Ušní lékárnička na hory

19. 12. 2010
Ušní lékárnička na hory
Už jste někdy vyzkoušeli ušní svíčky? Pokud ne, věřte, že to stojí za to. Pokud ano, přibalte si je na hory. Rychlá jízda ze svahu, pohyb ve velkých nadmořských výškách i prudké změny počasí na horách mohou být příčinou zalehnutí uší, bolestí hlavy a uší, rýmu nebo ucpané dutiny.

Pokud se chystáte na zimní dovolenou, přibalte s sebou lékárničku, která nezabere v zavazadlech místo a přitom uleví od různých nepříjemných potíží - ušní svíčky.

Příjemné teplo vytvořené hořením ušních svíček změkčuje nahromaděný maz v uchu a vytvořený podtlak ho komínovým efektem vysaje. Zároveň dochází k vyrovnávání tlaku v příušních dutinách. Po zapálení vzniká uvnitř svíčky mlha, která proudí směrem dolů do vnitřku ucha. Zmírňuje napětí v uchu i hlavě a přepravuje účinné látky svíčky do celého ušního ústrojí. Teplo ze svíčky zahřívá i mikrosystém ušního laloku, a tak působí na reflexní zóny, které touto simulací příznivě ovlivňují průběh onemocnění z nachlazení.

Největšího efektu téhle nejstarší „ušní lékárničky“ dosáhnete ušními svíčkami natural. Bavlněné trubičky napuštěné směsí včelího vosku, medu a parafínu jsou totiž výjimečné tím, že mají prodlouženou dobu hoření. Díky tomu je jejich účinek delší a intenzivnější. Použití svíček má některá omezení. Neměly by se aplikovat u dětí do šesti let, u protrženého nebo poškozeného ušního bubínku, při akutním zánětu středního ucha nebo při alergii na včelí produkty. Zejména v případě jakékoli patologie ucha nebo přetrvávajícího ušního mazu se o použití ušních svíček poraďte s lékařem.

Pozor také na náhražky, které se za ušní svíčky považují. Nejen, že nemají ve většině případů žádné bezpečnostní "pojistky," ale mohou místo blahodárného vlivu přinést efekt opačný. Vsaďte proto na jistotu a pořiďte ušní svíčky v lékárně.

Mlha, která léčí

Na horách vás může nepříjemně překvapit zaléhání uší, v krajním případě až na několik dní přetrvávající bolest uší vyvolanou změnami nadmořské výšky. Pokud jste nachlazení, rozhodně oceníte jejich příznivý účinek při akutní i chronické rýmě. Stejně tak vám přinesou úlevu od bolestí hlavy a uvolní i ucpané dutiny. Po dni stráveném na svahu rozhodně uvítáte teplou sprchu nebo koupel. Nezapomeňte dostat vodu z uší, např. vytřepat ji nebo naklonit hlavu na stranu a zatáhnout za lalůček popř. za boltec. Pokud vodu nemůžete z uší „vytřepat“, nepoužívejte tyčinky – mohli byste si ochranný ušní maz popř. šupinky kůže zasunout dovnitř a vytvořit zátku. Pak už by vám pomohl jen lékař. Ušní svíčky odstraní přebytečnou vodu po koupání bez rizika a přinesou vám i skvělou relaxaci. Před aplikací ušní svíčky můžete použít ušní kapky a spreje z přírodních výtažků. Ušní maz potom nelpí tak pevně na okolí a snadněji se uvolňuje ze zvukovodu.

Jak na to?

Než začnete, pečlivě pročtěte postup aplikace. V opačném případě by se mohlo stát, že budete muset vyhledat ušního specialistu kvůli popálení ucha a jeho okolí, ucpání zvukovodu zateklým voskem a podobně. Je lepší, aby vám ošetření prováděla druhá osoba.

Položte se na bok někde v klidu, podložte si hlavu polštářem, případně se přikryjte dekou. Poté si svíci přiložíte nehořící stranou k uchu a pomalým šroubovitým pohybem vložíte kolmo do ucha. Nechte si svíčku zapálit. Nemusíte se obávat stékání vosku, na ušní svíčce je po celou dobu hoření ochranná sukénka, plamínek je pomalý a stálý. Po celou dobu si svíci u ucha přidržujte. Během terapie budete slyšet zvuk, připomínající praskání ohně v krbu. Když ušní svíce dohoří asi do dvou třetin, vyjmete ji a zbytek uhasíte v připravené sklenici s vodou. Po ošetření zůstaňte v teple.

ČTĚTE TAKÉ:
Halina Pawlowská: Ještě že nejsem papež


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Každý den je pracovně lepší a lepší! Takovou pohodu a zajímavosti jste si ani nepředstavovali. Určitě se vám to bude líbit i v otázkách lásky a přátelství. Komunikační schopnosti jsou…

Nejčtenější články

Doporučujeme