Umíte chválit?

2. 7. 2001
Umíte chválit?
Ve stati "Známe své přednosti " jsme se zabývali významem poznávání svých vlastních předností. Dnes postoupíme o krůček kupředu. Budeme postupně vyhledávat naše žádoucí přednosti, popisovat je a charakterizovat.

Umíte chválit?

Ve stati "Známe své přednosti " jsme se zabývali významem poznávání svých vlastních předností. Dnes postoupíme o krůček kupředu. Budeme postupně vyhledávat naše žádoucí přednosti, popisovat je a charakterizovat.

Žebříček užitečných předností bude u různých osobností z hlediska jejich individuality různý.
Ze zkušenosti, potvrzenou celou řadou výzkumů, víme, že k významné a velmi důležité přednosti každé osobnosti bezesporu patří umění ocenit, uznat, pochválit druhého a to jak v rodině, tak i na pracovišti, ale i v kroužku přátel.
Upřímná pochvala vyjádřena v pravou chvíli, zlepšuje atmosféru, vyvolává povzbuzení, pocit radosti a chuň chovat se lépe, účinně a výkonně pracovat. Každý z nás více nebo méně podobné pocity zažil, zažívá a jistě v budoucnu zažije. Problém je v tom, že vyjádřit pochvalu a uznání nám často připadá těžké, někdy také bezvýznamné. Stále zapomínáme, že uznání, pochvala vede ke zvyšování výkonu. Zdá se, že vytýkat umíme, ale chválit se musíme stále znovu a znovu učit.

Radostné pocity z práce a pracovní atmosféry jsem osobně zažila, když jsem učila u švýcarské vzdělávací společnosti. Šéfové ve Švýcarsku si vždy našli čas přijet nás osobně pochválit, nebo aspoň ve Švýcarsku zvednout telefon, aby mně nebo kolegu pochválili. Naše práce potom měla i výborné výsledky. Učili jsme dobře a s potěšením jsme psali učební pomůcky, které se jinak na školách dost těžko rodí. Spokojeni byli studenti, naši nadřízení a spokojeni jsme byli i my zaměstnanci.
Když jsem po ukončení činnosti švýcarské společnosti začala vyučovat na jedné z našich univerzit, zjistila jsem, že mně švýcarský systém uznání a pochval velmi chybí a velice ho postrádám.

Větší účinnosti pochvaly dosáhneme použitím těchto ověřených pravidel:

  1. Pochvalu potřebuje každý člověk. U někoho více apelujeme na rozum u někoho na

cit.
Muže většinou chválíme věcněji, ženy osobněji.

  1. Pro každou chválu je důležitý individuální přístup a proto při pochvale musí

ten kdo chválí, nalézt vnitřní kontakt s chváleným.Tím nalézá i správné metody jak ocenit, uznat, pochválit.

  1. Nechválit jen na konci určité činnosti, nýbrž i průběžně, taková průběžná

pochvala více povzbuzuje.

  1. Pro chválení platí, že chvála musí být objektivní a úměrná obsahu činnosti.

Někdy stačí slovo díky, či pokývnutí hlavou, jindy je potřebné slovní či písemné zdůvodnění.

  1. Pochvala má být spíše veřejná. I když ani veřejná pochvala není bez problémů.

Někteří pracovníci mohou závidět, cítit se ukřivdění atd. Zcela veřejná pochvala bývá realizována při zvlášň vynikajících výkonech, při dosažení významných cílů atd.

  1. Ťstní pochvala by měla být doprovázená přátelským pousmáním, působí přirozeně,

opravdově.

  1. Když jsou pracoviště vedoucích a spolupracovníků navzájem značně vzdálená, můžeme

pochvalu vyjádřit nejenom osobně, nýbrž i telefonicky či e-mailem.

  1. Významná pochvala může být spojena i s povýšením, vyznamenáním, darem.

Nezapomeňme, že chválit je umění, které charakterizuje úroveň naší laskavosti ve styku s lidmi, především však umění reálně zhodnotit osobní i pracovní situaci.
Kritizujme málo - chvalme hodně !

Jaké jsou Vaše zkušenosti s pochvalou ?

Autor : Milada S.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Finále pracovního týdne je naprosto unikátní a počítejte s tím, že sklidíte velkou pochvalu. Dokonce se před vámi rýsuje i nezanedbatelný vánoční bonus. Ten by vás mohl dostat z…

Nejčtenější články

Doporučujeme