Trápí vás pigmentové skvrny? Jak se jich zbavit?

Trápí vás pigmentové skvrny? Jak se jich zbavit?

Slunce konečně chytá sílu a vy se jistě nemůžete dočkat, až po dlouhé zimě nastavíte tvář hřejivým paprskům. Slunění s sebou ale nese i různé nepříjemnosti, mimo jiné například pigmentové skvrny. Jak proti nim bojovat?

Čerpejte z přírody

Čínská medicína je poslední dobou hodně v kurzu. Dokáže si poradit i s pigmentovými skvrnami a to za pomoci výtažků z divoce rostoucí vrby, kadelovníku nebo kaštanovníku. Pokud spíš dáváte přednost tradicím a babským radám, zkuste recepty našich babiček – citronovou kúru nebo vylouhovanou lékořici. Pozor ale, pokud máte citlivou pleť, nemuselo by se vám domácí mastičkaření vyplatit.

Úvodní foto: iStock

Co zabere proti pigmentovým skvrnám? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Domácí kosmetické zmizíky

Většina kosmetických značek už dnes má svou řadu na vybělení pigmentových skvrn, což je skvělé. Pokud by vás ale zajímaly i konkrétní složky pleťových krémů a sér, které vaši pokožku opět barevně sjednotí, určitě hledejte ve složení především výtažky z vrby bílé či korejského kaštanu, asijské rostliny takary obecné, japonského zeleného čaje nebo mořských řas. Mezi kyselinami pak v řešení pigmentace vede ta azelaová a glykolová, glycyrrhetinová nebo třeba čistá kyselina kojová. V boji s tzv. melasmy pouze pomocí kosmetiky se ale obrňte trpělivostí. Pěkný výsledek si vyžádá důslednou péči a i tak si na něj zcela jistě nějaký ten pátek počkáte.

Pokračování 3 / 4

V rukou odborníka

Pokud kosmetika na pigmentové skvrny neplní vaše očekávání nebo se vám prostě nechce čekat příliš dlouho na výsledek, nebojte se svěřit přímo do rukou estetického dermatologa. Pro začátek můžete na estetické dermatologii vyzkoušet třeba chemický peeling. Počítejte ale s tím, že pro toto ošetření jsou vhodné spíš zimní měsíce.

„Při proceduře vám štětečkem naneseme na pleť speciální peelingovou směs bohatou na účinné hydrokyseliny, které vaši tvář barevně sjednotí, zjemní a projasní,“ vysvětluje průběh ošetření MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic. V odstranění středních nebo dokonce hlubších pigmentací ale dosahuje podstatně lepších výsledků intenzivní pulsní světlo (IPL). Při ošetření se pigment rozstřelí a do týdne se odloupne. Do třetice můžete zabojovat proti nežádoucí pigmentaci i metodou Biored peel. „Ošetření obě výše uvedené metody – chemický peeling a IPL – velmi chytře kombinuje,“ dodává nakonec dermatoložka.

Pokračování 4 / 4

Zamaskujte je!

Pokud se vám z jakýchkoliv důvodů nechce nebo nemůžete s pigmentovými skvrnami bojovat jedním ze zmíněných způsobů, nemusíte zoufat. V případě nepříliš výrazných pigmentových skvrn si můžete pomoct dekorativní kosmetikou, která zakryje vaše nedostatky. Použijte tekutý korektor o odstín světlejší, než je vaše pleť a aplikujte ho jemným vklepáváním. Stejným způsobem naneste i make-up, který bude pro změnu o odstín tmavší, než je tón vaší pleti. Celou proceduru zafixujte zmatňujícím pudrem.

Doporučujeme

Články odjinud