Pohádka Tři veteráni má dodnes tisíce diváků Foto: Archiv Blesk

Pohádka Tři veteráni má dodnes tisíce diváků Foto: Archiv Blesk

Patří mezi nejoblíbenější české pohádky Foto: ČSFD
Představitelka princezny Bosany musela na plac přicházet dříve než ostatní Foto: Archiv Blesk
Mezi Rudolfem Hrušínským a Milanem Lasicou vzniklo při natáčení nerozlučné přátelství Foto: Archiv Blesk
Rudolf Hrušínský zařídil Vidě Skalské navýšení nízkého honoráře Foto: ČT, ara
30
Fotogalerie

Tři veteráni: Dlouhý nos na drátkách, Satinského holý zadek i automat na kondomy

Kultovní pohádka pro děti i dospělé Tři veteráni baví televizní diváky již téměř čtyřicet let. V roce 1985 se při natáčení sešla jedinečná parta umělců, což vedlo k natočení jednoho z nejznámějších snímků české kinematografie. A také k navázání nových přátelství i k nepředvídatelným situacím. Co všechno tvůrci filmu zažili a kde dnes můžete potkat princeznu Bosanu?

Automat na kondomy a nahý zadek

I když jde v případě Tří veteránů o snímek vhodný pro děti, neunikne pozorným diváckým očím, že se v jedné ze scén mihl automat na kondomy Primeros. Těsně předtím, než jej můžete vidět, zavolá Rudolf Hrušínský jako Pankrác: „Braňte se, dokud se nevrátím!“

Július Satinský, který v pohádce hraje krále Pikolu, si zase díky odhalení svého pozadí během natáčení splnil tajné přání. „Splnil se mi životní sen. Chtěl jsem ukázat alespoň na malý moment v nějakém záběru holý zadek. Podařilo se mi to,“ komentoval kdysi svou zkušenost herec.

Kde se vzal ve Třech veteránech automat na prezervativy? Podívejte se na video:

Dlouhý nos na drátkách

Kvůli složitému maskování musela představitelka princezny Bosany Vida Neuwirthová chodit na plac o hodinu dříve. Maska dlouhého nosu měla dva a půl metru, takže zabralo hodně času ho připevnit. S rekvizitou manipulovali dva loutkoherci, kteří ho každý z jedné strany ovládali pomocí rybářských prutů.

Ačkoliv byla role princezny poměrně náročná, filmaři herečce nabídli za deset natáčecích dnů pouhých šestnáct set korun. O zvýšení jejího platu se údajně postaral herec Rudolf Hrušínský, kterému se částka nezdála dostačující. „Když pan Hrušínský viděl, jak mi ten nos lepí tím mastixem, který ničil kůži, a dělali to hodinu, tak šel se mnou za produkčním a chtěl, aby mi přidali. Že prý za ty peníze by jim to nikdo nedělal,“ vzpomínala v rozhovoru pro Blesk.cz představitelka Bosany Vida Neuwirthová.

Neobvyklá herecká chemie

Nejen Zdeněk Svěrák sklízel za svůj scénář ke Třem veteránům velké divácké ovace, také neobvyklá chemie mezi herci na place zapůsobila a vedla k tomu, že se později znovu setkali před kamerami. Představitelé Pankráce, Bimbáce a Serváce si ještě v témže roce spolu se Zdeňkem Svěrákem zahráli v dalším kultovním filmu Slavnosti sněženek a v roce 1985 jejich řady znovu rozšířila princezna Bosana neboli Vida Neuwirthová v nesmrtelné sladkobolné komedii Vesničko má středisková.

Během natáčení Tří veteránů vznikala také nerozlučná přátelství na celý život. Díky tomuto snímku se totiž poprvé potkali Milan Lasica v roli celníka a Rudolf Hrušínský hrající Pankráce, a i když spolu před kamerami nestrávili příliš času, toto osudové setkání vedlo k celoživotnímu přátelství.

Nos na výletě za hranicemi

Filmaři museli kvůli natáčení legendární pohádky mnohokrát měnit lokaci. Natáčelo se v obci zvané Dobrovíz, v zámeckém parku v Průhonicích, na Střeleckém ostrově a na Karlově mostě, také na Slovensku v Roháčské dolině. Krásné scenerie zajistily památky jako Křivoklát, lom u Koněpruských jeskyní nebo hradby v Nymburku.

Princeznin nos se navíc skutečně podíval za hranice. Hadice, které doplnily dvouapůlmetrovou rekvizitu nosu, se vydaly například do německého města Quedlinburg. 

Osudové ničivé zemětřesení

Jednu z důležitých „rolí“ sehrál ve filmu také Grandhotelu U Supa. Inspirací pro něj se stal Grandhotel Lokanda v černohorském městě Cetinji. Zvláštní je, že původní stavbu nakonec postihl velice podobný osud jako v pohádce. Zatímco filmový hotel zničily otřesy mohutného kýchnutí nosu při zpáteční cestě zpět do země, Grandhotel Lokanda potkalo čtyři roky před premiérou snímku zemětřesení s katastrofickými důsledky, které jej zničilo.

Z princezny průvodkyní

Hlavní představitelé Tří veteránů byli ostřílenými hereckými hvězdami s mnoha nezapomenutelnými rolemi na kontě, co se ale vlastně stalo s princeznou Bosanou? „Ze začátku jsem váhala, zda zůstat u filmu, či divadla, ale pak mě okouzlilo loutkové divadlo. Zjistila jsem, že dětem asi rozumím nejvíc a že pro ně chci hrát. Začínala jsem hrát dokonce ještě v divadélku Sluníčko, které si pamatují už asi jen ty starší ročníky, potom dlouho v Divadle Minor, kde jsem i režírovala dvě pohádky. No a teď už se věnuji spíše jiné práci. Pracuji v cestovním ruchu a jako průvodkyně provádím turisty po Praze i po jiných místech mimo hlavní město. Napsala jsem také dvě knížky pro děti Opuštěný palác a Dobře ukryté poklady,“ prozradila před časem v rozhovoru pro Blesk.cz představitelka Bosany Vida Neuwirthová.

Doporučujeme

Články odjinud