Tunisko: Zažijte africkou pohádku na pobřeží Středozemního moře

4. 5. 2023
Trápí vás nízké teploty a nevyzpytatelné počasí posledních dnů? Zkraťte si čekání na přívětivější období u moře. Vydejte se do Tuniska, kde najdete krásné pláže, průzračné Středozemní moře, hotelové komplexy s kvalitním servisem, přátelské a pohostinné obyvatele, bohatou kulturu a skvělou kuchyni. Máme pro vás tipy, co si nenechat ujít.

Tunisko leží na pobřeží Středozemního moře a patří mezi nejnavštěvovanější destinace v Africe. Z naší metropole se tam dostanete letadlem za zhruba dvě a půl hodiny. Díky tomu je tato země ideální pro ty, kteří hledají exotickou, ale zároveň snadno dostupnou dovolenou. Svojí rozmanitou kulturou, pohostinností, překrásným přírodním prostředím, chutnou kuchyní a především stabilním počasím udělá radost každému cestovateli. „Tunisko je krásná, kosmopolitní země s nádechem orientu, která se může pochlubit dlouhou sezónou. Na tuniský ostrov Djerba se létá už od dubna, a na pevninu od května. Do obou míst pak létáme až do konce října,“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Pevninské Tunisko: klenot Afriky

Středem pevninské části je hlavní město Tunis, ale i ruiny Kartága, římský amfiteátr El Jem a taky poušť. „Při návštěvě Tuniska určitě doporučuji vyrazit na výlet do Matmatské vrchoviny, kde se natáčel jeden z filmů ze slavné ságy Star Wars. Máte-li rádi starověké památky, pak vás uchvátí kolosea El Jem, které bylo v římské době třetím největším na světě,“ radí Lenka Pátek z CK Blue Style. V Tunisku najdete spoustu letovisek (Hammet, Mahdia, Sousse, Yasmine Hammamet a další) nabízejících kvalitní servis a komfort v hotelových komplexech, které jsou rozesety po celém pobřeží Tuniska.

Klepněte pro větší obrázek

Tunis

Hlavní město Tunis dostalo přezdívku Paříž severní Afriky, protože stejně jako francouzská metropole si tady potrpí na tradice a má osobitý a typický šarm. Pohybovat se po městě můžete pozemním metrem TGM, které prakticky spojuje všechny oblasti. Za navštívení stojí historické centrum (medina), kde najdete charakteristický souk alias tržiště a Olivovníkovou mešitu.

Kartágo

V Tunisku se nachází několik zajímavých památek, které stojí za návštěvu a jsou důkazem bohaté historie této země. Mezi ně patří i ruiny Kartága, které jsou zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO. Kartágo bylo jedno z nejvýznamnějších měst antického světa a dnes se zde nacházejí pozůstatky římských a punských staveb. Místo, kde kdysi stávalo Kartágo, je dnes rezidenčním předměstím a dominují mu římské Antoniovy lázně, které jsou rovněž pozůstatkem antického Říma. Tyto lázně patřily k největším lázeňským komplexům. Dnes jsou lázně částečně zrekonstruovány a slouží jako turistická atrakce.

Klepněte pro větší obrázek

Amfiteátr El Jem

Třetí největší římské Koloseum El Jem bylo postaveno ve 3. století našeho letopočtu a dokázalo pojmout více než 30 000 diváků. V minulosti se zde konaly gladiátorské zápasy a divadelní představení. Vzhledem k jeho unikátnosti, velikosti a zachovalosti je koloseum velmi populární turistickou atrakcí a nemělo by vám uniknout. A filmové fanoušky nadchne, že se zde natáčelo několik scén z oskarového filmu Gladiátor.

Klepněte pro větší obrázek

Matmata

Matmata je vesnicí troglodytů, kde si místní obyvatelé budovali svá obydlí tak, že si v měkké zemině vyhloubili obytné místnosti. Tato nejpodivnější a zároveň nejzajímavější vesnice v Tunisku byla také kulturní ikonou, když se tady natáčely některé scény ze slavného sci-fi filmu Star Wars. Matmata je rovněž výchozím bodem pro návštěvu dalších turistických destinací jako Sahara nebo Atlasové hory. Město samotné má ale své specifické kouzlo a stojí za to ho navštívit a prozkoumat jeho unikátní architekturu a kulturu.

Djerba: nejen dlouhé a široké pláže s jemným pískem

Největší z 60 tuniských ostrovů velký zhruba jako Praha láká na dlouhé, široké pláže s jemným pískem a moře měnící svou barvu od tyrkysové přes smaragdově zelenou až po temně modrou. Jen málo destinací se může chlubit 320 slunečnými dny v roce a jen jedna se může navíc pyšnit vzduchem prosyceným všudypřítomnou omamnou vůní jasmínu, který se stal i tuniskou národní květinou.

Klepněte pro větší obrázek

Guellala

Malé město je už po generace známé svým tradičním keramickým řemeslem. Místní obyvatelé se specializují na výrobu ručně malovaných keramických výrobků, jako jsou talíře, misky, hrníčky a další dekorativní předměty. K výrobě se používá místní jedinečná jílovitá hlína, těžící se přímo v centru ostrova. V minulosti tady žilo a pracovalo okolo tří až čtyř stovek hrnčířů, dnes jejich počet klesl na desetinu.

Klepněte pro větší obrázek

Djerba Explore Park

Jedna z největších turistických atrakcí ostrova se skládá ze tří částí - muzea islámského umění, Dědictví Djerby neboli skanzenu s ukázkou typických djerbských staveb a krokodýlí farmy.  Areál najdete uprostřed populární oblasti Midoun.

Klepněte pro větší obrázek

Tipy na suvenýry:

Tunisané, kteří jsou živí převážně z cestovního ruchu, vyrábí a nabízí nepřeberné množství suvenýrů po celý rok. A co si přivézt domů?

●       keramiku, lucerny (z oblasti Nabeul)

●       kožené výrobky

●       koberce (město Kairouan)

●       koření

●       harissu

Klepněte pro větší obrázek

Co ochutnat:

●       datle

●       makroudh (tradiční tuniská cukrovinka)

●       mátový čaj

●       víno

●       boukha (z fíků)

●       thibarine (likér z datlí)

Věděli jste, že

●       Platí se zde tuniským dinárem. 1 TND je zhruba 8 Kč. Tuniská měna není volně směnitelná. Je zakázán dovoz i vývoz tuniských dinárů. Vyměňte si v bance či v hotelu vždy raději jen menší obnos.

●       Symbolem Tuniska je keř jasmín a jeho bílé květy, které zdobí zahrady a používají se i jako přísada do mýdel a parfémů.

●       Tuniská republika je umírněným islámským státem, takže tu neplatí úplný zákaz prodeje a konzumace alkoholických nápojů, nicméně je na ni pohlíženo s opovržením. Alkohol je běžně dostupný pouze ve speciálních obchodech, které mají licenci na jeho prodej. Je však zatížen vysokými daněmi. Nicméně je možné ho běžně koupit v hotelových restauracích či barech.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Buďte více mezi lidmi a seznamujte se s jedinci, kteří vám mohou mnohé nabídnout. Na chvíli se vyhýbejte flirtování, protože byste zaujali osůbky, které se k vám nehodí. Získáte tak více…