Už jste slyšeli o centrech volného času?

25. 1. 2007
Milí rodičové, nemějte výčitky svědomí, že nemáte na své děti čas a že ve výchově něco zanedbáte. Dnešní doba je již taková, rychlá a náročná a není možně věnovat se naplno práci i dětem. Jenom je potřeba vědět, jak z bezvýchodné situace ven.

Situace, kterou rodiče znají velmi důvěrně: hodně pracovních povinností, návrat domů večer, dítě ve věku, kdy družinou pohrdá a je dost samostatné na to, aby přišlo domů, udělalo si svačinu a nějak přežilo čas do večeře a příchodu zbytku rodiny. V lepším případě má nějakého koníčka nebo kroužek, kam dojde samo a samo z něj zase přijde. Ale co mezi tím? Kde se vlastně dítě pohybuje a co dělá? Nezahrává si z drogami nebo alkoholem? Nevysedává u televize?

Během naší praxe se nám potvrdilo to, co jistě není nijak objevné a všichni to tušíme. Větší část dětí od 8 do 15 let tráví své chvilky volna převážně doma u počítače nebo televize a vztahy s vrstevníky udržují hlavně virtuálním způsobem – chatováním, SMS, e-mailem. To, co jim připomíná školu, je spíše odrazuje, na školní družinu si připadají už moc velcí a počasí není vždy příznivé pro toulání po okolí domova. Co s tím? Kam dítě nasměrovat, aby volný čas trávilo smysluplně, bavilo se a rodič neměl strach, jakými cestami se vývoj dítěte ubírá?

Jednou z možností jsou centra volného času, neziskové organizace, které nabízí pestrou paletu smysluplných aktivit pro kvalitní trávení volného času pod vedením zkušených lektorů. V jejich nabídce nalezneme kluby přístupné úplně každému bez rozdílu pohlaví i rasy. Kluby jsou otevřené hned po vyučování, od 13.00 do 18.00 hodin, dokonce i v sobotu a o prázdninách. Není ovšem nutná pravidelná docházka. Nikdo se zde k ničemu nenutí, každý si může vybrat aktivitu, která by se mu zamlouvala, která by ho bavila, na kterou mu stačí síly nebo schopnosti – batikování, divadlo, zpívání, deskové hry, psaní úkolů pohromadě, filmová představení. Mimoto organizují pedagogové v centrech i přípravu na přijímací zkoušky na střední školu pro žáky středních škol, přípravu k maturitě pro středoškoláky a různé druhy doučování.

Nespornou výhodou takových klubů je setkávání dětí od mladšího školního věku po pubescenty a jejich vzájemná interakce. Dalším kladem je možnost vyzkoušet si nové věci, seznámit se s novým prostředím, stát se součástí určité komunity a podílet se na její činnosti.

Centra volného času ale nejsou jen kluby, na tom by nebylo nic tak objevného. Nejdůležitějším rysem Center je návaznost klubu na další služby Centra, které jsou jinde roztříštěny do mnoha různých institucí. Centra nabízí své služby pod jednou střechou a tím mohou s komunitou návštěvníků klubu lépe pracovat. Lektoři Klubu totiž mají možnost konzultovat chování svých klientů s odbornými kolegy a již v zárodku tak eliminovat problémy současných mladých lidí. Děti a mladí lidé se v uvolněném prostředí totiž projevují mnohem přirozeněji a více se otvírají okolí. Odborný tým Center je připraven řešit problémy se školním vzděláváním a docházkou, dyslexií, logopedické problémy a je připraven spolupracovat v této oblasti s rodiči. K dispozici má i psychologickou pomoc pro všechny , kteří se v období puberty potřebují vyrovnat s nejistotou, popř.úzkostí, kritikou vůči sobě, šikanou ve škole, komunikačními problémy v rodině apod. Samozřejmě je tu i možnost řešit vážnější problémy jako je domácí násilí, poruchy přijmu potravy nebo negativní zážitky v oblasti sexuální.

Porozhlédněte se po svém okolí, zda v něm nenaleznete nějaké Centrum volného času a nasměrujte své dítě tam. Předejdete tak spoustě nepříjemných situací, které mohou nastat, pokud se potomek nudí doma nebo s partou v parku. A pokud Centrum bude mít opravdu služby pro celou rodinu, můžete večer po práci přijít třeba na aerobik nebo se zdokonalovat v angličtině, potom si dítě v klubu vyzvednout a na společné cestě domů si popovídat, jak jste pěkně strávili odpoledne a podvečer.

Zdroj: R.Nevosadová, Centrum volného času Praha 9

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Polovina pracovního týdne vás uvítá přemírou povinností, ale zvládnete je levou zadní. Sice u nich trochu brbláte, nicméně se vám podaří v životě rovnováhu. Už máte plné zuby obav, proto…