Týden módy v Londýně

1. 10. 2009
Týden módy v Londýně
Babí léto se stává obdobím maximálně plodným na módu. Pravidelně se konají tzv. Týdny módy na obou stranách oceánu. Po New Yorku se centrem módy pravidelně stává Londýn. Již 25 let se zde prezentují slavné značky i začínající návrháři, aby během několika málo dní zazářili na módním nebi.

Od pátku 18. září 2009 celá britská metropole doslova ožila módou. Stačilo se projít centrem, ulicemi Oxford, Regent, Bond a dalšími a prakticky nic jiného nebylo středem pozornosti více než nové kolekce na sezónu jaro – léto 2010. Také titulní stránky místních novin věnovaly oblečení a doplňkům každý den maximální pozornost. Zraky celého módního světa bedlivě střežily každičký kousek látky, sebemenší detail a všichni čekali, že možná právě nyní objeví další superstar, které Londýn již mnohokrát světu dal. Stačí pár jmen – Vivienne Westwood, John Galliano, Mary Quant, Alexander McQueen, Stella McCartney, Matthew Williamson, Paul Smith, která hovoří za vše.

Přestože kolekce z metropole nad Temží působí velmi osobitě a jako by mimo hlavní proud, nenechte se mýlit. Je to právě toto město, co udává trendy na několik sezón dopředu. Co se nosí zde a právě teď (a to nejen na přehlídkovém molu, ale především v ulicích), může nezasvěceného pozorovatele šokovat a pobuřovat, ovšem stačí pár měsíců a místní trendy se v různých obměnách objeví na luxusních přehlídkách v Paříži a New Yorku a později na pultech obchodů po celém světě.

Pohled do historie jasně dokazuje, že Londýn má módě hodně co říci. Zde v 60. letech popularizovala minisukně návrhářka Mary Quant a topmodelka Twiggy. V 70. letech se proti proudu pustila excentrická Vivienne Westwood a dala světu punkový styl plný kůže, roztrhaných triček „zdobených“ spínacími špendlíky a vysoké okované boty.

Tento podzim patřil London Fashion Week, nebo-li londýnský týden módy, šedesátce modních návrhářů a značek, jejichž kolekce se střídaly jedna za druhou v obrovských stanech na nádvoří honosného paláce Sommerset House v blízkosti populární čtvrti Covent Garden a slavného Picadelly Circus. Přehlídkové molo v samém srdci však nebylo jedinou příležitostí ke vzhlédnutí kolekcí na nadcházející sezónu. Vybraným hostům z řad nákupčích luxusních obchodních domů a butiků a novinářů byly k dispozici další dvě přehlídkové galerie a rozsáhlý výstavní prostor, kde probíhaly nejrůznější formy prezentace oblečení a doplňků nejen britských značek.

Móda také přilákala do města celou řadu celebrit. Na nejnovější výtvory svých oblíbených návrhářů se přišla podívat mj. Gwyneth Paltrow, Michelle Williams, Naomi Campbell, Erin O'Connor, Kate Moss, Victoria Beckham, Emily Watson a další. Z Londýna se celý módní kolotoč pravidelně stěhuje do italského Milána a vše zakončuje tradičně Paříž.

Foto: autorka

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Aktuálně se vám nedaří v práci ani ve financích, nicméně to neprožíváte. Povinnosti plníte a připomínky nadřízeného už si neberete osobně. V duchu si říkáte, kdy k vám připluje štěstí a…

Nejčtenější články

Doporučujeme