Týrání seniorů a domácí násilí vůči nim stále přehlížíme: I vy můžete pomoci!

11. 6. 2022
Foto: iStock
Týrání seniorů a domácí násilí vůči nim stále přehlížíme: I vy můžete pomoci! | Foto: iStock
Počet týraných seniorů roste! Proč jsou staří lidé jednou z nejrizikovějších skupin? A jak můžete zasáhnout a pomoct vy, pokud se něco takového děje ve vašem okolí?

Nevděčná vnučka

Květě je osmasedmdesát let a žije u snachy, vdovy po jejím synovi. Dříve žila se svou vnučkou, dcerou druhého syna. Ta studovala v Praze a bydlet u babičky pro ni bylo finančně výhodné. Květa byla ráda, že nebude sama. Vnučka navíc slíbila, že jí bude pomáhat s nákupy a úklidem. Jenže po čase se ukázalo, že se Květa pomoci nedočká. Vnučka si domů vodila pochybné návštěvy, Květa nemohla spát a opilých a pravděpodobně i zfetovaných lidí se bála. Po čase se Květě začaly ztrácet peníze.

Když se pokoušela situaci probrat s vnučkou, byl oheň na střeše. Vnučka ji sice nikdy fyzicky nenapadla, ale starou paní různě zastrašovala, vulgárně jí nadávala, brala jí jídlo a schovávala hole – jednoduše jí dávala najevo svou převahu. Květa se za vše styděla a brala to jako osobní selhání. Nikomu se proto nesvěřila. Naštěstí zasáhli všímaví sousedé, kteří kontaktovali rodinu. Byt je nyní pronajatý a Květa bydlí kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu u hodné snachy. Příběh má tedy dobrý konec, bohužel zdaleka ne každý podobný případ končí stejně. Data ukazují, že právě senioři jsou stále častěji oběťmi domácího násilí.

V čem nám brání pocity vlastního selhání?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Čtvrteční kolotoč v práci zvládnete přímo skvěle. Nutno říci, že jste profesně úspěšní, dokonce i v kolektivu oblíbení. Když už se pustíte do náročného úkolu, vyniknete před ostatními…