Tuky, nebo zadržená voda v těle? Víme, jak to poznat | Foto: iStock

Foto: iStock

Tuky, nebo zadržená voda v těle? Víme, jak to poznat

Probouzíte se ráno s pytli pod očima, oteklými lýtky i prsty na rukou a stejně tak s břichem jako balon a naprosto se vám nedaří zhubnout? Za vašimi problémy může vězet zadržování vody v těle.

Proč se zadržování vody týká hlavně žen

Zadržování vody v těle (tělo se z ní skládá obvykle z 50–70 %) se bohužel týká více žen než mužů. Příčiny, proč se vaše tělo takto chová, mohou být tři. Většinou za to může menstruační cyklus – s tím se moc dělat nedá, protože jde o přirozený ženský rytmus a záležitost hormonů. Tou druhou je vaše stravování a třetí příčinou zadržování vody v těle může být vážný zdravotní problém nebo vedlejší účinek konzumace některých léků.

Zadržujete v těle vodu, nebo jsou to opravdu tuky? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Co se v těle děje

Zadržování vody znamená, že je v těle nadměrné množství sodíku (jedná se například o obyčejnou kuchyňskou sůl). První, co byste tedy měla dělat, pokud se každé ráno probouzíte oteklá, je přestat solit a omezit konzumaci potravin, které obsahují velké množství soli.

Myslete na to, že maximální dávka soli na jeden den je 5 gramů, což znamená méně než 2 gramy sodíku. Sůl se do těla dostává kvůli konzervovaným a instantním potravinám, polotovarům, chipsům, oříškům nebo uzeninám a smaženým jídlům. Řešením je místo soli přidat do jídla čerstvé bylinky.

Na zadržování vody v těle má také vliv nadměrná konzumace sacharidů, ke hromadění vody dochází i při zpracování cukrů. Co jíst? Skoro nic, že? K seznamu zakázaných potravin si ještě připište bílé pečivo a slazené džusy a limonády.

Pokračování 3 / 6

Prevence: Jak na ni

Dobrý pitný režim je obzvlášť důležitý pro všechny, kteří jsou náchylní k zadržování vody v těle. Právě čistá voda podporuje nepřímo odplavování té přebytečné. Ale pomoct mohou i bylinné čaje.

Vypít alespoň jeden a půl litru čisté vody denně je dobrý způsob, jak podpořit odvodnění organismu a podpořit funkci ledvin. Když totiž pijete málo, tělo si v sobě začne hromadit tu, kterou už má na horší časy – v nohou nebo právě na břiše.

Dalším krokem podporujícím odvodnění jsou lymfatické masáže, nejlépe ruční. Uvolní totiž tok lymfy a s ním i proudění tělních tekutin. Neméně prospěšnou aktivitou je například jóga nebo i klasická thajská masáž, při níž vám masérka působí na lymfatické body v těle a další důležitá místa.

Pokračování 4 / 6

Co jíst, abychom se odvodnili

Všechno, co podporuje trávení a vylučování – a tím i odvodňování. Zeleninu, vlákninu – a to jak rozpustnou, tak nerozpustnou. Tu první najdete v luštěninách, v některém ovoci a kořenové zelenině – právě ona na sebe váže vodu, díky čemuž nabývá na objemu.

Tělo získává energii a my pocit, že jsme najedení. Proti přebytku vody v těle pomáhá draslík, který umí regulovat množství vody v buňkách a je třeba v bramborách nebo meruňkách. Rovnováhu v těle umí udržovat i vápník – ten je zase v máku, brokolici a květáku.

Pokračování 5 / 6

Samoléčba

Na oteklé nohy a ruce pomůže, obzvlášť na jaře, kopřivový čaj, protože výhonky kopřivy mají v tuto dobu největší sílu. Jak ho připravit? Vylouhujte po dobu deseti minut tři lžičky kopřiv na šálek čaje. Denně vypijte tři.

Při zadržování vody v těle pomáhá i vitamin B6 – o jeho užívání je ale nejlepší poradit se s lékařem, může totiž dojít k předávkování.

Pokračování 6 / 6

Kdy je nutné navštívit lékaře

Ve chvíli, kdy máčknete prstem do kůže a v tkáni zůstane důlek, je situace ve vašem těle opravdu závažná, a vy byste měla vyhledat lékaře. Může totiž jít o jeden z příznaků onemocnění srdce nebo ledvin či o vedlejší účinek některého z léků, který momentálně užíváte.

Doporučujeme

Články odjinud