Úspěšné ženy na Dámě

9. 3. 2001
Úspěšné ženy na Dámě
Dnes se nám v rubrice Kariéra představí třiatřicetiletá Ing. Daniela Chvojková. Vystudovala VŠE v Praze, hovoří anglicky a německy. Pracuje jako úspěšná obchodní ředitelka jedné pražské veletržní firmy.

Ťspěšné ženy na Dámě

Dnes se nám v rubrice Kariéra představí třiatřicetiletá Ing. Daniela Chvojková.
Vystudovala VŠE v Praze, hovoří anglicky a německy.
Pracuje jako úspěšná obchodní ředitelka jedné pražské veletržní firmy. Na této pozici je Daniela více jak tři roky. Ve firmě začínala však daleko dříve, v roce 95 jako obchodní referentka. Poté se stala obchodní manažerkou a nakonec se stala šéfkou obchodního oddělení.
Než jste se stala ředitelkou obchodního oddělení, pracovala jste jako řadový obchodní referent. Firmu jste tedy měla dostatek času poznat ( její chod, spolupracovníky..) než jste se stala jednou z řídících pracovníků. To je pro pozici šéfa asi velká výhoda?
To máte pravdu, z velké části je to velká výhoda, znáte do detailů obchodní stránku, vztahy mezi lidmi, víte hned od začátku jaké kroky podniknout, prostě se dobře orientujete. Nevýhodou je pozice mezi ostatními zaměstnanci. Byla jste jednou z nich a najednou se stáváte jejich šéfem. To často nebývá přijímáno kladně.
Kolik máte v oddělení zaměstnanců?
Pokud nepočítám externí spolupracovníky, a těch bývá v období pořádání veletrhu i více jak deset, tak mám osm stálých zaměstnanců, většinou ženy.
Jak s nimi vycházíte?
Myslím si, že jsem demokrat, snažím se každému dát prostor pro jeho práci, pro jeho seberealizaci, pochopitelně v rámci možností. Obor, ve kterém pracuji, to vlastně vyžaduje. Příprava veletrhu není několikadenní záležitost, jedná se tu o mnoho měsíců práce, která je velmi různorodá, musíte být velmi flexibilní, není to tak, že ráno přijdete do zaměstnání, posadíte se k počítači a za osm a půl hodiny odcházíte. Musíte komunikovat s potencionálními vystavovateli, médií, zajišňovat prostory pro výstavu, pracovat s grafiky, připravovat doprovodné programy na různé akce, připravovat tiskové konference a k tomu ještě administrativní práce. Ale abych se vrátila k původní otázce, samozřejmě snažím se být objektivní, ale často se přistihnu přitom, že prosazuji více (než bych měla) svůj názor a vím, že to je chyba. Tady cítím svoje slabé místo.
Vaše práce je velmi časově náročná, máte čas na rodinu, přátelé, svoje zájmy?
Musím říci, že moje vysoké pracovní nasazení je na úkor mezilidských vztahů. Na přátelé nemám moc času a mrzí mne to, ale věřím, že ti opravdoví to chápou, přátelství nespočívá na frekvenci scházení se. Svoje volno ráda trávím se svou rodinou a přítelem. Ráda sportuji a pokud to jen trochu lze, vyrážím na hory nebo na squash. I když můj volný čas není ideální, přesto mám svoji práci velice ráda, a co vlastně v životě ideální je?
Snažíte se na sobě profesně pracovat, dále se vzdělávat, nebo myslíte, že už jste v situaci, kdy to není třeba?
To si pochopitelně vůbec nemyslím, snažím se zlepšovat svoje jazykové vybavení, součástí mojí práce jsou časté zahraniční služební cesty. Několikrát do roka absolvuji školení pro vedoucí pracovníky, samovzdělávám se ve svém oboru ( počítače, grafika, marketing�), prostě na sobě profesně pracuji.
Sama jste ženou "šéfem". Jak se díváte na ženy na vedoucích místech, v čem je pro ně výhodou, že jsou ženami a v čem nevýhodou?
Myslím si, že ženy na vedoucí místa rozhodně patří stejně tak jako muži. Výhodou je snad jejich ženskost a půvab, který mohou využít při jednáních, nevýhodou bývá to, že nejsou brány jako rovnocenní obchodní partneři ze strany mužů. Kromě velkého pracovního vytížení se ženy starají o rodinu a děti, což většina mužů šéfů nedělá.

Autor: Dana Švigová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Udržujte si dobré vazby v rodinném kruhu. Jen tak budete pořád spokojení a dočkáte se podpory v krušných časech. Nevyhýbejte se lehkým sportovním činnostem, ale dávejte si pozor třeba na…

Nejčtenější články

Doporučujeme