Trable s menopauzou: Jaký je ideální jídelníček pro ženy v přechodu?

Hormonální substituční léčba je velké téma: může přispět k rakovině prsu, je bezpečná? Pokud se jí chceme vyhnout, jak zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy pomocí vhodných potravin s fytoestrogeny? Jak by měl vypadat jídelníček ženy v přechodu? Podívejte se na další díl pořadu Trable s menopauzou, který najdete v úvodu článku.

Prevence rakoviny prsu

Řada žen má v menopauze takové problémy jako je pocení či podrážděnost, nepsavost, nechuť na sex, že nakonec hormonální substituční léčbu berou jako vysvobození, které jim vrátí jejich vlastní život. Jenže nemůže tato léčba zvýšit riziko rakoviny prsu? "Jsou studie, které prokazují jakousi vyšší rizikovost této léčby pro některé ženy v menopauze. Jako rentgenolog to vidím tak, že našim úkolem je umožnit ženě, která potřebuje léky na zvládnutí menopauzy, projít menopauzou bezpečně," říká rentgenoložka Miroslava Skovajsová. Jinými slovy nejde o to hormonální substituční léčbu zavrhnout, ale žena, která ji užívá, musí chodit častěji na kontroly. 

Řada z nás ale hormonální substitu léčbu nemůže brát ze zdravotních důvodů například kvůli vyšší srážlivosti krve. Jiné z nás prostě dávají přednost přírodní léčbě, i když by ji užívat mohly. Pak je ideální zvýšit konzumaci potravin bohatých na fytoestrogeny. Kde je najdeme? A jak by měl vypadat jídelníček ženy v menopauze? Podívejte se na video v úvodu článku. 

Partnerem pořadu se stal Feminus, doplněk stravy z čistě přírodních látek bez jakýchkoliv hormonů. Když si na jejich stránkách přečtete zkušenosti reálných žen, které ho užívají, dojdete k závěru, že není třeba se příznaků menopauzy bát a že je lze opravdu ovlivnit. Zkušenosti s Feminusem najdete ZDE

Doporučujeme

Články odjinud