Trápíte se nad výběrem oken? Možná zbytečně!

17. 9. 2019 Prezentace klienta
Trápíte se nad výběrem oken? Možná zbytečně!
Už nějakou dobu víte, že nastal čas pořídit si nová okna. Do bytu táhne, okna se mlží. Vy sedíte nad katalogy a nabídkami nových oken a ztrácíte se v nich. Co je důležité a co naopak nemusíte řešit?

Nejen na ceně záleží

Určitě oslovíte více dodavatelů a co si budeme povídat, budete koukat i na cenu. Ne vždy má ale vypovídající hodnotu. Porovnáváte vůbec to, co porovnat lze?

Jak vysvětluje Ing. Petr Holý, ředitel Otherm okna: „Pokud zákazník poptává například jen plastová okna bez bližší specifikace vlastností, nabídky se pak mohou velmi lišit v profilu, zasklení, doplňcích i specifikaci služeb."

Klepněte pro větší obrázek

Jak je to s materiálem?

Lidé si jako první lámou hlavu nad výběrem materiálu. Je lepší dřevo, plast nebo snad hliník? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Z hlediska tepelné izolace jsou prakticky srovnatelné. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Ale jinak záleží hlavně na vašem vkusu a financích, jaká okna si vyberete. Je dobré poradit se s dodavatelem, který má v nabídce kompletní sadu materiálů. Nebude tak mít důvod vám nutit okna z jednoho konkrétního materiálu.

Kde budou okna sloužit?

A co od nich očekáváte? Mají vás ochránit před hlukem, zajistit ochranu před vloupáním? Na jakou světovou stranu budou orientována? Nejprve byste si vždy měli rozmyslet, co od oken potřebujete a kde budou sloužit. Pak je dobré nechat si poradit od odborníků, kteří mají třeba i zkušenost s tím, co dobře slouží lidem žijícím kolem vás.

Kvalita se skrývá uvnitř

A vy ji na první pohled nepoznáte. Bohužel je to tak. Zda jste si vybrali opravdu kvalitní okna poznáte až po nějaké době používání.

Kdo se rozhodl pro plastová okna, měl by se zajímat hlavně o:

  • Stavební hloubku profilu
  • Kovovou výztuhu
  • Počet těsnění v profilu
  • Typ zasklení a hloubku jeho uložení v profilu
  • Počtu uzamykacích bodů na kování okna

Stavební hloubka profilu

Jde o tloušťku okenního rámu a křídla, která ovlivňuje tepelně izolační vlastnosti profilu. Lze říci, že čím větší stavební hloubka, tím lepší tepelná izolace.

Podle stavební hloubky je pak profil plastových oken rozdělen na pět a více komor. Aktuální trend velí okna s větší stavební hloubkou ideálně 80 mm a více.

Klepněte pro větší obrázek

Kovová výztuha

Výztuha zajišťuje pevnost a tvarovou stabilitu plastových oken. Kvalitní, dostatečně silná a správně tvarovaná výztuha profilu, to je základ pevných a tvarově stabilních plastových oken. Nejčastěji bývá výztuha umístěna v největší komoře.

Plast není nosným materiálem. Navíc, když na něj svítí slunce, zahřeje se a natáhne se, proto je výztuha zodpovědná za to, aby se okna nekroutila. Do výztuhy by měly být také pevně montovány také součásti kování a panty, aby byla zajištěna jejich pevnost proti vytržení.

Izolační zasklení

Tepelně izolační zasklení tvoří dvě nebo tři skleněné tabule, které by měly mít v základním provedení minimální tloušťku 4 mm. S ohledem na velikost okna je pak bezpečnost zajištěna použitím silnějších tabulí, výrobce oken musí ručit za to, že statika zasklení je správně zkonstruována.

Skleněné tabule jsou spojené teplým meziskelním rámečkem. Prostor mezi tabulemi je běžně vyplněn argonem. Tenká vrstva oxidů kovů na povrchu skleněných tabulí odráží teplo do místnosti a zabraňuje tak jeho úniku. Ale můžete mít i zcela čirá skla.

Specifikace dvojsklo nebo trojsklo ale dnes již zdaleka nestačí. Je celá řada typů zasklení nejenom podle tepelné izolace, ale také z hlediska bezpečnostních nebo protihlukových parametrů. Pokud si nevíte rady, je dobré poradit se o výběru skla. Tvoří totiž většinu plochy okna a na jeho vlastnosti tak má zásadní vliv.

Spolehlivý dodavatel je základ

Je dobré vědět, kdo a kde vaše okna vyrobil. Díky tomu budete vědět, kam se obrátit v okamžiku, kdy bude třeba servis. Spolehlivý dodavatel nezaváhá pozvat vás do výrobního závodu, kde se budou vaše okna vyrábět, zodpoví všechny otázky. Navrhne odpovídající konstrukční řešení, vyrobí a dodá kvalitní okna a dveře a provede technicky správnou montáž včetně ošetření připojovací spáry mezi oknem a ostěním.

Samozřejmostí by mělo být i dodržení záruky a zajištění servisu po dobu životnosti oken. „Mnoho dodavatelů, kteří působí na tuzemském trhu, okna nevyrábí, ale pouze prodává cizí výrobky. I proto je důležité znát skutečného výrobce oken, například zákazníci našich partnerů OTHERM si mohou být jisti, že v případě potřeby držíme záruku přímo my, jako výrobce oken,“ říká Ing. Holý.

 

Horoskopy

Občas jste nevypočitatelní, a proto se držíte zpátky. Máte pocit, že se něco chystá, protože o vaše názory a rady není takový velký zájem. Některé věci byste si měli nechat pro sebe a…

Nejčtenější články

Doporučujeme