Trápí vás tyto zdravotní problémy? Možná za to může stres a trápení provázející váš vztah! | Foto: iStock

Foto: iStock

Trápí vás tyto zdravotní problémy? Možná za to může stres a trápení provázející váš vztah!

V našem zdravotním stavu se zrcadlí nejen genetické dispozice, životní styl a řada dalších zevních vlivů, ale i to, jak prožíváme naše partnerské vztahy. Jak se do našeho zdraví mohou promítnout vztahy?

Psychika vs. zdraví

„Psychosomatika je věda, která je založena na předpokladu, že tělesné obtíže mají také psychické příčiny. Psychosomatická léčba je komplexní a kromě standardního lékařského přístupu zahrnuje i terapii souvisejících psychických obtíží,“ uvádí na webu společnosti Šance dětem psycholožka Dana Hajná. O vztahu dlouhodobého stresu a fyzického zdraví už v dnešní době pravděpodobně nikdo nepochybuje. A jaké zdravotní problémy nás mohou potkat, pokud se v partnerském vztahu dlouhodobě trápíme a stresujeme anebo roky potlačujeme sebe samu? Například proto, že nám je partner opakovaně nevěrný, despotický anebo vše v domácnosti nechává pouze na vás?

Nejsi v tom sama: Pocity vlastního selhání nám brání požádat o pomoc. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Snížená imunita, a tedy i větší nemocnost

Mnoha výzkumy i mnoha odborníky bylo prokázáno, že dlouhodobý stres negativně ovlivňuje stav našeho imunitního systému – jednoduše jej oslabuje. Naopak pozitivní emoce, životní optimismus a dobrá nálada imunitní systém podporují a vedou k potlačení prozánětlivých cytokinů, způsobujících zánětlivé procesy v těle. Není tedy divu, že důsledkem dlouhodobých partnerských hádek, bojů a neshod bývá i větší sklon k nemocnosti.

Pokračování 3 / 6

Bolesti hlavy

Dosti typickou zdravotní komplikací, která velmi často provází vztahovou nepohodu a napětí, jsou bolesti hlavy. Moderní medicína s tím dokonce již počítá! „Psychosomatická medicína dokáže být velmi úspěšná při léčbě bolestí hlavy; vždyť dobře víme, že se nám po náročném dni může hlava bolestí rozskočit,“ vysvětluje lékařka Alena Nouzová z Centra bolesti hlavy v Praze. A nemusí jít pouze o vleklé otevřené konflikty, ale i o vztahová trápení či nedořešené a bezvýchodné situace, které nám dlouhodobě leží v hlavě.

Pokračování 4 / 6

Bolesti zad

Záda nás mohou pochopitelně bolet například kvůli chybnému držení těla, sedavému způsobu života, ochablému břišnímu svalstvu, špatnému postavení kyčlí či nedostatku anebo nenadálé přemíry pohybu. Řádnou porci bolesti si samozřejmě umí ukousnout i degenerativní onemocnění, nicméně ani stres a tíha starostí, které si na záda naložíme, nezůstává ohledně bolesti v ničem pozadu! Emoční napětí jde ruku v ruce se zvýšeným napětím svalů, a to zejména šíjových, ale i bederních. Pokud se ke všemu přidá sedavý způsob života a jednorázová zátěž, ať už jde o těžké nákupní tašky nebo chvilkový „záchvat“ posilování, je na bolestivý malér zaděláno!

Pokračování 5 / 6

Dechová nedostatečnost

Možná to znáte; najednou se dostaví tísnivý pocit, že se nelze nadechnout, že je v okolí málo kyslíku, že se zkrátka dusíte. I takové stavy může citlivým jedincům přinést dlouhodobě disharmonický partnerský vztah. Tehdy padají zoufalé věty: „Dusím se vedle tebe! Nemohu vedle tebe dýchat!“

Pokračování 6 / 6

Kožní problémy, ekzémy, dermatitidy

Kůže je prý zrcadlem duše. Vždyť právě kůže reaguje na psychické rozpoložení takřka okamžitě! Jsme-li v silné emoci, můžeme blednout, červenat se i výrazně se potit. „Dnes už je všeobecně známo, uznáváno a respektováno jak na poli odborném, tak laickém, že kožní nemoci souvisejí s psychickým stavem pacienta. Tak to vnímají též klasicky orientovaní dermatologové. Řada kožních nemocí tuto souvislost již obsahuje ve svém názvu – psychogenní kopřivka, psychogenní purpura, atopický ekzém neboli neurodermitis atopica…,“ uvádí na svém webu dermatoložka Petra Petrovská, která se zabývá nejen dermatologií, ale zároveň i psychosomatikou.

Cestou k uzdravení mnoha nemocí může být nejen kvalitní lékařská a „lékárnická“ péče, ale i péče o vlastní nitro, vztahy a mnohdy i sebeúctu.

Doporučujeme

Články odjinud