Umíte užívat léky? Dejte si pozor na tyto chyby!

20. 11. 2017
Umíte užívat léky? Dejte si pozor na tyto chyby!
K tomu, aby léky neúčinkovaly tak, jak mají, někdy stačí jen malá chyba. Přitom pokud bojujete s nemocí, je zapotřebí správné užívání léků, proto se vyvarujte následujících omylů.

Čtěte příbalové letáky

I když příbalové letáky popisují mraky možných vedlejších účinků, a člověk je proto raději nestuduje, nepodceňujte je. Minimálně část o způsobu užívání si přečtěte. Někdy je kardinální rozdíl, zda lék užijete na lačno, s mléčnými výrobky; zároveň dodržujte dobu, kdy máte podle lékaře léky užívat.

Dávejte si také pozor na to, co pijete, když léky užíváte. Výzkumy například ukázaly, že třeba grapefruitový džus ovlivňuje nežádoucím způsobem vstřebávání některých léků. Alkohol zase zvyšuje účinnost tišicích léků a může způsobit žaludeční krvácení těm, kteří užívají léky na zažívání. Ideální je zapíjet všechny prášky obyčejnou vodou.

Důležité je také neignorovat datum spotřeby. Léky s prošlou dobou ztrácejí svou účinnost, nehledě na to, že vám po nich může být také špatně. Prošlé jídlo také nejíte, že ano? Proto občas zkontrolujte svou lékárničku a léky po expiraci vraťte do lékárny.

Nejezte příliš mnoho léků proti bolesti. Například léky, které obsahují paracetamol, mohou mít nepříjemné vedlejší účinky včetně trvalých následků třeba na játrech nebo v žaludku. V extrémních případech mohou dokonce způsobit smrt.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S kolegy v práci dobře vycházíte, ale nejste včerejší. Moc dobře víte, že se jim nemůžete svěřit. Ihned by letěli za nadřízeným, anebo roznesli žhavé drby po firmě. Sice se tváří jako…

Nejčtenější články

Doporučujeme