Turistika kvete v Jeseníkách i na podzim!

8. 11. 2006
Turistika kvete v Jeseníkách i na podzim!
Nedotčená příroda, úchvatné západy slunce, bizarní skalní útvary, příkré horské štíty, průzračné horské bystřiny, romantická lesní zákoutí, a především možnost udělat něco pro své zdraví a krásu. To vše nabízí podzimní lázeňská sezóna v Jeseníkách.

Pod nejvyššími moravskými vrcholy lázeňská sezóna v podstatě nikdy nekončí. Ve městech se podzimu moc nedaří, ale tady na horách má úplně jinou podobu. Zalesněné, listím pestrobarevně vybarvené kopečky zalité sluncem doslova vybízejí k romantickým procházkám. A pokud je tato atmosféra spojená s něčím pro zdraví, je to pro naše tělo opravdu mimořádný zážitek. Většina moderní populace trpí tradičními bolestmi zad, kloubů a celkového pohybového aparátu. Málo kdo však ví, že primární spojení těchto problémů může pramenit v lidské psychice. Léta se neléčené neduhy nijak zvlášť neprojevují, ale jednou, samozřejmě zcela nečekaně a v nejnevhodnější chvíli propukne choroba, se kterou nikdo nepočítal. A v podzimním období, ve dnech před blížící se zimou je vhodné věnovat nápravě zdraví alespoň malé úsilí. A v lůně přírody, ve zdejších lázních je to opravdu příjemné.

Priessnitzovy léčebné lázně, které díky svému léčivému klimatu předčí světové velikány jako rakouský Bad Gastein nebo americký Carlsbad jsou na období podzimu přichystány již dvě stovky let. Nabízejí speciální ozdravné pobyty, které napomohou odstranit naše staré neduhy a my se budeme opět cítit jako znovuzrození.

Ač mají tyto lázně na hrbu již dvacet křížků, rozhodně nepatří do starého železa a nevyhýbají se nejmodernějším zdravotnickým metodám. Mezi ty nejzajímavější patří computerová kineziologie, která před časem vznikla v rámci kosmického výzkumu. Měla při přípravě kosmonautů určit, jaký druh onemocnění by se u jedince díky ztíženým podmínkám mohl v „budoucnu“ projevit. Tato metoda využívá prvky klasické západní i východní medicíny a výsledkem může být třeba upozornění na chybný návyk stravování, špatný pitný režim, svalovou a tělesnou disbalanci a podobně. Zároveň nás tato metoda může upozornit na blížící se vážné onemocnění, jehož riziko roste s rodinnou anamnézou. Důležitým bodem ve fungování lidského těla je celková rovnováha zahrnující i náš duševní stav. Právě ten je mnohdy základním stavebním kamenem budoucího onemocnění. Computerová kineziologie dokáže odhalit podhoubí, které by v budoucnu mohlo položit základ ke vzniku určité choroby. V současné době neexistuje žádné jiné vyšetření s obdobnými možnostmi. K nejzajímavějším jistě patří metoda studených zábalů. Jak se vlastně objevila? To bylo před téměř dvěma sty lety. V té době vyrostl zásluhou Vincenze Priessnitz na kopci v osadě Gräfenberg první vodoléčebný ústav na světě. Právě odtud, ze srdce Jeseníků pochází známé Priessnitzovy zábaly. Sem do jižního výběžku Slezska jezdila kdysi bohatá šlechta z celé Evropy. Někdo preferoval pobyt kratší, někdo delší. Mezi ty druhé patřil například ruský spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol, který jezdíval do Jeseníku na celé léto. Naproti tomu mezi velmi oblíbené patřily takzvané krátkodobé vídeňské kočárové cesty. Všichni, kdož tento kraj navštívili ale prakticky do jednoho putovali za obdivuhodným mužem, který léčil jen pramenitou vodou, mokrými a suchými zábaly a pohybem. „Není to chlad, který léčí, ale teplo chladem vyvolané“ charakterizoval tuto zázračnou metodu sám stvořitel Vincenz Priessnitz.

Dnes se v Jeseníku léčí především nemoci oběhového ústrojí, tuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí, nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, duševní poruchy, ženské nemoci a kožní nemoci. Jeseník jsou vlastně takové malé Karlovy Vary. Nejezdí sem sice tolik turistů jako do západočeských lázní, na druhou stranu tryská z hlubin zdejších hor 80 registrovaných a pojmenovaných pramenů. A jejich účinky jsou opravdu zázračné. Ozdravné pobyty nejsou jen o moderní lékařské vědě, ale hlavně o zdravém způsobu života. Zdravý pohyb na čerstvém vzduchu dokáže opravdové divy, a je-li vhodně doplněn odbornou péčí, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Začít se v Jeseníku dá ranní perličkovou koupelí, po snídani může následovat turistický výlet s průvodcem, odpoledne pak plavání v bazénu, medová masáž a večer relaxace v solné jeskyni. Zalehnout do speciálního lehátka, poslouchat zpěv ptáků nebo šumění moře a nechat se tlumeným osvětlením pomalu ukolébat. Ale nejde jen o běžnou relaxaci. Jen několik málo hodin strávených v solné mikroklimatické jeskyni totiž dokáže nahradit finančně mnohem náročnější pobyt u Mrtvého moře. Přitom účinky pobytu v solné jeskyni jsou srovnatelné s účinkem moře. Jenže jeho léčivá intenzita je nejvyšší ve tři hodiny ráno. A komu by se u moře chtělo tak brzy vstávat, že ?

Milovníci aktivního pohybu si pobyt mohou okořenit turistikou napříč jesenickou přírodou, a to na kole nebo pěšky. Opravdoví fajnšmekři mohou okusit aktivitu zvanou nordic walking - tedy chůzi po horách s běžeckými hůlkami v kombinaci s dechovým cvičením na bázi jógy. Je-li tato aktivita prováděna pravidelně v nádherné horské přírodě pod vedením zkušených cvičitelů, jde o velice efektivní pohyb, při kterém dochází k vysokému výdeji energie. A s tím souvisí zvyšování kondice, hubnutí a celkové zpevňování těla. Bližší informace získáte na webových stránkách www.priessnitz.cz nebo telefonu 584 491 870.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Možná jste nevěděli, že je červen měsícem myslivosti. Příroda se na přelomu jara a léta konečně probouzí. Nepodceňujte sílu vycházející z přírody a inspirujte se. Můžete chodit na…