U šálku kávy s Petrou Veselou

18. 2. 2008
U šálku kávy s Petrou Veselou
Vaří dobrou kávu a ráda si o kávě povídá. Baristka Petra Veselá patří ve svém oboru ke špičce. V Jílovém u Prahy provozuje kavárnu a galerii U zlatého korálku. Českou republiku pravidelně reprezentuje na Světovém šampionátu baristů.

Jakou kávu máte nejraději a kolik šálků kávy denně vypijete? Káva je pro mne součástí každého dne a můj den kávou začíná. K snídani mám nejraději kávu s mlékem a další má káva přichází kolem oběda, kdy si ji většinou dávám jako sladkou tečku po jídle. Pro mne je nejdůležitější kávu si vychutnat. Ať v příjemném prostředí, s příjemnými lidmi a nebo jen tak přivonět, ochutnat a relaxovat. Většinou piji tak dva šálky denně a nejraději mám cappuccino.

Kdy jste uvařila svoji první kávu? Asi měsíc před otevřením kavárny během školení o kávě. Absolvovala jsem jednodenní školení u Roberta Trevisana, seminář Od keře k espressu. Veškerou praxi jsem poté získala postupně v kavárně. Na soutěž jsem trénovala v běžném provozu a každodenní příprava kávy je mým nejlepším tréninkem a inspirací pro nové nápady i dnes.

Co Vás vedlo k myšlence stát se profesionální baristkou? Náhoda. Původně jsem si přála mít cukrárnu, ale nakonec rozhodnutí o kavárně mi rozšířilo obzory a možnosti. Chtěla jsem zákazníkům vždy nabídnout to nejlepší. Proto všechna školení a soutěže.

Co je na přípravě dobré kávy to nejtěžší? Vždy se jedná o osobitý přístup baristy. Je třeba umět dobře pracovat s kávomlýnkem, neboť káva (pražená neumletá zrnka) má tu vlastnost, že pohlcuje vlhkost. Proto záleží na prostředí, počasí a klimatu, v kterém kávu meleme. Velmi dobré znalosti kávovaru jsou asi stejně důležité jako mít správný porcelán a potom samotná příprava už není tak náročná. Správné espresso, připravované na profesionálním kávovaru, by mělo mít 7 g umleté kávy a mělo by obsahovat 20 –30 ml vody a téct 20-30 vteřin. Podávané v porcelánovém hrnečku, který dobře drží teplotu. Správně patří k espressu sklenička vody.

V čem spočívá tajemství dokonalé kávy? Ve výběru kvalitní kávy, v pečlivosti při její přípravě.

Jak se pozná dobrý barista od ostatních? Kdo může o osobě říci, že je dobrý barista? Dobrý barista Vám naservíruje kvalitní kávu. Správné espresso by mělo mít zhruba 20 – 30 ml, krásnou pěnu na povrchu s hnědými odlesky, na chuť by mělo být vyvážené. Správné cappuccino by mělo mít teplotu 70 °C, kompaktní pěnu s co nejmenšími bublinkami, pěnu 1 – 2 cm. Za tím vším se schovává umění profesionální práce s kávomlýnkem a kávovarem.

Jak hodnotíte kulturu pití kávy u nás? Myslím, že je to rozhodně lepší než dřív, kdy byl nejpopulárnější ,,turek,, nebo co největší hrnek rozpustné kávy. Postupně se lidé zvykají na espresso a na nás baristech je, abychom jim ho co nejkvalitněji připravili a pomohli jim proniknout do světa kávy. Čeká nás ještě hodně práce.

Jak vnímáte trh a služby českých kaváren? Otevírá se stále více kaváren, které nabízejí luxusní zařízení a krásné prostředí. Horší je to s kávou. Zatím málokde Vám připraví kvalitní espresso.

Jaké trendy pozorujete v konzumaci kávy ve vaší kavárně? Postupem času si stále více lidí dává malé espresso. Je zajímavé, že se to více týká mužů. Ženy si nejčastěji dávají cappuccino a latté, často se nebojí experimentovat s různými příchutěmi.

Jaký je Váš osobní cíl?...cíl profesionální baristky? Cílů a snů mám hned několik. V samotné práci chci připravit zákazníkovi co nejkvalitnější kávu, den co den. Proto se také účastním všech mistrovství a dalších soutěží. Snem asi každého baristy a mým největším cílem je Word barista championchip a prestižní umístění. …A můj životní sen je mít kavárničku u moře.

Jaké soutěže Vás v nejbližší době čekají? V polovině února (15. – 17. února 2008) se účastním soutěže Mistr kávy, které proběhne na pražském Výstavišti v rámci veletrhu Top gastro. V dubnu poté přichází finále soutěže Latté Art a reprezentanti všech soutěží pak postupují na Mistrovství světa, které letos bude v červnu v Kodani.

Pokud by Vás čtenáři/posluchači rádi viděli při přípravě kávy, kam je můžete pozvat? Každému ráda osobně připravím kávu v mé kavárně a galerii U zlatého korálku v Jílovém u Prahy. Zde jsem, jak se říká „doma“, už 3,5 roku. Pokud by pro někoho cesta do Jílového byla náročná, může za mnou přijít do Nespresso Boutique Baru do Pařížské ulice v Praze, kde s potěšením spolupracuji s týmem báječných baristů. Kompaktní systém Nespresso u mne splňuje náležitosti profesionálního baristy. Tento systém připraví velkou část práce za vás. Dokonalou kávu a vy se poté můžete více věnovat zákazníkům a třeba „latte art“ či povídání o kávě.

Zdroj: Weber Shandwick

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dalo by se říci, že je pondělí šťastným dnem, protože kolem sebe rozhazujete jen tak pozitivní energii, která proudí ve vašem těle. Pracovně vynikáte ve všech směrech a kolegové se mohou…

Nejčtenější články

Doporučujeme