TRX cviky vám dokonale vytvarují postavu. Vyzkoušeli jsme, co obnáší

4. 2. 2019
TRX cviky vám dokonale vytvarují postavu. Vyzkoušeli jsme, co obnáší
Tenhle unikátní cvičební program vymyslel koncem devadesátých let minulého století Randy Hetrick pro americké námořníky, aby mohli trénovat i v době, kdy nejsou na základně. Jde vlastně o závěsný systém, který se skládá z nastavitelných popruhů. Cvičení pak probíhá tak, že jedna část těla je na zemi a druhá je zavěšená na TRX. Co všechno tohle cvičení s vaším tělem dokáže?

TRX systém procvičí celé tělo

TRX je zkratka pro Total-Body-Resistence Excercise, tedy cvičení pro zatížení kompletně celého těla. Proč je tak oblíbené mezi profíky i laiky? Protože při něm zapojíte celé tělo a procvičíte nejen svaly, které jste už byli zvyklí procvičovat, ale i svaly, o kterých jste možná neměli ani tušení, že je máte. Při cvičení používáte pouze vlastní tělesnou hmotnost a každý cvik provádíte za pomoci zpevnění celého těla a rovnováhy. Trénujete tedy i dobrou koordinaci. Nepotřebujete žádné činky ani jinou zátěž na jiných fitness strojích – prostě se „jen“ zavěsíte do popruhů a měníte polohu chodidel.

Jak cvičení v popruzích probíhá aneb na vlastní kůži

Říkáte si, že je to cvičení pro namakané profíky a ne pro někoho, kdo se po letech rozhodl začít cvičit? Proto jsem byla zvědavá, jak ho zvládnu. Už jsem zkusila nejrůznější sportovní aktivity, ale TRX jsem otestovala poprvé. Přestože běhám, jezdím na kole nebo chodím na HEAT, první lekce mi připadala dost náročná. I když se dá cvičit i tak, že jste v závěsném systému zavěšení nohama, já se odvážila „jen“ k tomu, že jsem se držela za madla rukama a nohama stála na podložce. Neudržela jsem totiž rovnováhu. Nic krkolomného jsem neměla odvahu zkusit. Vlastně jsem si systém „jen“ osahala.

Pozor na správné provedení cviků

Docela mi šlo posilování paží a prsních svalů, kdy jsem chytla madla oběma rukama, naklonila se do úhlu asi 45 stupňů vzad a přitahovala se směrem do stoje. Vyzkoušela jsem taky výpady (ideální na hýždě). Všechny cviky se opakovaly 10x po 3 sériích. A co mi nešlo ani trochu? Plank (prkno) s TRX, kdy jsem si měla nohy zavěsit do madel TRX. Při tomhle cviku se totiž zapojuje hlavně střed neboli CORE a tam mám velké rezervy. Pozor na chyby při cvičení, já si musela hodně dávat pozor na to, abych měla popruhy pořádně napnuté – když jsou povolené, snižuje se náročnost pohybu a trénink není tak účinný.

Jaké partie těla dostanou v popruzích zabrat?

Na TRX můžete provádět spoustu známých cviků, které jsou součástí silového tréninku – kliky, dřepy nebo výpady. Můžete posilovat tělo, cvičit pružnost, sílu či výbušnost. Vybírat si budete takové cviky, které se zaměří na vaše problémové partie (u mě jasně vede CORE neboli střed těla). TRX má taky 3D efekt, protože při zavěšení „bojujete“ i s gravitací, což vám umožní udělat mnohem víc cviků najednou v krátkém čase.

Když začnete pravidelně posilovat právě střed těla, vaše pohyby budou mnohem efektivnější. Při TRX procvičujete i záda, hrudník, boky a nohy – prostě úplně všechno! I když dá cvičení vašim svalům zabrat, je zábavné a rozhodně se nebudete nudit. Super je taky to, že si intenzitu můžete zvolit podle svých možností.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ať už se pustíte do jakékoliv práce, dočkáte se partnerových připomínek. Má šťouravou náladu a vy zase dojem, že se vás snaží rozhodit. Pakliže musíte do práce, nehoňte se za nejlepším…