Úpal versus úžeh: Jaké jsou rozdíly, jak jim předcházet a co dělat při potížích? | Foto: iStock

Foto: iStock

Úpal versus úžeh: Jaké jsou rozdíly, jak jim předcházet a co dělat při potížích?

Pobyt na sluníčku může být v průběhu léta pěkně zrádný. I když vám připadá, že je venku snesitelně, slunce má sílu. Na začátku léta navíc naše tělo ještě není na jeho žár a vyšší teploty zvyklé a snadno se spálíme nebo přehřejeme. Jak těmto potížím předcházet a co vám pomůže, když už je vám zle?

Úpal a úžeh není totéž

Oba pojmy lidé zaměňují, přitom je jejich význam rozdílný. Úpal je kolaps z horka, zatímco úžeh ze slunce. To znamená, že pokud jste v místnosti, kde je horko, vysoká vlhkost a nedoplňujete dost tekutin, jde o úpal. Pokud se vám udělá špatně po slunění, je to jasný úžeh.

Víte, jak nebezpečný dokáže být úpal? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Nečekejte na první signály

Někdy se vám v horku udělá mdlo okamžitě, první známky potíží se ale můžou objevit až několik hodin poté, co jste byla vystavená slunci nebo horku. I když je vám vyhřívání na slunci příjemné, dejte pozor, ať to nepřeženete, a hlavně pijte dost vody, i když nepociťujete zrovna žízeň. Vlivem dehydratace se totiž méně potíte, čímž se rychleji přehřejete. Také spálená pokožka se projeví až za několik hodin po slunění, proto ji chraňte přípravky s dostatečným SPF.

Pokračování 3 / 5

Zbytečně neriskujte

V první řadě hodně pijte. Pokud to ale jde, také omezte pobyt na přímém slunci, a to hlavně kolem poledne, kdy je sluneční záření nejintenzivnější. To bývá od 11.00 do 15.00. V tuhle dobu byste se opravdu neměla opalovat. Pokud nemáte na výběr, stále se ochlazujte vodou, ledem a studenějším vzduchem. Také noste pokrývku hlavy a brýle. Pomůže i namočení vlasů. Omezte též fyzickou zátěž a noste vzdušné světlé oblečení z přírodních tkanin (bavlna, len, hedvábí) a otevřenou obuv.

Úpalu se vyhnete tak, že budete dostatečně větrat, a to hlavně ráno a ve večerních hodinách. Přes den pak mějte puštěný větrák nebo klimatizaci. S tou ale zacházejte rozumně, abyste z toho neměla angínu.

Pokračování 4 / 5

První pomoc při úpalu

První známky úpalu nepřehlížejte. Nemusí jít o lehkou nevolnost, ale o život ohrožující stav, kdy je potřeba rychlý zásah zdravotníků. Mezi nejčastější potíže patří horečka, suchá a horká kůže, bolest hlavy, závratě, nevolnost, zmatenost, svalové křeče, zrychlený dech a tep a únava.

Pokud neztrácíte vědomí a jde o lehčí problémy, zvládnete si ulevit i sama. „První pomoc spočívá v zamezení dalšího přehřívání a přenesení postiženého na chladnější místo. Důležité je okamžitě začít s ochlazováním tak, že se podávají chlazené nápoje a aplikují studené zábaly,“ říká Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Pokračování 5 / 5

První pomoc při úžehu

Mezi příznaky úžehu patří malátnost, poruchy koncentrace, bolesti hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, svalové křeče, ztuhnutí šíje a upadání do bezvědomí. V případě úžehu se doporučuje to samé, co platí pro úpal, tedy přejít do stínu na chladnější místo, pít po menších dávkách nápoje a ochlazovat se obklady, které by se měly přikládat přímo na hlavu.

Doporučujeme

Články odjinud