Čtyřicítka na krku
Perimenopauza je období hormonálních změn, které předcházejí menopauze. To, kdy se objeví, je individuální (většinou ale kolem 40. roku života), stejně jako doba, kterou bude trvat – může to být několik měsíců i 10 let. Příznaky perimenopauzy jsou podobné jako příznaky menopauzy. Jde o návaly horka, změny nálad, narušený spánek, pocity úzkosti, únavu a vaginální suchost. Pro mnoho žen je toto období děsivé, protože nevědí, co se s nimi děje a co mohou čekat, což způsobuje stres. Ten ovšem může příznaky ještě zhoršovat. Pokud chcete z kolotoče nepříjemných stavů vystoupit, zaměřte se nejprve na přirozené způsoby, jak příznaky zmírnit. Hodně pomůže i jídlo a zkuste i šafrán.
Jaký je ideální jídelníček v menopauze? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 4
Užívaly extrakt 12 týdnů
Šafrán se tradičně používá ke zklidnění obtíží očí, problémů s pokožkou a s dýcháním, stejně jako při porodních bolestech. Také zlepšuje náladu a má relaxační účinky, o čemž existuje stále více důkazů. Nicméně vědci ho zkusili použít i na zmírnění obtíží v perimenopauze. Ve studii, kterou publikoval prestižní titul Journal of Menopausal Medicine, vědci prokázali, že ženy v perimenopauze zaznamenaly úlevu od příznaků, pokud užívaly šafránový extrakt dvakrát denně po dobu 12 týdnů.
Pokračování 3 / 4
Hlavně úzkosti a deprese
V rámci této nejnovější studie účastnice v perimenopauze užívaly 14 miligramů extraktu šafránu – nebo stejné množství placeba – dvakrát denně po dobu 12 týdnů. Poté byly požádány, aby zhodnotily, jak se změnily fyzické a psychické příznaky perimenopauzy.
Studie zjistila, že během uvedené doby zaznamenaly ženy užívající šafrán snížení symptomů o 32 procent, nejčastěji se zlepšily pocity úzkosti a snížil se výskyt depresivních stavů. U skupiny, která užívala placebo, zaznamenali vědci zlepšení jen u 14 procent testovaných.
Lucie Kořistová
10. prosince 2020
Pokračování 4 / 4
Normální život
Další výzkum navíc ukázal, že ženy, které užívaly šafránový extrakt, měly ve srovnání se skupinou užívající placebo méně emocionálních problémů, pociťovaly menší únavu a celkově byly v lepší emocionální pohodě. Vědci doufají, že studie podpoří význam doplňků stravy při problémech spojených s menopauzou a perimenopauzou. Pro ženy bojující s příznaky by mohlo jít o způsob, jak prožít část života bez obtěžujících příznaků.
Lucie Kořistová
22. října 2020
Markéta Žídková
20. dubna 2021