Trauma může vzniknout i při stresu v práci či rodině. Jak se z něj dostat?

23. 9. 2021
Foto: iStock
Trauma může vzniknout i při stresu v práci či rodině. Jak se z něj dostat? | Foto: iStock
Většinou si myslíme, že trauma vzniká jen po nějaké naprosto výjimečné situaci, jako je tornádo, válka, přepadení. Jenže trauma může vzniknout i jen při konfliktu v rodině, rozvodu rodičů nebo šikaně od šéfa. Myslíme si, že s tím bychom nikoho neměli otravovat. A proto nehledáme odbornou pomoc, a pak lehce můžeme sklouznout do závislosti.

Co je emocionální trauma – a jak funguje?

Každý může prožít trauma a vůbec nemusí projít válkou či zažít katastrofickou událost. „Emocionální trauma může vzniknout z jakéhokoliv zážitku, který generuje takové množství stresu, jaké není dotyčný schopen zvládnout. K tomu se přidává neschopnost vyrovnat se s emocemi, které stav provází. Ta poslední část je klíčová: Při vzniku emočního traumatu je totiž zásadní schopnost nervového systému regulovat stres a integrovat emoce. To je důležitější než to, co se stalo,“ vysvětluje psychoterapeutka specializující se na traumata Lise LeBlancová.

Ačkoli je možné, že k traumatu dojde následkem traumatické události, jako je nehoda, útok nebo smrt, může trauma vzniknout i v případě, že se nestalo žádné fyzické zranění. Zkrátka může být důsledkem psychických prožitků – obtěžování, zanedbávání, verbálního zneužívání, manipulace nebo například odloučení od rodičů.

Jak zpracovat následky traumatu? Podívejte se na rady psychologa Štěpána Vymětala na videu:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Už zítra je Světový den cyklistiky, proto byste měli pomýšlet na víkend strávený ve sportovním duchu. Ruku na srdce, poslední dobou nemáte čas na aktivity, které jsou spojeny s hodnotným…