Únava, deprese, návaly horka? S příznaky menopauzy pomůže šafrán | Foto: iStock

Foto: iStock

Únava, deprese, návaly horka? S příznaky menopauzy pomůže šafrán

Nedávná vědecká studie zjistila, že extrakt ze šafránu pomáhá ženám jak v perimenopauze, tedy v období před menopauzou, tak i ve vlastní menopauze zlepšit fyzickou i emocionální pohodu.

Čtyřicítka na krku

Perimenopauza je období hormonálních změn, které předcházejí menopauze. To, kdy se objeví, je individuální (většinou ale kolem 40. roku života), stejně jako doba, kterou bude trvat – může to být několik měsíců i 10 let. Příznaky perimenopauzy jsou podobné jako příznaky menopauzy. Jde o návaly horka, změny nálad, narušený spánek, pocity úzkosti, únavu a vaginální suchost. Pro mnoho žen je toto období děsivé, protože nevědí, co se s nimi děje a co mohou čekat, což způsobuje stres. Ten ovšem může příznaky ještě zhoršovat. Pokud chcete z kolotoče nepříjemných stavů vystoupit, zaměřte se nejprve na přirozené způsoby, jak příznaky zmírnit. Hodně pomůže i jídlo a zkuste i šafrán.

Jaký je ideální jídelníček v menopauze? Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 4

Užívaly extrakt 12 týdnů

Šafrán se tradičně používá ke zklidnění obtíží očí, problémů s pokožkou a s dýcháním, stejně jako při porodních bolestech. Také zlepšuje náladu a má relaxační účinky, o čemž existuje stále více důkazů. Nicméně vědci ho zkusili použít i na zmírnění obtíží v perimenopauze. Ve studii, kterou publikoval prestižní titul Journal of Menopausal Medicine, vědci prokázali, že ženy v perimenopauze zaznamenaly úlevu od příznaků, pokud užívaly šafránový extrakt dvakrát denně po dobu 12 týdnů.

Pokračování 3 / 4

Hlavně úzkosti a deprese

V rámci této nejnovější studie účastnice v perimenopauze užívaly 14 miligramů extraktu šafránu – nebo stejné množství placeba – dvakrát denně po dobu 12 týdnů. Poté byly požádány, aby zhodnotily, jak se změnily fyzické a psychické příznaky perimenopauzy.

Studie zjistila, že během uvedené doby zaznamenaly ženy užívající šafrán snížení symptomů o 32 procent, nejčastěji se zlepšily pocity úzkosti a snížil se výskyt depresivních stavů. U skupiny, která užívala placebo, zaznamenali vědci zlepšení jen u 14 procent testovaných.

Pokračování 4 / 4

Normální život

Další výzkum navíc ukázal, že ženy, které užívaly šafránový extrakt, měly ve srovnání se skupinou užívající placebo méně emocionálních problémů, pociťovaly menší únavu a celkově byly v lepší emocionální pohodě. Vědci doufají, že studie podpoří význam doplňků stravy při problémech spojených s menopauzou a perimenopauzou. Pro ženy bojující s příznaky by mohlo jít o způsob, jak prožít část života bez obtěžujících příznaků. 

Doporučujeme

Články odjinud