Trápí vás kůžičky kolem nehtů? Na vině může být manikérka i infekce | Foto: iStock

Foto: iStock

Trápí vás kůžičky kolem nehtů? Na vině může být manikérka i infekce

Taková zatržená kůžička u nehtu dokáže pěkně potrápit. Jde sice o drobné zranění, ale na exponovaném místě, takže může pěkně bolet. Ze zdánlivé drobnosti se navíc může vyklubat daleko větší nepříjemnost až infekce. Co všechno může být příčinou a co s tím?

Stříhání kůžičky

Nikdy nestříhejte kůžičku kolem nehtu a nedovolte to ani svojí manikérce. Proč? Protože tato kůžička má svoji funkci. Funguje jako těsnění chránící právě nehtové lůžko před nejrůznějšími nečistotami, včetně bakterií, plísní a kvasinek. Jakmile ji ustřihnete, bude vaše nehtové lůžko v ohrožení. Stříháním navíc kůžička zvaná kutikula ztvrdne a snadněji praská, čímž je náchylnější k infekci.

Jak si upravit gelové nehty doma?

Pokračování 2 / 5

Hrubá manikérka

Některé manikérky nemají pro svoji práci dostatečný cit a hrubým zacházením i nevhodnými přístroji často mohou poškodit nehty a také jejich okolí. Některé manikérky navíc používají ke změkčení kůžičky silná a dráždivá rozpouštědla, která rozpouštějí keratin neboli protein v kutikule, což může způsobit zánět a infekci nehtového kořene, nehtového lůžka a okolní kůže.

Pokračování 3 / 5

Nedostatečná hygiena

Za problémy často mohou také nedostatečné hygienické návyky vaší manikérky. Můžete si buď přinést vlastní sadu nástrojů na manikúru, nebo se ujistit, že ve vašem salonu používají sterilní nástroje, abyste se tak vyhnula bakteriím a choroboplodným zárodkům. Děláte-li si manikúru sama, platí pro vás stejná pravidla. I vaše vlastní nástroje je třeba pravidelně po každém použití čistit a měnit, aby vaše nehty a okolní kůžička nepřicházely do kontaktu s bakteriemi.

Pokračování 4 / 5

Alergická dermatitida

Pokud máte po manikúře zarudlou, oteklou a loupající se pokožku, můžete mít alergickou kontaktní dermatitidu z laku na nehty, acetonových odlakovačů, tužidel na nehty nebo lepidla používaného na zábaly a umělé nehty. V případě potřeby použijte antibakteriální mast a nechte nehty v přirozeném stavu, dokud se jejich kondice nezlepší.

Pokračování 5 / 5

Infekce kůže

Máte-li červenou kůži s otoky, bolestivostí kolem nehtů a mokváním, můžete mít paronychium čili zánět nehtového lůžka. Určitě byste měla navštívit lékaře. Nedělejte si manikúru, když máte infekci. Snadno ji tím zhoršíte a rozšíříte na další nehty a okolní kůži.

Doporučujeme

Články odjinud