Udělejte si čas na prevenci. Může vám zachránit život!

15. 1. 2013
Udělejte si čas na prevenci. Může vám zachránit život!
Prevence je něco, co nemusíte, ale máte dělat. Kvůli jejímu zanedbání u nás každých 20 minut zemře jeden člověk. Jen málokdo si však podobné riziko připouští.

„Od těchto pacientů nejčastěji slýchám, že neměli čas zajít k lékaři,“ říká přednosta Onkologické kliniky a 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph. D. „Nechtějí obětovat den dva na složitější vyšetření, ale pokud onemocní rakovinou, musí počítat minimálně s půlroční léčbou.“ A někdy je takové zanedbání může i stát život.

* Uvádí se, že pokud se nemoc zachytí včas, má pacient až 95% šanci se vyléčit. Platí to i v onkologii?

Teoreticky snad ano, ale ani při nejlepší vůli nemůžeme zachytit všechna nádorová onemocnění v časném stadiu. Velice obtížné to bývá například u hematologických či urologických nádorů nebo u nádorů mozku. Pokud by však lidé začali chodit poctivě na preventivní prohlídky, určitě by se velmi výrazně snížila úmrtnost u onkologických onemocnění střev a prsu. I když nejspíš ne o 95 procent.

* Možná by si tito pacienti také ušetřili mnohé zdravotní komplikace?

Samozřejmě, tím, že zachytíme nádor včas, šetříme pacienta před intenzivní léčbou, která může být často drastická a mít velmi nepříjemné následky. Při včasné detekci navíc můžeme zabránit tomu, aby se nádor dostal do nevyléčitelného stadia.

* Kde se již v onkologii podařilo preventivní programy dobře prosadit?

Velice dobře je u nás organizovaný screeningový program zameřený na vyhledávání rakoviny prsu, který má i dobré pokrytí. Díky mamografickým vyšetřením se nám stále častěji daří odhalovat nádory prsu v době, kdy ještě nejsou hmatné. I když je jejich léčba náročná, přece jen pro pacientku není tak zatěžující jako léčba pokročilejších stadií nemoci. A také šance na vyléčení bývá mnohem vyšší. Poměrně dobře u nás funguje rovněž gynekologický screening zaměřený na vyhledávání časných stadií rakoviny děložního krčku.

* Kde naopak máme rezervy?

Především u nádorů tlustého střeva, které se dají včas zjistit pomocí kolonoskopie. Toto vyšetření ovšem vyžaduje poněkud náročnější přípravu, a proto je nejspíš mezi lidmi tak nepopulární. Na to, že patříme k zemím s nejvyšším výskytem kolorektálního karcinomu na světě, ho absolvuje jen málokdo. V 90 procentech případů tak pacienti přicházejí do ordinace pozdě, až když už mají výrazné symptomy nemoci.

* Nádory tlustého střeva pomáhá odhalovat také test okultního krvácení do stolice. Nakolik je srovnatelný s kolonoskopií?

Zdravotní pojišťovny obě metody plně hradí a považují je za rovnocenné. Určité rozdíly mezi nimi ovšem existují. Kolonoskopie je ve srovnání se zmíněným testem pro pacienta náročnější a dražší, zato však lékaři poskytne daleko víc informací. Její hlavní výhodou je, že dokáže zaznamenat i drobné polypy ještě dříve, než se z nich stane nádor. Pomocí testu se tyto premaligní léze zjistit nedají, ale určitě je lepší absolvovat alespoň toto vyšetření než vůbec žádné.

* Nesouvisí malá návštěvnost třeba i s nedostatečným počtem kolonoskopických pracovišť?

Pokud by všichni Češi začali od zítřka poctivě na tyto preventivní prohlídky chodit, pak jich opravdu dost nebude. Za současné situace však nejsou naplněné ani stávající kapacity. Výsledky úspěšného mamografického a gynekologického screeningu přitom jasně dokazují, jak výhodný je tento princip pro pacienty i lékaře.

* Vzpomněl byste si z praxe na případ pacienta, jehož nemoc se mohla odvíjet úplně jinak, pokud by přišel včas?

Na chirurgickou ambulanci například před časem přivezli muže, pětapadesátníka, s náhlou příhodou břišní. Ukázalo se, že mu velký nádor ucpal střevo, přesto měl štěstí, a náročnou operaci přežil. Pokud by ale šel před několika lety na kolonoskopii, která se mužům v tomto věku doporučuje, možná by stačilo pouze včas odstranit polyp naprosto banálním, drobným výkonem.

* Myslíte, že se takový pacient v budoucnosti polepší?

Špatná zkušenost většinu lidí přece jen něčemu naučí, ale existují i výjimky. Ze zkušenosti vím, že tito pacienti na doporučené kontroly chodí poměrně poctivě. Jestliže prodělali nádorové onemocnění, musí do budoucna počítat se zvýšeným rizikem výskytu nádoru, ať už stejného či jiného typu. Takových lidí je u nás tolik, že by mohli obydlet na české poměry jedno větší město. Najít způsob jak je sledovat a která vyšetření jim doporučovat, aby to bylo (nejen z jejich hlediska, ale i z hlediska výdajů) racionální, to je velký problém.

* Podle nedávného průzkumu České pojišťovny zaměřeného na prevenci muži ignorují příznaky závažných onemocnění mnohem častěji než ženy. Čím myslíte, že to je?

Těžko říct, snad tím, že muži o takové nemoci neradi mluví, leckdy ji dokonce považují za osobní selhání. Ženy bývají prevenci přístupnější, mají větší snahu vyhledat pomoc nebo se sdružovat v podpůrných pacientských skupinách. Poměrně silná je například skupina pacientek s karcinomem prsu, která se snaží mimo jiné prosazovat určité legislativní kroky. Nevím, že by podobná organizace existovala i u typicky mužských nádorů. Ale ne vždycky jsou ženy v prevenci lepší než muži. Například počet kuřaček je stále velmi vysoký, proto také u žen výrazně stoupá výskyt karcinomu plic, zatímco u mužů mírně klesá.

* Myslíte, že by se do budoucna měly zavést ještě další vyhledávací programy?

Určitě bych podpořil screeningový program pro nádory plic, který by ale možná narážel na českou mentalitu. Mnozí by asi protestovali proti tomu, proč mají přispívat na kuřáky, kteří si svoji nemoc zavinili sami. Je však třeba připomenout, že pokud zjistíme nemoc v pokročilém stadiu, bývají náklady mnohem vyšší. Svoje opodstatnění by měl i program na vyhledávání nádorů ledvin pomocí ultrazvuku, už proto, že v jejich výskytu patříme na přední místa ve světovém žebříčku.

* Jedna z tuzemských pojišťoven v rámci svého programu „Zdravý život“ nabízí, že svým klientům zajistí preventivní prohlídky u odborníků a ještě jim je pomocí SMS připomene. Považujete to za užitečné?

Komerční program nechci komentovat, ale vím, že spousta mamografických center a specialistů prvního kontaktu aktivně zve své pacienty, at už pomocí SMS nebo e-mailu. Aktivní zvaní považuji za správné – určitě je to cesta jak zvýšit návštěvnost screeningových programů. Ještě je ovšem zapotřebí dořešit takové záležitosti, jako je třeba ochrana osobních údajů.

* A co zavést bonusy pro ty, kteří chodí poctivě na prevenci?

Dovedu si představit, že by tito lidé mohli získat úlevu na daních nebo na zdravotním pojištění. Určitě by to mělo i ekonomický dopad, už proto, že prevence je prokazatelně levnější než léčba pokročilých stadií rakoviny. Prozatím se zdravotní pojištění platí formou daní, bez ohledu na to, co kdo se svým zdravím dělá. A to za příliš motivující nepovažuji.

  • Věříte tomu, že Češi jednou začnou chodit na preventivní prohlídky poctivě?

Stoprocentní účast je podle mého v rovině vědecké fantastiky. Kdybychom ale dosáhli 70procentního pokrytí, jsme šťastni. Pokud by se zavedlo aktivní zvaní, pak to v horizontu 5 až 10 let považuji i za reálné.

Kdy a kam na prevenci?

  • Na prohlídku chrupu jednou za půl roku.
  • K praktickému lékaři jednou za 2 roky.
  • Po 55. roce věku na endoskopické vyšetření střev či konečníku jednou za 10 let.
  • Muži po padesátce jednou za 2 roky na vyšetření prostaty.
  • Ke gynekologovi jednou ročně.
  • Ženy nad 45 let na mamografické vyšetření jednou za 2 roky.

ČTĚTE TAKÉ:
Soutěž: Vyhrajte domácí fitness podložku ARCTIC GYM v hodnotě 1200 Kč!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S příchodem teplejšího počasí se vám zlepšuje i výborná nálada a přibývá chuť do práce. Po pravdě jste trošku unaveni, ale vrháte se do řešení úkolů po hlavě. Nadřízený je s vámi dnes i po…

Nejčtenější články

Doporučujeme