Trápí vás menopauza? Vyzkoušejte 7 osvědčených bylinek místo hormonů | Foto: Feminus

Foto: Feminus

Trápí vás menopauza? Vyzkoušejte 7 osvědčených bylinek místo hormonů

Hormony už od puberty ovlivňují život žen a mnohdy to není úplně příjemné. Menstruační cyklus, těhotenství. A pak přijde přechod. Ve chvíli, kdy vaječníky začnou utlumovat svou funkci, a ženských hormonů začne v těle ubývat, můžeme začít trpět klimakterickým syndromem. Doprovází ho návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres a někdy i deprese. Pomoci mohou bylinky.

Místo do lesa do lékárny

Nechcete, nebo nemůžete podstoupit hormonální léčbu? „Zkuste to přírodní cestou pomocí bylinek. V dnešní době už nemusíte vyrazit za úplňku do lesa… Navštivte bylinkářství, lékárnu, prodejnu zdravé výživy a pořiďte si některý z doplňků stravy, který bylinky vhodné pro ženy v menopauze obsahuje,“ říká David Buchta ze společnosti Feminus, propagátor zdravého životního stylu. Léčivých bylinek, které v těchto situacích pomáhají je hned několik. Pojďme si je blíže představit. 

Fungují bylinky v boji proti klimakterickému syndromu? Názor lékařky najdete na videu: 

Pokračování 2 / 8

Andělika čínská

Andělika čínská, známá také pod názvem Dong Quai, je v Číně nejčastěji předepisovanou bylinou. Oddenky této byliny se užívají už tisíce let. Andělika udržuje přirozenou hormonální rovnováhu, její kořen obsahuje velké množství esenciálních olejů, organických kyselin a jejich esterů a také vitamínů, aminokyselin a sacharidů. Dokáže ovlivnit a upravit menstruační cyklus, je účinným antioxidantem a vliv má také na velikost prsů

Zralé ženy zajímají zejména její hormonální účinky. Pomáhá odstraňovat suchost v pochvě a je účinná i proti návalům horka. Celkově zklidňuje a osvěžuje. Vliv má i na psychiku, snižuje podrážděnost a pomáhá s nespavostí. „Působí také na krevní oběh a krvetvorbu. Užívá se i při cukrovce, onemocněních ledvin a křečových stavech. Ale pozor, pokud užíváte léky na ředění krve, raději se andělice vyhněte,“ varuje David Buchta.

Pokračování 3 / 8

Řeřicha peruánská 

Řeřicha peruánská, u nás známá jako maca, byla již od pradávna využívaná jako afrodiziakum a říká se jí proto peruánská viagra. Může se pyšnit tím, že patří mezi superpotraviny, ale také mezi adaptogeny, což jsou rostlinné produkty zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím. Přispívá k fyzickému i duševnímu zdraví, vitalitě a vytrvalosti. Je využívána při léčbě neplodnosti, zvyšuje pravděpodobnost početí a dokáže upravit menstruační cyklus

Pomáhá vyrovnávat hormonální hladinu a tím snižuje projevy klimakteria. A to i přesto, že v této rostlině nenajdeme fytoestrogeny ani látky podobné hormonům. Hormonální rovnováhu podporuje díky alkaloidům, které působí na hormonální systém. Navíc pomáhá s ochranou kostí a tím snižuje riziko vzniku osteoporózy, kterou jsou ženy v menopauze ohroženy mnohem více, než zbytek populace. 

Pokračování 4 / 8

Kotvičník zemní

Kotvičník zemní je bylinka, kterou mají v oblibě ženy i muži. Obsahuje látky, které tělu pomáhají regulovat hormonální nerovnováhu, a dokáže nás nabudit. Podporuje imunitu i dobrou psychickou kondici, zvyšuje libido, dodává tělu energii, snižuje krevní tlak i cholesterol. „Pole jeho působení je opravdu široké. Je doporučován ženám, které trápí únava, nespavost, přibírání na váze, deprese, snížený zájem o sex, osteoporóza, nepravidelná menstruace, ztráta vlasů, úzkost i neschopnost dosáhnout orgasmu,“ vyjmenovává David Buchta.

Pokračování 5 / 8

Indický ženšen 

Indický ženšen, ašvaganda nebo vitánie snodárná. Tři názvy pro bylinu, která má opravdu zajímavé účinky. Říká se jí bylina mládí, protože přispívá ke zpomalení známek stárnutí a k celkovému omlazení.  Ašvaganda je typickou rostlinou ájurvédské medicíny, ve které se užívá k prodloužení života, stimulaci mysli, posílení vitality a sexuální zdatnosti. Je výborným antioxidantem a má pozitivní účinky nejen na zdraví fyzické, ale i psychické. A právě výkyvy nálad, únava, problémy se spánkem nebo s koncentrací pociťují ženy v menopauze poměrně často. 

Ašvaganda působí na endokrinní systém a pomáhá normalizovat sekreci hormonů, čímž zmírňuje průvodní projevy menopauzy. Je také účinným afrodiziakem, zklidňuje organismus a posiluje nervovou soustavu.  Indický ženšen zlepšuje trávení a tím i absorpci živin, což se projevuje zdravější pokožkou a lesklejšími vlasy. Zabraňuje také ztrátě pigmentu melaninu, který zajišťuje barvu vlasů. 

Pokračování 6 / 8

Ploštičník hroznatý

Ploštičník pochází ze severní Ameriky a nás zajímá hlavně jeho kořen. Obsahuje totiž glykosidy a terpeny, jež jsou svými účinky podobné estrogenům. K léčbě gynekologických a klimakterických potíží jej používali už indiáni a své využití má v této oblasti dodnes. Navíc pomáhá při potížích se spánkem, zlepšuje paměť i koncentraci a přispívá k lepší psychické pohodě

Pokračování 7 / 8

Třezalka tečkovaná

Třezalka je krásná žlutá trvalka, která má silné sedativní a zklidňující účinky. Má pozitivní vliv na spánek a posiluje imunitní systém. Provází vaše klimakterium podrážděnost, změny nálad a emoční nestabilita, úzkost nebo záchvaty paniky? Pijte čaj z třezalky tečkované. Jeho účinnost nastupuje až po dvou týdnech a nesmí se to s ním přehánět. Denní dávka může být asi dva až tři šálky, ale nedoporučuje se pít ho déle než šest týdnů. Třezalce se vyhněte, když se budete chtít opalovat nebo půjdete do solária. Zvyšuje totiž citlivost na světlo a mohly by se vám objevit pigmentové skvrny. 

Pokračování 8 / 8

Červený jetel

Červený jetel není žádnou cizokrajnou specialitou. Jedná se o náš domácí jetel luční, na který není problém běžně narazit. Věděli jste ale, že je plný fytoestrogenů? Jedná se o látku, která je svou strukturou velice podobná ženským pohlavním hormonům estrogenům a v našem těle je do jisté míry dokáže suplovat. Díky tomu umí červený jetel zmírňovat projevy menopauzy. Má příjemnou chuť, a pokud se ho nevydáme hledat na louku, narazit na něj můžete i v čajových směsích nebo léčivých přípravcích. Navíc má i další léčivé účinky, používá se proti kašli i průjmu, má detoxikační i dezinfekční efekt, doporučuje se při revmatismu a diabetu, pomáhá při ekzémech a dokonce působí preventivně proti rakovině prsu a prostaty. Pokud vás tyto bylinky zaujaly, nemusíte je kupovat jednotlivě a míchat si je. Všechny je najdete v doplňku stravy Feminus. Díky přírodnímu složení se zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení dobrého sexuálního zdraví. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. 

Více o menopauze najdete v naší sekci Trable s menopauzou ZDE

Doporučujeme

Články odjinud