Proč dovedou zanesená játra potrápit?
Játra patří mezi nejdůležitější orgány trávicí soustavy. Podílejí se na správné funkci metabolismu, závisí na nich dostatečná obranyschopnost a jsou podstatné také pro správnou termoregulaci organismu. Slučují nezbytné vitaminy a živiny. Zpracovávají sacharidy, tuky a aminokyseliny, utvářejí důležité hormony.
V neposlední řadě játra z těla filtrují a odvádějí škodliviny. Odtud pochází jejich lidová přezdívka „filtry“. Do jater se ukládají cenné vitaminy a minerály, jako železo nebo vitaminy skupiny A, D, K a B12. Jejich zanesení či poškození je kvůli množství procesů potřebných pro správné fungování těla skutečně nebezpečné a hrozí vznik řady vážných nemocí.
Jak včas rozpoznat cirhózu jater? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 7
Signály, že játra volají o pomoc
Říkáte si, jak poznat, zda jsou vaše játra znečištěná a přetížená? Ještě než se vydáte na testy k lékaři, napoví vám následující signály. Máte neustále bolavé a nafouklé břicho a potíže s trávením? Trápí vás nepřetržitě silná únava, nebo naopak nespavost, obvykle mezi jedenáctou večer až třetí hodinou ráno? Játra nejusilovněji pracují právě v tuto dobu, takže jde možná o signál, že s nimi není něco v pořádku. Objevit se mohou i další příznaky jako neustálé návaly v podobě střídání horka a zimy, světlá stolice či nadýmání a zežloutnutí očního bělma a nehtů.
Tereza Brožová
8. listopadu 2024
Pokračování 3 / 7
Odlehčete a obohaťte svůj jídelníček
V prvé řadě je nutné říct, že jakékoliv problémy s játry není radno podceňovat. Z jídelníčku proto ihned vyřaďte všechny potraviny s přebytkem umělých barviv, konzervantů a velkým množstvím tuků či cukrů. Čtěte pozorně složení na etiketách kupovaných výrobků. Vhodné pro játra nejsou uzeniny a průmyslově zpracované potraviny. Vyhýbejte se červenému a tučnému masu.
Tereza Brožová
11. prosince 2024
Pokračování 4 / 7
Co by vám nemělo chybět na talíři?
Naopak by váš jídelníček měl obsahovat hojné množství antioxidantů a dobře stravitelných rostlinných tuků. Ideální pro celkové zdraví je třeba rybí olej. Opatrná buďte, i co se týče masa, červené jezte jen sporadicky a více se zaměřte na drůbež a ryby. Nešetřete ani konzumací zeleniny.
Kromě všestranného česneku a cibule játra čistí artyčoky, celer, chřest, mrkev, řepa a další listová a kořenová zelenina. Z ovoce jsou doporučovány především citrusy a banány bohaté na draslík i vlákninu. Prospěšné omega-3 mastné kyseliny pak najdete v olivovém oleji. Zdravými tuky vás obohatí různá semínka, například slunečnicová, lněná nebo chia semínka a ořechy. Co takhle udělat si k svačině zdravé smoothie plné zeleniny, ovoce, semínek a ořechů?
redakce
29. listopadu 2022
Pokračování 5 / 7
Voda nad zlato
Pitný režim je tím nejdůležitějším opatřením pro zdraví, což platí i pro fungování jater. Kromě obyčejné čisté neperlivé vody v něm smí příležitostně figurovat také voda jemně ochucená citronovou nebo limetkovou šťávou a bylinkové čaje. To, kolik vody byste měla za den vypít, lze přesně vypočítat podle snadného vzorce. Obecně platí, že dospělý člověk má za den vypít nejméně jeden a půl litru vody.
Tereza Brožová
9. listopadu 2022
Pokračování 6 / 7
Vsaďte na sílu bylinek a oleje
V případě účinné očisty jater se nejčastěji využívají bylinky. Nejlepší účinky má ostropestřec mariánský. V lékárně ho zakoupíte ve formě čaje a doplňků stravy. Blahodárný vliv na játra má pampeliška nebo fenykl, řepík, kopřiva, rozmarýn a tymián, kurkuma či nopál. Všechny tyto bylinky se dají i přes zimu sehnat v lékárně nebo specializovaných obchodech.
Jeden z nejsnadnějších celoročních detoxikačních receptů je založený na olivovém oleji. Ten dokonale pročišťuje játra a žlučník, což se vám zejména po nadměrném svátečním hodování může hodit. Panenský olivový olej si hned po ránu na lačno nalijte na čajovou lžičku a doplňte ho citronovou nebo limetkovou šťávou.
Pokračování 7 / 7
Vyhněte se alkoholu a sekněte s kouřením
Pamatujte, že nikdy nedosáhnete pravého významu slova detox, když budete holdovat alkoholu nebo kouřit. Po dobu detoxu, ale nejlépe i po něm obě tyto neřesti zcela vynechte. Příležitostné pití alkoholu sice tolik neškodí, ale k pročištění jater rozhodně nepřispívá. Stejně tak kofein obsažený v kávě během detoxu co nejvíce omezte. „Půst“ od závislostí ideálně doplňte procházkou nebo pohybem na čerstvém vzduchu, čímž játrům umožníte dostatečné okysličení.