Trápí vás, že se potíte jak… Mrkněte na 15 zpocených hvězd a buďte v klidu

19. 6. 2022
Pocení je přirozenou reakcí těla a je mu i velmi prospěšné. Pocením se totiž organismus ochlazuje a spotřebovává energii, z těla odcházejí škodlivé a toxické látky a pot zároveň ochraňuje pokožku před UV zářením. Přesto je společensky velmi trapné a zpocená podpaží jsou soustem pro bulvární fotografy. Přesvědčte se v naší galerii v úvodu článku.

Bez potu to nejde

Za klidových podmínek tělo odpaří zhruba 500 mililitrů denně, toto množství stoupá se zvyšující se námahou nebo se zvyšující se teplotou. V extrémních případech může z těla odejít až 10 litrů za den. Kromě vody odchází z těla i další látky, jako je sodík, hořčík či draslík. Pocením tedy na jednu stranu přicházíme o důležité minerály, zároveň je ale prospěšné, protože nám pomáhá regulovat teplotu a ochlazovat se. To, že by z těla pocením odcházely toxické látky, je ovšem mýtus. 

Přestože je pocení fyziologická nutnost, jeho známky jsou společenským faux pas. A to přestože je samotný pot bez zápachu a začíná být cítit až v okamžiku, kdy se na pokožce začnou rozkládat bílkoviny a mastné kyseliny.

Podívejte se na grafiku, jak poznáte, že v horku málo pijete:

Někdy deodorant prostě nestačí

Ženy (a v poslední době naštěstí i muži) dělají leccos, aby produkci potu snížily. K základní výbavě patří deodoranty a antiperspiranty, proti pocení existují léky, ale i operace. Skvělým trikem jsou jednorázové polštářky proti pocení, které se nalepí zevnitř na oblečení. Jsou tenké, přesto pohltí všechnu přebytečnou vlhkost a mokré koláče v podpaží se neudělají. Jedinou nevýhodou je, že je můžete nosit pouze pod topy s delším rukávem.

Přesto se mokré skvrny v podpaží občas udělají. Běžným lidem, ale i celebritám. Je jedno, kolik peněz vydělávají nebo kolik mají followerů, čeho ve svém životě dosáhly, pot si nevybírá. Na takové chvilky pak číhají fotografové, aby ukázali, že i slavné hvězdy se v horkém létě potí jako obyčejní smrtelníci. Podívejte se do galerie v úvodu článku. 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Jupiter je v nepříjemném spojení s Uranem, a proto budete tak trochu podráždění a nic vám nebude po chuti. V rodinném kruhu nepanuje ideální atmosféra, nicméně se nad tím nepozastavujte.…

Nejčtenější články

Doporučujeme