Trápí vás zácpa?

18. 10. 2001
Trápí vás zácpa?
Jednou z velice nepříjemných a nejčastějších obtíží trávicího ústrojí bývá zácpa. Námaha spojená s vypuzením tuhé stolice může vést až ke střevním potížím, hemeroidům, ale dokonce i k zánětu slepého střeva.

Trápí vás zácpa?

Jednou z velice nepříjemných a nejčastějších obtíží trávicího ústrojí bývá zácpa. Tu může způsobovat nedostatek vlákniny v naší stravě, přílišná konzumace masa nebo mléčných výrobků, nedostatek tekutin, které napomáhají ředění stolice, někdy je na vině i alergie na potraviny, málo pohybu, užívání některých léků či těhotenství, během něhož často slábnou svaly trávicího ústrojí. U některých lidí může být příčinou i stres, úzkost a napětí.

Námaha spojená s vypuzením tuhé stolice může vést až ke střevním potížím, hemeroidům, ale dokonce i k zánětu slepého střeva. Pokud zácpa trvá déle jak dva týdny, je namístě navštívit lékaře.

Vyvarujte se nadměrného používání projímadel, neboň tělo si na jejich účinky snadno navykne a bez jejich užití problém zácpy přetrvává.

Co dělat?

Zařaďte do vaší stravy hodně vlákniny, jezte fazole, neloupanou rýži, celozrnný chleba, brambory ve slupce, syrovou zeleninu, čerstvé, ale i sušené ovoce, dbejte na pitný režim. Stravu pečlivě rozžvýkejte, nehltejte. Pravidelně cvičte, posílíte tak žaludek a zádové svaly, podpoříte tím i činnost střev. Snažte se chodit pravidelně na záchod, stolici nepotlačujte.

Autor: Julie Kocianová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Milostné jiskření v práci je neúnosné a už si o vašem vztahu šuškají i ostatní kolegové. Nejlepší by bylo na všechno se vykašlat. Naštěstí je víkend, tak vypněte telefon a začněte si…

Nejčtenější články

Doporučujeme