Trpíte nerovnováhou hormonů? Vyzkoušejte hormonální jógovou terapii

17. 9. 2012
Trpíte nerovnováhou hormonů? Vyzkoušejte hormonální jógovou terapii
Splašené hormony, jejich nadbytek či naopak nedostatek dokáží v životě ženy udělat pěknou neplechu. Neplodnost, bolestivá menstruace, předčasná menopauza… to vše a ještě mnohem více bývá výsledkem nevyrovnané hladiny (nerovnováhy) hormonů v našem těle. Pomoci v těchto případech dokáže tzv. hormonální jógová terapie

Pokud byste poslouchali za dveřmi sálu, kde se ženy učí zaujmout jednotlivé pozice (ásany), uslyšíte hlasité a rytmické funění, které možná neznalé trochu vyděsí… Jde o tzv. bhastriku, speciální dech, který se v hormonální józe hodně používá: hluboký nádech nosem, při výdechu se prudce vtáhne dovnitř oblast bránice (při nádechu se naopak vyklene ven). Místností se tedy rozléhá silné a soustředěné funění všech zúčastněných (dýchá se nosem, je proto dobré si ho předtím pořádně vyčistit, vysmrkat se, aby vzduchu nic nebránilo ve volném proudění).

Správné dýchání uzdravuje samo o sobě…

Irena Šorfová, jedna ze tří certifikovaných lektorek u nás, které smí hormonální jógu vyučovat, praktikuje jógu jako takovou již přes dvacet let. Jak říká: „Jedná se o sestavu jednoduchého cvičení spojenou s dynamickým dechem, kterou si může doma zacvičit opravdu každá žena. Přestože to vypadá jednoduše, funguje to. Dnešní uspěchaný způsob života, nedostatek pohybu, nevhodná strava, chemické, kosmetické i čisticí přípravky, to vše má na naše tělo velký vliv. Sestava nejen pomůže se zdravotními problémy, ale ženy se cítí lépe, plné energie a odolnější vůči stresu.“

Síla hormonální jógy…

…v čem spočívá? Pomocí jednotlivých specifických ásan (cviků) a dechových cvičení stimuluje endokrinní systém (především vaječníky, hypofýzu, štítnou žlázu, nadledvinky), tím se aktivuje tvorba hormonů, celý organismus se postupně dostává zpět do rovnováhy. Předně je třeba říci, že tento druh jógy je příznivě nakloněn nejen mladším ročníkům, ale velice pomáhá právě ženám nad 35 let, které často provází různé zdravotní problémy způsobené hormonální nerovnováhou – ať už vás třeba trápí neplodnost (a máte nejvyšší čas na vytoužené děťátko) nebo naopak předčasná či fyziologická menopauza spojená s návaly, nespavostí, emocionální nestabilitou, migrénami, podrážděností či suchostí vagíny. S narůstající hladinou hormonů se také zvýší libido (sexuální apetit) – hormonální jógová terapie tedy pomáhá mnoha párům ke spokojenějšímu a šťastnějšímu životu, cviky hodně pracují s pánevním dnem (pánví) a rozpohybují de facto celou páteř.

U žen, které trápí premenstruační syndrom (PMS), nepravidelná, slabá či příliš silná menstruace, polycystické vaječníky, případně mají nedostatečnou činnost štítné žlázy, dochází k postupnému srovnání hladiny hormonů. Najednou zjistíte, že vaše menstruace začala být pravidelná, dobře spíte a při pohledu do zrcadla se spokojeně usmíváte. Správně fungující hormony totiž zastaví padání vlasů, nehty se již nelámou a pleť postrádá akné či naopak suchost. Proč tomu tak je? Organismus se díky jógovým „cvikům“ prováděným ve správném pořadí a se správným dechem pomalu vyladí, zharmonizuje a začne pracovat, jak má… Pak si silně uvědomíme, jak velkou moc nad námi hormony mají… Hormonální jógová terapie vychází z hatha jógy, kundalini jógy a tibetských praktik.

Sestava cvičení trvá cca 30 minut a skládá se ze dvou částí – „zahřívací“ (cca 5 minut, měla by se cvičit nejlépe každé ráno) a hlavní (půlhodinové, kterou si můžete zacvičit třeba po příchodu z práce domů). Vždy jí však předchází zmíněná pětiminutovka. Hýbejte se ideálně 3–4x týdně.

Kdy není vhodné cvičit?

  • krátce po operacích
  • v těhotenství
  • v případě endometriózy
  • pokud máte srdeční potíže
  • máte-li pokročilou osteoporózu
  • při zvýšené funkci štítné žlázy
  • pokud máte nespecifikované bolesti břicha
  • při rakovině prsu

Návrat po šestinedělí

Pokud žena otěhotní, přestává tuto sestavu cvičit, nicméně po šestinedělí je dobré s hormonální jógou opět začít, dle dostupných informací podporuje tvorbu mléka… (poraďte se s lektorkou i svým lékařem). Navíc cvičením bude novopečená maminka spokojenější a vyrovnanější, což ten malý určitě také uvítá (včetně ostatních členů rodiny).

!!! Trpíte-li osteoporózou (bývá častá u starších žen), zpravidla se stav cvičením značně vylepší (díky zvyšování hladiny hormonů v těle), tedy pokud již onemocnění není ve vysoce pokročilém stadiu, kdy cvičení naopak vhodné není. Jednotlivé cviky lze přizpůsobit zdravotnímu stavu dané ženy, jejich provádění bývá při osteoporóze mnohem jemnější. Stejně tak se určité cviky přizpůsobují při jiných onemocněních. Před zahájením kurzu je tedy důležitý pohovor s lektorkou, kde by mělo zaznít vše ohledně zdravotního stavu a případných lékařských diagnóz.

„Sestavu lze cvičit zároveň s užíváním hormonální antikoncepce či substituce – je však důležité dopředu se ženou probrat, jaký problém vlastně cvičením potřebuje řešit. Například k nám často chodí ženy, které špatně snášejí substituční léčbu a samy se rozhodly hledat nějakou další možnost. V tomto ohledu spolupracujeme s lékaři a pravdou je, že řada žen již po nějaké době pravidelného cvičení hormonální jógy substituční léčbu nepotřebuje.

V každém případě po čtyřech měsících cvičení doporučujeme nechat si hormony přeměřit a s lékařem se dohodnout na dalším postupu,“ říká lektorka.

„Cvičením stimulujeme žlázy s vnitřní sekrecí, které hormony vytvářejí. Aktivovaný hormonální systém sám pozná, co v těle chybí a kam je nutné se zaměřit. Všechny ženy sice cvičí tu samou sestavu, ale tělo každé z nich z toho pro sebe vytěží něco jiného – tak, aby bylo v rovnováze. Hormonální jógová terapie podpoří celkový zdravotní stav, zvýší pružnost těla, pohyblivost kloubů, posílí plíce, detoxikuje organismus, povzbudí metabolismus, vylepší tvar postavy i stav pleti, zvýší imunitu a napomůže omlazení těla i mysli,“ dodává.

Zabijáci rovnováhy

Co nám kromě jiného snižuje hladinu hormonů? Především STRES, který dokáže zcela rozhodit hormonální systém.

Vzhledem k tomu, že dlouhodobý, hluboký stres bývá častým původcem mnoha onemocnění, je třeba si umět s tímto „pánem“ poradit a odkázat jej do patřičných mezí. Existuje x druhů metod, které nám s tím mohou pomoci, jednou z nich jsou i tzv. tibetské techniky, jež se v hormonální józe využívají jako podpůrný prostředek nastolení rovnováhy naší duše i těla. Naučí nás zvládat stres s grácií a uvolnit emocionální bloky, které nám nedají nadechnout a drží nás v sevření.

Také náš jídelníček tělo „brzdí“, zanáší či naopak pomáhá „vzlétnout“ a být zdravým. Vyzkoušejte sama – více ovoce, zeleniny, různých semínek, tofu apod. nám opravdu neuškodí, ba naopak prospěje… Pokud možno omezte kávu, černý čaj, alkohol, potraviny obsahující konzervační látky a barviva.

A s kouřením si sáhněte do svědomí – je pro vás cigareta opravdu důležitější než zdraví?

„Důležité je umožnit tělu vrátit se do svého středu, nastolit ztracenou rovnováhu… Jóga je o naslouchání vlastnímu tělu, snažím se ženám pomoci jak si najít pro tělo to nejlepší, jak najít sama sebe, být zdravá a šťastnější,“ uzavírá s úsměvem Irena Šorfová.

Jen pro ženy?

Muži, pravda, na procvičování vaječníků jaksi nejsou vybaveni… Nicméně ani oni nepřijdou zkrátka. Dobrou zprávou je, že existuje i sestava přímo pro muže, kteří se také mohou zbavit řady problému způsobených hormonální nerovnováhou.

Komu poděkovat…

Hormonální jógu pro nás vytvořila na popud svého gynekologa brazilská psycholožka Dinah Rodriguez, která se celý život aktivně věnovala józe a i po pětašedesátce si udržela výborný zdravotní stav a vysokou hladinu hormonů. Nyní je této dámě něco přes 80 let. Ve spolupráci s lékaři provedla vědeckou studii, která potvrdila výrazné zvýšení hladiny hormonů u sta procent žen, jež se hormonální józe pravidelně věnovaly. Záleží samozřejmě na dané diagnóze – výsledků se dočkáte většinou po 4 až 6 měsících pravidelného cvičení.

Hledáte vhodná sportoviště, holdujete pohybu? Navštivte také kdesportovat.cz a ocviceni.cz.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Stále se trápíte nedávným rozchodem a máte pocit, že vás už nikdo nemá rád. Zbytečně se sžíráte myšlenkami, které jsou prudce deprimující, a hodně si tím škodíte. Vždyť jinak se vám daří a…

Nejčtenější články

Doporučujeme