Učte se jazyk v zemi, kde se jím hovoří

11. 7. 2001
Učte se jazyk v zemi, kde se jím hovoří
Už si ani nevzpomínám, od koho jsem prvně slyšela o možnosti hlídat děti v Anglii a při tom se učit angličtinu. O au-pair pobytech, jak se takovým pobytům říká, se u nás na škole mluvilo poměrně dost, a tak jsem pozorovala, jak mnoho dívek přerušilo studium vysoké školy na jeden rok, aby se tímto způsobem věnovaly angličtině.

Učte se jazyk v zemi, kde se jím hovoří

Jazykové a au-pair pobyty v zahraničí

"Už si ani nevzpomínám, od koho jsem prvně slyšela o možnosti hlídat děti v Anglii a při tom se učit angličtinu. O au-pair pobytech, jak se takovým pobytům říká, se u nás na škole mluvilo poměrně dost, a tak jsem pozorovala, jak mnoho dívek přerušilo studium vysoké školy na jeden rok, aby se tímto způsobem věnovaly angličtině. Musím přiznat, že i mě tato představa lákala. Studovala jsem zahraniční obchod a tam byly cizí jazyky vždy na prvním místě. Ne, že bych nic z angličtiny neuměla, ale chtělo to praxi - znáte to, umíte gramatiku, slovíčka, ale nejdůležitější je domluvit se. Věděla jsem, že jakmile bych měla dělat přijímací pohovor v angličtině, nikde by mě nevzali." Přesto se Linda (tehdy 22 let) nad au-pair pobytem hodně dlouho rozmýšlela. Přečetla všechny články na toto téma, které jí přišly do ruky, poptávala se po agenturách i po kamarádkách, které se z podobného pobytu vrátily. Z podobného nápadu jí zrazovali především rodiče. Měli strach, že bude tak daleko a že v případě nesnází, nebudou moci podat pomocnou ruku. Linda se však chtěla naopak osamostatnit a nebýt pod neustálým dozorem rodičů. Na oplátku jim slíbila, že pojede od té agentury, na níž dostane ta nejlepší doporučení. A hlavně, že nebude kvůli au-pair pobytu přerušovat školu, ale nejdříve to zkusí na tři prázdninové měsíce.

Během měsíce dostala od doporučené au-pair agentury dopis od rodiny, v němž si přečetla to nejdůležitější o rodině a podmínky, za jakých bude v rodině "pracovat". Od agentury dostala ještě před odjezdem pozvání na krátké školení pro au-pair, kde se dozvěděla ty nejdůležitější pravidla a mohla se zeptat na jakoukoliv otázku. A pak už se jelo. "Bylo to pro mě něco neuvěřitelného. Najednou jsem seděla v autobuse London Express a směřovala do Británie. Cesta utíkala příjemně, ještě v Praze jsem se seznámila s Evou, která jela do Londýna na měsíční studijní pobyt. Ten jsem si já bohužel nemohla finančně dovolit. Najednou jsem si uvědomila, jak skvělá příležitost au-pair pobyt je. I když člověk nemá peníze, může cestovat, učit se cizímu jazyku, vyzkouší si práci s dětmi a ještě k tomu dostává kapesné. S Evou jsme prodebatovaly celou cestu, vypily hektolitry kafe, které v autobuse nabízeli, dokonce jsme si zavolaly z palubního telefonu domů. To jsme zrovna vyjížděly z lodi a já mohla rodičům oznámit, že jsem se ocitla na anglické půdě."

Na Victoria Station už na Lindu čekala celá její "tříměsíční" rodina. Manželé Stuartovi se s Lindou vřele přivítali a představili jí svá pětiletá dvojčata - Sussy a Stevena. "Neříkám, že taky neuměli zlobit, někdy jsem z nich taky měla velkou hlavu, ale byla jsem z nich od počátku úplně nadšená. Když jsme dorazili k Stuartovým domů, ihned mi šli ukázat svoje hračky, chtěli, abych jim četla, vyprávěla pohádky. No, a to jsem zpočátku opravdu zvládala ztěží." Linda měla zpočátku s angličtinou problémy. Londýnský přízvuk jí dělal velké potíže, ale během času začala rozumět a byla schopná běžné konverzace. Stuartovi, kterým pomáhala nejen s dětmi, ale částečně i s domácností, jí ukázali, kde jsou nejbližší jazykové školy, kde najde au-pair club, doporučili jí největší zajímavosti Londýna. "Za ten kontakt do au-pair clubu jsem byla nesmírně vděčná. Zpočátku mi bylo hodně teskno, toužila jsem po někom, kdo by měl podobné zážitky. A tady jsem se setkala nejen s Češkami, ale také s Italkami, Španělkami. Aby všichni rozuměli, museli jsme se bavit jen anglicky. Najednou jsem viděla, že počáteční smutek si tady prožil úplně každý a že je to jen otázka pár dní, kdy si na život v Londýně zvyknu."

Ani ve škole nezůstala Linda bez kamarádů. Našla si tam i svého přítele Franka. Frank přijel do Anglie ze Švýcarska. Pracoval v jedné restauraci jako kuchař a hodlal v Londýně zůstat minimálně jeden rok. "Byla to láska na první pohled. Když jsem přišla poprvé do třídy, bylo místo právě vedle něho. Vypadal prostě úžasně a navíc jsem časem poznala, že ani já mu nejsem lhostejná. Prožila jsem s Frankem každou volnou chvilku a všechny víkendy. Poznala jsem nejen celý Londýn, ale vydali jsme se spolu i do Stradfor upon Avon a do Oxfordu. Každou sobotu jsme chodili na diskotéky, které se konaly v centru Londýny - na Oxford Street. Viděli jsme také tři muzikály, z kterých jsem byla víc než nadšená. Za dárky, cestování a vstupenky jsem sice utratila všechno kapesné, které jsem si v Anglii vydělala, ale zažila jsem ty nejkrásnější prázdniny, vracela se s pocitem, že se anglicky bez problémů domluvím a že mám v Anglii rodinu, s níž budu ráda ve spojení. A co víc, poznala jsem spousty kamarádů a samozřejmě - Franka." Letní láska však Lindě a Frankovi nevydržela. "Každý jsme měli trošku jiné plány do budoucna a já se ještě nechtěla vázat na celý život", vysvětluje Linda.

Když se Linda vrátila z Velké Británie, byla pevně rozhodnuta si au-pair pobyt v příštím roce zopakovat. V klidu si dodělala další ročník školy a během něho si od stejné agentury vyžádala všechny informace o au-pair. Nadchla se pro pobyt podporovaný americkou vládou. Mohla by zdarma odletět do USA, tam si během roku vydělat čtvrt milionu korun a ještě za nesrovnatelně lepších podmínek než v Anglii. V USA je au-pair určena pouze k dětem, takže větší domácí práce se jí netýkají. Podmínky jsou však pro Ameriku o něco přísnější. Dívka musí umět anglicky alespoň tak, že zvládne jednoduchý telefon, musí vlastnit řidičský průkaz a především - musí odletět na celý rok, což také každá dívka nesvede. "Když jsem zjistila, že splňuji všechny dané podmínky, byla jsem pevně rozhodnuta. Další podmínku, tedy věk do 26-ti let, splňovat už dlouho nebudu, říkala jsem si, a tak toho musím využít co nejdříve." Když Linda vypráví o jejím pobytu v Americe, je na její tváři vidět nadšení. "To se dá jen těžko popsat. Protože všechny náklady pro au-pair (včetně letenky) hradí agentura, dostane se dívka většinou do movitějších rodin. Tam také velice často vlastní auto, kterým potom vozí děti do školy nebo do školky. Já jsem se tak starala o malou Joe (7 let). Rodiče pracovali u filmu, takže mnoho času trávili mimo domov. V té chvíli jsem je de facto nahrazovala. S Joe jsem si hrála, chodila s ní na procházky, do kina, po nákupech, každý den jsem jí vozila kromě školy na nejrůznější kurzy. Byla jsem s ní dokonce na přání jejich rodičů jeden týden lyžovat." Linda byla umístěna do Seattlu, takže do hor to neměly až tak daleko. Ale ještě blíž měly pláže. "O plážích mi ani nemluv. Miluju moře a oceán. Proto jsem taky svou dovolenou strávila v Kalifornii." Linda, stejně jako každá au-pair v Americe, pracovala 12 měsíců s krátkou placenou dovolenou a potom má ještě možnost využít 13. měsíc na cestování po Státech. Linda toho využila v plné míře a odletěla na Floridu, kde zůstala 3 týdny a poslední týden strávila v New Yorku. "Potom už na mě čekal poslední ročník školy. Ten mám naštěstí za sebou a už dokonce pracuji. Zaměstnali mě u jedné zahraniční společnosti, a bylo mi řečeno, že především díky mé výtečné angličtině. Nyní nejednám v jiném jazyce, většina lidí ve firmě mě navíc využívá jako překladatele, takže mám být svým au-pair pobytům za co vděčná. Přála bych podobnou zkušenost každé dívce, která chce v životě něčeho dosáhnout. A jestli s jazykem právě začínáte a nemáte peníze? Nevadí, můžete to vyzkoušet přesně jako já - vidíte Ty výsledky, no ne?", usmívá se Linda.

Konkrétní informace o jazykových i au-pair pobytech Vám poskytneme na adrese: gpaveskova@ozemail.com.au

Jaké máte vy zkušenosti s au-pair a jazykovými pobyty v zahraničí?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Je čas věnovat se činnostem, kde vyniknou vaše pohybové schopnosti. Nebojte se experimentovat! Najděte si koníčka, při které nebudete sedět jako pecky u stolu! S jedním členem rodiny si…

Nejčtenější články

Doporučujeme