Tropičtí nepřátelé: malárie,tyfus, průjem

17. 4. 2002
Tropičtí nepřátelé: malárie,tyfus, průjem
Ač se to zdá neuvěřitelné, najdou se stále mezi námi cestovatelé, kteří dají za cestu do exotických krajin desítky tisíc korun, avšak pár set korun za očkování jim připadá jako peníze vyhozené z okna.

Tropičtí nepřátelé: malárie,tyfus, průjem

Ač se to zdá neuvěřitelné, najdou se stále mezi námi cestovatelé, kteří dají za cestu do exotických krajin desítky tisíc korun, avšak pár set korun za očkování jim připadá jako peníze vyhozené z okna. Přitom v každé větší nemocnici je zřízena ambulance cestovní medicíny, kde vyškolený personál podle konkrétní destinace přesně poradí, co všechno by měl turista před cestou podstoupit.

„Pokud cestujeme do tropů nebo subtropů, především do Afriky, Indie a Thajska, je dobré začít s přípravou už dva měsíce před cestou, aby se cestovatel stačil nechat naočkovat proti všem nebezpečím. Například prevence před malárií vyžaduje kúru začínající týden před plánovaným odjezdem, léky se berou v průběhu pobytu a ještě i měsíc po návratu domů. Pokud se člověk nakazí, léky zabrání rozvinutí nemoci, “ vypočítává MUDr. Pavel Chalupa, přednosta infekční kliniky FN Brno – Bohunice. „Ročně je do Evropy importováno asi 10 000 případů tropické malárie. Dokonce je popsán i import komára Anophela, který může štípnutím způsobit epidemii malárie i na evropském letišti.“
Voda a různé potraviny mají na svědomí virovou žloutenku typu A. I proti tomuto onemocnění však existuje účinné očkování.
„Inkubační doba této žloutenky je 15 až 55 dní, a tak se může stát, že se nemoc rozvine třeba až dva měsíce po návratu,“ říká MUDr. Chalupa. „Očkujeme i proti žloutence typu B, která se často vyskytuje v jihovýchodní Asii a přenáší se krví a pohlavním stykem. Míváme pacienty, kteří si žloutenku typu B, v horším případě nákazu virem HIV, přivezou právě od nějaké krásky z Thajska.“
Turista by rozhodně neměl vynechat ani očkování proti břišnímu tyfu a paratyfu.
„Když se někdo vrátí z tropů nebo subtropů a trpí horečnatým onemocněním, může jít o malárii nebo břišní tyfus.Tyfus se projevuje především vysokými teplotami. Cestovatel poměrně snadno chytne i horečku dengue, kterou přenášejí komáři. Projevuje se teplotami, vyrážkou na kůži, bolestí kloubů a krvácením z dásní. Očkování zatím neexistuje,“ dodává přednosta kliniky.
V případě pokousání cizím volně pobíhajícím zvířetem je nutné, stejně jako v Čechách, ihned vyhledat veterináře a nechat si píchnout sérum proti vzteklině, aby se nemoc rozvinula. Například v Indii nejsou psi proti vzteklině očkováni a v důsledku toho zde na vzteklinu umírají tisíce lidí.
Turistům mířícím na Blízký východ nebo do subsaharské Afriky doporučuje lékař očkování proti meningokokům (při loňské pouti do Mekky onemocnělo touto infekcí velké množství lidí). Meningokok se šíří kapénkovou nákazou a pokud se okamžitě nenasadí antibiotika, může onemocnění skončit smrtí.
Užitečné je také nechat se přeočkovat proti dětské obrně, pokud jedeme do oblasti, kde se nemoc nedávno vyskytla. Do některých států je povinné očkování proti žluté zimnici či japonské encefalitidě.
A co postihuje cestovatele do tropů a subtropů úplně nejčastěji? Takzvané cestovní průjmy. Základem prevence je pít pouze balenou vodu (i čistit si v ní zuby), nekupovat jídlo na ulici a ovoce a zeleninu pořádně omývat.
„Vyhýbejte se i kostkám ledu, které chladí nápoje.Led je určitě vyroben z místní vody, v níž na našince číhá mnoho nebezpečí,“ varuje přednosta infekční kliniky. (Plus)

Text k foto:
MUDr. Pavel Chalupa, přednosta infekční kliniky FN Brno – Bohunice: „Lidé nebezpečí exotických nemocí podceňují. Zaplatí za zájezd klidně padesát i více tisíc, ale pár set korun za očkování považují za vyhozené peníze.“

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Připravte se na spokojený den, ve kterém se přihodí nespočet zajímavých věcí. Máte nakročeno k velkému úspěchu. Pakliže se zabýváte grafikou, návrhářstvím, designem a podobnými obory,…

Nejčtenější články

Doporučujeme