řešit, a to pomocí ojedinělého zákroku – tzv. metody nastavitelných stehů. "Jedinečnost zákroku spočívá v tom, že po ukončení operace můžeme postavení očí doladit jemným dotažením nebo povolením stehů, a tak upravit pozici okohybných svalů nejen pro dokonalý kosmetický ale také funkční efekt. Metoda je vhodná i pro pacienty v minulosti neúspěšně operované" říká MUDr. Hycl.

• Tupozrakost Tupozrakost může být způsobena nejen šilháním, ale i jednostrannou dioptrickou vadou oka, vrozeném šedém zákalu a dalších očních chorobách. Vzniká v prvních osmi letech života (v době kdy se vyvíjí mozková zraková centra) a pouze v tomto období je šance na její úplnou nápravu. Vlastní tupozrakost v dospělosti úplně vyléčit nelze. To ale neznamená, že lékaři nad dospělými tupozrakými lámou hůl. Většina tupozrakých očí má totiž přidruženou vysokou dioptrickou vadu, kterou umíme léčit a jsme tak schopni zlepšit vidění tupozrakého oka až o 6 řádků vyšetřovacích optotypů. I zde je ideálním řešením zákrok NeoLASIK HD. U některých pacientů lze totiž po odstranění dioptrické vady tupozrakého oka navodit prostorové vidění a umožnit mu tak 3D filmy vidět.

ČTĚTE TAKÉ:
Nevěru máte zapsanou možná v očích, ale určitě v genech


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Srdcová královna stojí na vaší straně, takže v lásce a milostných záležitostech očekávejte příjemné chvilky. Prožíváte období, které není skoupé na seznámení, vyznání lásky a intimní…

Nejčtenější články

Články odjinud