Umíte se koncentrovat?

27. 4. 2001
Umíte se koncentrovat?
Dobře uplatnit své znalosti, vědomosti, kreativitu a logiku, rozvíjet se, být skutečně efektivní vyžaduje z n a l o s t procesu pozorování, myšlení.

Umíte se koncentrovat?

Dobře uplatnit své znalosti, vědomosti, kreativitu a logiku, rozvíjet se, být skutečně efektivní vyžaduje  z n a l o s t procesu pozorování, myšlení. Jinými slovy, musíme se při své činnosti soustředěně zaměřit na vnímání jevů, poznatků a řešení určité činnosti v určité oblasti včetně souvisejících vztahů.
Jde o proces  k o n c e n t r a c e, který je namáhavý, vyžaduje naše vědomé úsilí, trpělivost a pozitivní naladění.
Zdá se, že doba, ve které žijeme svůj život, realizujeme se studiem, pracovní činností, rodinným životem i přátelením se s ostatními lidmi, vyžaduje a současně příliš nepřeje procesu soustředění - koncentraci. Hromadné sdělovací prostředky, reklamy, telefony, hluk, velké množství osobních kontaktů a neustále probíhající množství změn útočí
na nás, odvádí naší pozornost.

Proto jednou z nejdůležitějších podmínek jak napomáhat efektivně zvládat proces vlastní činnosti je  o m e z e n í zbytečného  v y r u š o v á n í  a tím vyřešení úkolu jak vykonat více, v lepší kvalitě a v kratším čase.
Chtěla bych však připomenout, že rušivě na naší pracovní činnost nepůsobí pouze vnější vyrušování, ale velmi často naše vlastní  v n i t ř n í  m y š l e n k o v é  p o ch o d y - myšlenkové i pohybové odbíhání od úkolu.
Žádoucí potřebu soustředit se v rámci určité činnosti přerušujeme myšlenkami na zábavu, denní události, rodinné problémy atd. Špatně se soustřeďujeme a tak prodlužujeme čas na efektivní vyřešení žádoucího úkolu.
Proto bychom měli umět napomáhat vlastnímu procesu efektivního soustředění tím, že si vytvoříme pozitivní postoj k procesu koncentrace. Nenecháme se vyrušovat vnějšími okolnostmi a naučíme se ovládat náš vnitřní proces pozorování, myšlení.

Autor: Milena

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Moc rádi jste ve středu dění, což vás pracovně evokuje k lepším výkonům. Stále přicházíte na nové inovativní věci a běžné úkony plníte jako mávnutím kouzelného proutku. Na domácí půdě se…

Nejčtenější články

Doporučujeme