Uklízet nebo neuklízet? Alergie versus úklid

18. 10. 2005
Uklízet nebo neuklízet?  Alergie versus úklid
Na toto téma bylo již napsáno a vysloveno mnoho rozporuplných názorů. Jeden hlásá důležitost kontaktu zejména dětského organismu s různými „nežádoucími“ látkami, jako nezbytný pro zdravý vývoj imunitního systému. Druhý poukazuje na důležitost hygienické čistoty ve stejné souvislosti. Jak z toho ven?

Lze jen dodat: všeho s mírou. Uklízejte, protože tak zabráníte množení bakterií, se kterými jistě domácnost sdílet nechcete. Uklízejte, protože uklizený byt je útulnější a lépe se v něm žije. Uklízejte, protože čistota je půl zdraví. A buďte bez obav, že laboratorní čistoty v domácnosti, kde se pohybuje živá rodina, stejně nedosáhnete. V případě alergika v rodině je nezbytnost pečlivého úklidu neoddiskutovatelná.

„Základem boje proti alergiím je odstranění alergenů a iritantů z prostředí, ve kterém se alergik pohybuje. Jde o první a zásadní opatření léčby. Důležité je si uvědomit, že alergie se mohou vyvinout i během života, v ordinacích se ocitá stále více dospělých s alergiemi získanými v pozdějším věku. Imunitní systém a jeho citlivost se vyvíjí a může začít reagovat na látku, kterou po dlouhá léta snášel dobře,“ říká MUDr. Milan Junášek z dermatovenerologické ambulance Nemocnice sv. Alžběty v Praze a dodává: „Co se týká celoročních alergií, nejčastější problémy jsou s tzv. domácích prachem, tedy roztoči a plísněmi. Tady platí jediná rada: omezte nevhodné tkaniny v interiéru, dostatečně větrejte a udržujte prostředí hygienicky čisté. Častý úklid s přídavkem dezinfekčním přípravků všude tam, kde se nebezpečné mikroorganizmy mohou vyskytovat, je v případě alergika v rodině nezbytný. Ale pozor – i lidé bez problémů by hygienickou čistotu neměli podceňovat právě proto, aby si nepříjemnou alergii nevypěstovali .“

Alergie na domácí prach je ve skutečnosti alergií na roztoče nebo vzdušné plísně. Může se projevovat jako astma, rýma nebo ekzém. Typické jsou obtíže ráno po probuzení. Prašnost bytového nebo domovního prostředí a tedy i výskyt nežádoucích alergenů závisí na klimatických podmínkách, na ročním období, na počtu osob, které byt či dům obývají. Jiné jsou podmínky ve městě, jiné na venkově, v rámci bytu záleží i na místnosti a zařízení. Nejlepší cesta, jak potlačit alergii na roztoče, je zbavit se jejich alergenů v domácím prostředí.

Hlavním alergenem domácího prachu jsou ROZTOČI, respektive jejich výměšky. Ty znečišťují částečky prachu ve vzduchu, které pak vdechujeme. Roztoči jsou asi 0,3 milimetru dlouzí členovci podobní klíšťatům, kteří se živí lidskými lupy a kožním odpadem. Nejvíce jich najdeme v ložnicích v matracích, polštářích, apod., kde mají vhodnou teplotu, vlhkost a dostatek obživy. Nesnesou chlad a suché teplo. K jejich nepřátelům patří také průvan a větrání.

Dalším nebezpečím jsou PLÍSNĚ, především druhy, které při růstu produkují spory, jenž mohou vyvolat alergii dýchacích cest - rýmu a astma. Dělíme je na plísně domovní a venkovní. Podobně jako u pylů rozhodují o množství spor plísní v ovzduší klimatické podmínky.

ZVÍŘECÍ ALERGENY stejně jako roztoči znečistí malé částečky jemného prašného aerosolu, který pak vdechujeme. Jsou obsaženy zejména ve slinách, lupech, šupinách i epitelu zvířat. Nebezpečné jsou i zvířecí výměšky a krevní sérum. Pohybem zvířátka se tyto malé částečky roznášejí po celém bytě nebo domě. Alergeny přetrvávají ještě několik měsíců poté, kdy zvíře prostředí opustilo. Alergeny mohou lidé na šatech přinést domů také zvenčí. Jediným řešením je důkladný úklid. V žádném případě by nemělo mít zvíře dovoleno vstup do ložnice.

BEZPRAŠNÝ - BEZROZTOČOVÝ - BEZALERGENOVÝ BYT Důležité je větrat v ložnicích i příslušenství bytu (koupelně, kuchyni, prádelně, sklepě) a vyřešit příčiny nadměrné vlhkosti. Dávejte pozor na ponechávání kazících se zbytků potravin v bytě (i ty v odpadkových koších). Pokojové květiny skrývají riziko, pokud je zemina potažená bělavou vrstvou – plísní. Ani tapety nejsou vhodné, protože podporují možný růst plísní pod papírem.

Zdravější prostředí zajistí pravidelné větrání a vysávání. Je vhodnější než zametání, jež způsobuje nežádoucí víření prachu. Často stírejte prach, usnadní vám to vhodný nábytek. Omezte tzv. „lapače prachu“ jako je množství ozdobných a památečních předmětů ve vitrínkách. Častěji umývejte okna. Ložnici a lůžkoviny vždy ráno dobře vyvětrejte. Povlečení je vhodnější z bavlny nebo umělého vlákna, tak aby je bylo možné prát při vyšších teplotách. Náplň polštářů by neměla obsahovat peří, lepší je duté vlákno. Nejsou-li matrace kryté, je třeba je týdně vysávat. Úklid ostatních místností v bytě by měl mít obdobný režim jako úklid ložnice. Zvláštní pozornost je třeba věnovat kobercům (pro alergika je vhodnější jiná podlahová krytina), čalouněnému nábytku a závěsům. Vedle „viditelné" špíny totiž existuje i špína „neviditelná", která může způsobit citlivějším jedincům nepříjemné problémy. Nezapomínejte však na to, že i čistící prostředky mohou při kontaktu s kůží způsobit alergické reakce, proto používejte při práci rukavice.

Nejdůležitější zásady: Nahraďte přírodní materiály za syntetické (dutá vlákna, umělá vlákna, molitan, polyester) především v ložnici – lůžko, závěsy... Nepoužívejte flanel, kožešiny, vlnu, plyš... Čalouněný nábytek, těžké závěsy, záclony vyměňte za vhodnější dekorace, lapají prach. Koberce nahraďte za vhodnější podlahové krytiny jako je linoleum, dlažba, plovoucí podlahy nebo parkety. Ty pak vysávejte výkonnými vysavači s kvalitními filtry. Odstraňte domácí květiny, nebo je pěstujte raději v hydroponickém roztoku. Často větrejte. Při úklidu používejte dezinfekční prostředky (týká se to zejména podlah a povrchů v kuchyni, koupelně a na toaletě)

Udržujte LOŽNICE v čistotě, pravidelně vysávejte jak matrace, tak i podlahové plochy, vytírejte podlahu dezinfekčním prostředkem, jako je například tekutý dezinfekční prostředek Domestos, nebo Cif Oxygel, které lépe odstraní prach a zabrání množení nebezpečných mikroorganizmů i plísní. Utírejte pečlivě prach prachovkami z mikrovlákna. V OBÝVACÍM POKOJI A PRACOVNÁCH větrejte, vysávejte, vytírejte podlahy a stírejte prach – podobně jako v ložnicích.

KUCHYNĚ mohou být domovem nepříjemných bakterií, které přineseme společně s potravinami. Ty jsou navíc rizikem, pokud je včas nespotřebujeme. Množení nebezpečných mikroorganizmů zabráníte dezinfekcí pracovní plochy, dřezu, podlah a nezapomínejte na chladničku a okolí odpadkového koše, kde se také může skrývat nebezpečí. Dobře se hodí univerzální čistící a dezinfekční prostředek Domestos. Aktivní složkou přípravku je chlornan sodný, který účinně bojuje proti všem nežádoucím mikroorganizmům, houbám i plísním a po cca 15 minutách po použití se rozkládá na sůl a vodu, takže je zdravotně zcela nezávadný. Na odolnou mastnotu na sporáku, digestoři a skříňkách platí Cif kuchyňský odmašťovač ve spreji.

Vlhké a teplé prostředí KOUPELEN je ideálním klimatem pro množení plísní a bakterií. Myslete na to při očistě sprchových koutů, van, umyvadel, ale také odtoků, odpadů, spár mezi obklady a sprchových závěsů. Používejte kvalitní dezinfekční prostředek, např. tekutý Domestos, který ničí všechny běžně se vyskytující mikroorganizmy a navždy vás zbaví nepříjemných plísní ve sprchovém koutě nebo na závěsu. Na spáry mezi obklady a těžko dostupná místa oceníte snadnou aplikaci Domestos čistícího a dezinfekčního spreje. Působí jak na zašlé skvrny, tak i na bakterie a plísně.

Hygiena TOALET by měla být na předním místě – kromě pravidelného čištění a dezinfekce záchodové mísy (vnitřní i vnější části, prkénka), věnujte pozornost i záchodové štětce. Pravidelné čištění obkladů, vysávání a pečlivé vytírání podlahy je samozřejmostí. Domestos WC gel 3 v 1 odstraňuje vodní kámen, hygienicky toaletu vyčistí. Tekutý Domestos ničí nežádoucí bakterie. Nové Domestos WC pevné bloky s gelovým proužkem při každém spláchnutí hygienicky čistí toaletu a zabraňují usazování vodního kamene, který umožňuje ulpívání dalších nečistot.

S kvalitními prostředky netrvá úklid dlouho a náš spánek je poté zdravější a o mnoho klidnější.

Mezi nejčastější celoroční alergická onemocnění patří nesezónní alergická rýma a alergické astma. Hlavními alergeny u celoroční alergické rýmy a astmatu jsou roztoči, plísně a domácí zvířata. Iritanty jsou látky, které samy o sobě nespouští alergickou reakci, ale mohou zhoršovat její průběh (např. cigaretový kouř, mlha, smog, chlad, ale také duševní námaha a silné emoce). Astma se projevuje různými příznaky z nichž nejzávažnější je dušnost a ztížený výdech. Příznaky rýmy jsou zejména otok nosní sliznice, kýchání a vodnatý výtok. Tyto příznaky nejsou většinou tak náhlé a prudké jako u rýmy pylové, ale mohou velmi nepříjemně stěžovat pacientovi život a navíc je zde riziko možného vzniku astmatu.

Alergie je nepřiměřená reakce organizmu na látky, se kterými se většina z nás běžně setkává. Pro alergický organizmus jsou tyto látky (alergeny) nebezpečné. Náš imunitní systém nás chrání před útoky látek zvenčí, ale organizmus alergika se může stát na některé látky citlivým a vytvoří si protilátky. Při dalším kontaktu s alergenem začne imunitní systém uvolňovat chemické látky (např. histamin), které způsobí reakci. Ta se většinou projeví na dýchacím ústrojí, kůži nebo zažívacím traktu. Výjimečně může být zasažen celý organismus, čímž dochází až k ohrožení života (anafylaxi). Příčinou mohou být roztoči v domácím prachu. U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30 %. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dny volna jsou dávno v nenávratnu, ale již brzy vás čeká další víkend. V práci to nestojí za nic, ale nepodléhejte depresi. Vaše schopnosti a komunikace s kolegy jsou výborné. Jediný…

Nejčtenější články

Doporučujeme