Úspěšná Gogolova Ženitba připomíná Na Jezerce památku Leoše Suchařípy

7. 9. 2010
Úspěšná Gogolova Ženitba připomíná Na Jezerce památku Leoše Suchařípy
Památce Leoše Suchařípy, který zemřel před pěti lety, jsou věnována v Divadle Na Jezerce představení oblíbené hry Nikolaje Vasiljeviče Gogola Ženitba. Suchařípa tuto hru patřící mezi klenoty světové dramatiky v roce 1979 přeložil a také v ní ve stejném roce hrál.

Klepněte pro větší obrázek

Ženitbu nastudoval režisér Lukáš Hlavica a jedna z vůbec nejoblíbenějších divadelních komedií, jaké kdy byly napsány, měla Na Jezerce premiéru v lednu loňského roku. Od té doby vzbuzuje radost a smích v obecenstvu. V hlavní roli Agáty, stydlivé čtyřiačtyřicetileté slečny, o niž se ucházejí čtyři nápadníci, exceluje Barbora Hrzánová. Velké šance má u ní vládní rada Podkolatov v podání Radka Holuba. V cestě mu však stojí soupeři v podobě dalších nápadníků, které hrají Miroslav Vladyka, Jan Hrušínský, a Zdeněk Hruška. Každý z nich má ke sňatku svoji motivaci, ať už jsou to třeba peníze, vyšší životní úroveň anebo touha po ženě. Role dohazovačů hraje Miluše Šplechtová a Marek Taclík. Příběh skýtá nepřeberné množství skvělých divadelních situací a nechybí v něm typická Gogolova ironie.

Klepněte pro větší obrázek

„Ženitbu přeložil v roce 1979 Leoš Suchařípa a před 25 lety jsme v ní spolu hráli v Ústí nad Labem. Já jsem hrál tehdy Podkolatova a Leoš ztělesnil roli Nenažraného, kterou teď hraji já. Byli jsme přátelé, měl jsem ho jako učitele divadla i života. ,“ řekl ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský o tomto herci, který zemřel v roce 2005. Dodal, že uvažoval o Gogolovi a ruské klasice již od založení divadla. „A v současné době je pro ruskou klasiku na Jezerce vytvořen základ,“ uvedl Jan Hrušínský.„Gogolova Ženitba, to je tragikomedie, fraška, absurdita, groteska, satira - něco v čem je smutek a smích dvojjedinou bytostí. Je to svět, kde lidé s urputnou vážností prožívají svá velká dramata za doprovodu hurónského smíchu,“ charakterizoval hru režisér Lukáš Hlavica.

„Slečna Agáta Tichonovna Kuperďaginová měří necelých 160cm, má hnědozelené oči, výrazný chrup a je jí sladkých 44 let,“ řekla herečka Barbora Hrzánová o postavě, kterou ztělesňuje, a dodala, že na Gogolově humoru se jí nejvíc líbí tragikomika.

Ženitba se v Divadle Na Jezerce hraje 20. září 2010.

ČTĚTE TAKÉ:
I náhodný sex může být začátkem trvalého vztahu


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Mluvte se svými nejbližšími o všem, co vás tíží a snažte se společně nalézt řešení. Vaši snahu ocení štědrá Venuše a přichystá vám zaslouženou odměnu. Nakonec zjistíte, že všechno je…

Nejčtenější články

Články odjinud