Trauma může vzniknout i při stresu v práci či rodině. Jak se z něj dostat?

23. 9. 2021
Většinou si myslíme, že trauma vzniká jen po nějaké naprosto výjimečné situaci, jako je tornádo, válka, přepadení. Jenže trauma může vzniknout i jen při konfliktu v rodině, rozvodu rodičů nebo šikaně od šéfa. Myslíme si, že s tím bychom nikoho neměli otravovat. A proto nehledáme odbornou pomoc, a pak lehce můžeme sklouznout do závislosti.

Co je emocionální trauma – a jak funguje?

Každý může prožít trauma a vůbec nemusí projít válkou či zažít katastrofickou událost. „Emocionální trauma může vzniknout z jakéhokoliv zážitku, který generuje takové množství stresu, jaké není dotyčný schopen zvládnout. K tomu se přidává neschopnost vyrovnat se s emocemi, které stav provází. Ta poslední část je klíčová: Při vzniku emočního traumatu je totiž zásadní schopnost nervového systému regulovat stres a integrovat emoce. To je důležitější než to, co se stalo,“ vysvětluje psychoterapeutka specializující se na traumata Lise LeBlancová.

Ačkoli je možné, že k traumatu dojde následkem traumatické události, jako je nehoda, útok nebo smrt, může trauma vzniknout i v případě, že se nestalo žádné fyzické zranění. Zkrátka může být důsledkem psychických prožitků – obtěžování, zanedbávání, verbálního zneužívání, manipulace nebo například odloučení od rodičů.

Jak zpracovat následky traumatu? Podívejte se na rady psychologa Štěpána Vymětala na videu:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Hvězdy vás varují před nemilými náhodami a naschvály. Sice se snažíte ze všech sil a jste profesně pečliví, nicméně se dějí věci, které nemůžete z padesáti procent ovlivnit. K tomu vám…