Trojnásobné štěstí si vás našlo!

Trojnásobné štěstí si vás našlo!
Možná si občas povzdechnete, že na mateřské vůbec nic nestíháte. Dovedete si ale představit, jaký fofr asi zažívají vícenásobně obdaření rodiče? Právě těm přinášíme tipy, jak se z toho všeho nezbláznit.

Leckterá žena po porodu přiznává, že žije v neustálém kolotoči mezi krmením, přebalováním a uspáváním. I v případě jednoho dítěte je to zápřah.

Pokud se vám ale narodí hned tři najednou, musíte toho zvládnout třikrát víc. Času je ale pořád stejně. Už samo trojčátkové těhotenství není žádný med. Od počátku jde o graviditu rizikovou, protože lidské tělo je způsobilé donosit jeden plod. Jestliže je jich více, jde vlastně o odchylku od normálu.

Většina matek proto musí dodržovat přísný klidový režim a pokud možno víceméně ležet. Dočkat se klasického termínu porodu je prakticky nereálné, mnoha maminkám se ale podaří donosit děti až do devátého měsíce. Při tak dlouhém těhotenství se třemi potomky v břiše si trojnásobná těhulka obvykle připadá jako plachtou přikrytý kolotoč, a tak se už obvykle těší, až si ten obrovský a těžký batoh odloží. Pak ale zjistí, že dvě ruce jsou na tři děti málo…

Co koupit víckrát

Samostatnou kapitolou je už výbavička. Naštěstí není úplně pravda, že budete všechno potřebovat trojmo. Každé dítě musí mít svoji lahvičku a dudlík, později botičky, zimní kombinézu a podobné záležitosti. Bodíčka, punčocháčky, dupačky, kalhoty, ponožky a trička mohou klidně kolovat. Koneckonců pravděpodobně nikdy nezvládnete převléknout všechny najednou a ublinkávat a kakat také nebudou na povel. Jestliže máte v okolí odrůstající dvojčátka, zkuste se poptat, zda byste si nemohla jejich výbavičku půjčit či odkoupit, s největší pravděpodobností vám bude úplně stačit.

Počítejte také s tím, že miminka budou menší než jiní novorozenci. Co vám ale bude ubývat takřka před očima, to jsou určitě plenky a vlhké ubrousky. Nedostávat se vám pak asi bude místa. Takže poraďte všem příbuzným a kamarádům, kteří vám chtějí něco koupit, aby místo plyšáků či jiných hraček přinesli raději pěkný balík plen. Spokojenost pak bude na obou stranách. Určitě také nebudete chtít sedět tři roky doma, tudíž je třeba poohlédnout se po kočárku.

Vozítek pro trojčátka není moc, ale dají se sehnat. Opravdu krásné vyrábí například firma Peg Perego, která dělá sportovní kočárek pro trojčata Triplette se všemi třemi sedačkami za sebou, takže dětičky jedou jako ve vláčku. No nekupte to za dvacet tisíc! Důležité je změřit šířku dveří v domě či ve výtahu a zjistit, kam se vejdete a kam už ne, protože většina kočárků pro více dětí má dvě sedačky či korbičky vedle sebe, takže i podvozek je širší.

Pokud budete všude jezdit ve dvou dospělých, existuje také varianta jednoho kočárku pro dvojčata a druhého normálního. Protože vozítko pro trojčata třeba s dvouletými dětmi je už opravdu těžké, pravděpodobně na další rok koupíte raději lehké golfky. Nezbytností jsou rovněž autosedačky, které navíc můžete používat i doma jako lehátka či krmítka.

A když už jsme u toho stravování: není pravdou, že trojčata nelze kojit. Na internetu můžete najít zkušenosti maminek, které tak úspěšně činily. Samozřejmě, najednou můžete krmit maximálně dvě děti, takže to třetí musí dostat láhev. Při dalším jídle se ale vystřídají, jestli je ovšem poznáte :-), a tak nikdo nepřijde zkrátka.

Každá pomoc vítána

Ještě dokud jste v jiném stavu, navštivte sociální odbor vaší radnice a požádejte o přidělení pečovatelky. Při trojčatech na ni máte nárok ze zákona, jenž ale bohužel nespecifikuje, kterou práci a kolik hodin týdně má vykonávat. Záleží na tom, jakou sepíšete smlouvu buď přímo s ní, nebo s pečovatelskou službou. Před porodem si pak navařte a zamrazte nějaké jídlo do budoucna, v tom frmolu s trojčaty se vám bude jenom hodit. Podobně chystejte také příkrmy pro děti, železná zásoba v mrazáku je v horších dnech k nezaplacení. A když vám někdo nabídne, že vám uvaří, upeče nebo vyžehlí, rozhodně se tomu nebraňte.

Až ratolesti trochu povyrostou a začnou se po bytě pohybovat, nastane teprve to pravé eldorádo. Usnadněte si proto co nejvíce život různými bezpečnostními prvky: zamezte dětem v přístupu do nebezpečných zón, zakryjte všechny zásuvky, olepte rohy. Čím bezpečnější bude váš domov, tím více nervů si ušetříte. A varujte i babičky a ostatní hlídače. Sice mají s dětmi více zkušeností než vy, nikdo z nich ale asi neměl tři stejně staré najednou. Některé čerstvé maminky trojčat mají pocit, že se musí pro příštích patnáct let vzdát veškerých svých zálib a věcí, které dříve měly rády. Tak trochu se obětovat pro blaho svých potomků cítí jako potřebu většina matek, ať už mají jednu nebo pět ratolestí, nic se ale nemá přehánět. Víc než kde jinde tady platí, že spokojené děti mají především spokojené mámy.

Návštěvám vstup povolen

Jestliže matky jednoho dítěte pociťují občas na mateřské izolaci od společnosti, ty od trojčátek na tom nejsou ani o trochu lépe. Mají sice víc ratolestí, to ale nic nemění na tom, že by si také někdy rády promluvily s někým dospělým. Možná si říkáte, že má taková „trojčecí“ máma dost svých starostí, takže ji nechcete rušit. Pokud ale přijdete s něčím dobrým a ještě třeba při povídání trochu pomůžete s krmením, budete určitě jenom vítáni. Kdo to nezažil, nedovede si takovou rodinnou situaci představit, proto se nestyďte zeptat, jak a s čím můžete pomoci. K pocitu izolace přispívá i omezená pohyblivost s tolika malými miminky. Hromadnou dopravou je možné cestovat jedině v autobusech pro invalidy, které jezdí jen málokdy.

Taková máma od trojčat by měla být vždycky jen chválena a velebena. Dala život třem dětem najednou, zvládá víc než ostatní, a jestli u toho nemá umytá okna, není absolutně důležité. Kromě toho, že krmí, šatí a hlídá tři prcky najednou, musí současně řešit také psychické potřeby všech svých potomků, a to může být velmi vyčerpávající. A to ani nemluvíme o tom, že i trojčata občas onemocní a pak potřebují ještě mnohem větší péči. Jestli tedy máte ve svém okolí podobně obdařenou maminku, dejte jí rozhodně najevo svůj obdiv. Má na něj právo. A jestliže jste zrovna vy právě zjistila, že čekáte hned tři miminka najednou, gratulujeme a doufáme, že vás tento text nevyděsil. Pro spoustu pozitivní energie a další informace si zkuste kliknout na stránku Klubu dvojčat a vícečat www.dvojcata.cz, kde mají maminky trojčat vlastní sekci. O smích a radost v ní v žádném případě není nouze.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

ČTĚTE TAKÉ:
Luxus svátečních nocíSTAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Srdcová královna stojí na vaší straně, takže v lásce a milostných záležitostech očekávejte příjemné chvilky. Prožíváte období, které není skoupé na seznámení, vyznání lásky a intimní…

Nejčtenější články

Články odjinud