Trhání zubů moudrosti

31. 8. 2009
Trhání zubů moudrosti
Neprořezání „osmiček“ je děsivá zpráva pro každého dospívajícího jedince. Dens serotinus – třetí stolička, lidově zub moudrosti, se prořezává mezi 18-25 rokem života a patří k nejbolestivějším zážitkům vůbec. Dá se s tím vůbec něco dělat?

Při akutní bolesti zubů 47 % postižených použije volně dostupná analgetika a 21 % vyhledá okamžitě odbornou pomoc. Toto zjištění vyplynulo z dotazníku, který zpracoval MUDr. Vojtěch Peřina1 na základě odpovědí svých pacientů. I přes tuto úspěšnou léčbu bolesti se ale nesmí zapomínat na to, že se tlumí pouze příznaky a pacient by měl co nejdříve vyhledat odborné lékařské ošetření.

Stomatolog MUDr. Vojtěch Peřina doporučuje při problémech se zuby moudrosti včasnou exktrakci třetích molárů, čili trhání „osmiček“. Co jiného bychom také mohli od zubaře čekat. Jeho doporučení má ale jasné opodstatnění.

Retence zubů, tedy stav, kdy se zub nemůže z nějakého důvodu prořezat, může postihnout jakýkoliv zub, ale u zubů moudrosti je nejčastější. Důvodem je, že zuby moudrosti již pozbyly svoji funkci a jsou v naší dutině ústní jaksi navíc. V dávné minulosti byly pojistkou v pozdějším věku. Nejen že naši předci měli více místa v dutině ústní, ale díky nedostatku zubní hygieny a tuhé stravě jim ve věku kolem 18ti let už část chrupu chyběla. Zuby moudrosti tak měly dostatek prostoru pro růst a byly vítanou náhradou za chybějící chrup. Odtud vlastně také pochází jejich lidový název. Věk 18 – 25 let byl v dávné minulosti považován již za vysoce zralý, a proto se ve většině jazycích označují třetí stoličky podobně, např. anglicky - wisdom teeth.

Prořezávání hlavně dolního třetího moláru je v dnešní době obvykle spojeno s velkými obtížemi. Ostatní zuby se již prořezaly v daleko ranějším věku a znemožňují jejich růst. Dalším nepříznivým faktorem je skladba sliznice a poslizničního vaziva, které je postupem času pevnější a odolnější. Nakonec, snad nejdůležitější komplikací, je fakt, že pokud se třetí molár neprořeže po 20roku věku, je obvykle kryt kostí nebo ve špatném postavení. Z tohoto důvodu Dr. Peřina uvádí, že ideální čas k vytržení neprořezaných zubů moudrosti je, když kořeny jsou vyvinuty maximálně do 2/3, což je obvykle mezi 17 – 20 rokem života.

Včasná diagnostika a zahájení léčby předchází bolestivým zážitkům. Jak popisuje MUDr. Peřina: „Prvotní vyšetření zubů moudrosti není bolestivé. Lékař pohmatem, svými prsty, vyšetří změny v dutině ústní. V případě potřeby pak na rentgenovém snímku upřesní polohu zubu v čelisti a odhadne stav vývoje zubu. Na základě těchto vyšetření doporučí další postup a případnou extrakci zubu.“2

Trhání zubů se provádí buď při lokálním umrtvení nebo v celkové anestezii (v případě komplikovanějšího zákroku). Při plánovaném výkonu je citlivost a bolestivost omezena na minimum, protože okolní tkáň není podrážděná. „Bolestivým se zákrok stává ve chvíli, kdy pacient oddaluje návštěvu zubaře do okamžiku, kdy jej do ordinace přivede otok a vysoká bolestivost prořezávajících se osmiček,“ říká Dr. Vojtěch Peřina „V tuto chvíli je okolní tkáň natolik podrážděná, že zásah není možný a je potřeba napřed snížit otok a zánět a až poté se přistoupí k následné extrakci. Tím se ale zbytečně protahuje doba utrpení pacienta.“

Doba hojení je značně individuální. Všichni pacienti očekávají bolestivost po chirurgickém zákroku, proto je poučení ohledně možností jejího snížení velmi důležité. Pacient však musí být upozorněn, že analgetika mají kontrolovat bolest, ale žádné není schopno eliminovat veškerou citlivost rány nebo různé nepříjemné pocity. Po extrakci zubu se obvykle vyskytují postupně tři typy bolesti. První, která nastupuje s odezníváním účinků lokálního anestetika, je většinou mírná. Druhá se objevuje kolem 12 hodin po zákroku, rychle odeznívá a je většinou nejintenzivnější. Třetí, opět mírnější, postupně odeznívá během asi dvou dnů. Stehy se vytahují zpravidla po týdnu. V té době už bývá pacient prakticky bez obtíží.

K léčbě bolesti Dr. Peřina poznamenává: „Je velmi vhodné, aby pacient dostal první dávku analgetika před tím, než odezní lokální anestézie. Zabrání to prudkému nástupu ostré bolesti po obnovení nervového vedení v nervech ovlivněných aplikací lokálního anestetika. Pokud je bolest tlumena již před jejím plným rozvinutím, je její kontrola snazší a lze použít slabší analgetika v menších dávkách, např. Ibalgin 400mg3, jednu tabletu po 4-6 hodinách. Pokud se začne s užíváním analgetik až v okamžiku, kdy lokální anestezie zcela opadne, může trvat až 90 minut než se jejich účinek projeví (v případě perorální aplikace). To většinu pacientů přiměje k užití další dávky, která bolest stejně neutlumí, ale výrazně se zvyšuje riziko vedlejších účinků.“

Ve většině případů stačí k léčbě bolesti volně prodejné léky ze skupiny analgetik či antipyretik. Léky první volby jsou léčiva ze skupiny nesteroidních antiflogistik (NSAID) např. Ibalgin 400 mg (max. 1200 mg denně min. interval mezi dávkami jsou 4 hod.). Možná je i kombinace paracetamolu s nesteroidním antiflogistikem, jejichž účinek se navzájem potencuje (např. Paralen 500mg a Ibalgin 400mg střídavě každé 4 hodiny). V případě přetrvávájící bolesti i po podání kombinace paracetamolu a NSAID je možné k této kombinaci přidat slabý opiát (tzv. "rescue medikace") např. Tramal Retard 100 mg nebo 200 mg (max. 400 mg denně min. interval mezi dávkami jsou 12 hod.). Tyto léky jsou ale již vázány na lékařský předpis a vyžadují vyšší kontrolu dávkování.

Pacienti se po extrakcích zubů většinou bojí jíst i pít v obavách z bolesti. Ale to je velká chyba! Pacient může pít cokoliv podle své chuti (kromě alkoholických nápojů), ale nápoje by měly být chladné. Teplé nápoje (i jídlo) působí bolestivost rány a mohou provokovat krvácení. Strava je v prvních dnech vhodná kašovitá, ale pacient by se měl snažit co nejdříve vrátit ke své obvyklé stravě. I z důvodu sníženého příjmu potravy je třeba klást velký důraz na výběr analgetik. Vhodné jsou potahované tablety s postupným uvolňováním. Nejčastěji doporučovaným analgetikem, právě pro vysokou účinost a minimální zatížení trávicího traktu, je právě Ibalgin.

zdroj: Ogilvy Public Relations

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jako by vás ani nezajímalo, že je neděle. Stále nad něčím dumáte, čtete a počítáte. V tomto období je pro vás vzdělávání na prvním místě. Hned od pondělí začnete s online kurzem a posunete…

Nejčtenější články

Doporučujeme