Už jste viděli Pupendo? Jaké vlastně je?

10. 4. 2003
Už jste viděli Pupendo? Jaké vlastně je?
Pupendo vyrazilo do našich kin. Je to opravdu film, který stojí za shlédnutí? Přinášíme Vám přehled kritických i pochvalných recenzí.


Hořká komedie režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského dosáhla mimořádného úspěchu při vstupu do tuzemských kin. Jenom o premiérovém víkendu ji v České republice zhlédlo téměř 70 tisíc diváků, kteří v pokladnách nechali bezmála osm milionů korun.

V pondělí 7. 4. 2003 - kdy byl film Jana Hřebejka v kinech 11. den - navštívilo Pupendo 200.000. diváků!!! V sobotu 5. 4. 2003 získal film Pupendo hlavní cenu - Zlatého ledňáčka - na festivalu českých filmů Finále Plzeň 2003.

Námět: Petr Jarchovský podle povídek Petra Šabacha Scénář: Petr Jarchovský Režie: Jan Hřebejk Kamera: Jan Malíř Hudba: archivní - dobová, Oskar Petr, W.A.Mozart Zvuk: Michal Holubec Výtvarník kostýmů: Katarína Hollá Architekt: Milan Býček Střih: Vladimír Barák Producent: Ondřej Trojan - Total HelpArt T.H.A. Koprodukce: Pavel Borovan, Jaroslav Kučera - Česká televize Formát: (1:1,85), 120 min., Dolby Digital Přístupnost: mládeži přístupný

Hrají: Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Vilma Cibulková, Jiří Pecha, Pavel Liška, Boris Hybner, Bohumil Klepl a další

Co je to vlastně pupendo? infantilní iniciační rituál, praktikovaný dětmi na základní škole. Malé mučeníčko, kdy nejde o život, ani o zdraví, kdy jde o to vydržet štípnutí kovové mince a chlubit se jejím zarudlým obtiskem na holém pupku…

Vše o filmu najdete především na oficiálních stránkách www.pupendo.cz Kromě základních informací, profillů všech představitelů, rozhovorů s herci zde najdete i mnoho fotografií a filmových ukázek, které si můžete přehrát na svém počítači.


Recenzí na internetu najdete mnoho. Abyste vše nemuseli hledat, připravili jsme pro vás několik nejzajímavějších odkazů.

Pupendo snad není na jeden měsíc Recenze od Mirky Spáčilové na iDnes.

Pupendo - nadhodnocený film? Trocha kritiky od Andreje Halady v Reflexu: Jenže Pupendo je jen řemeslně dobře zrežírovaný film, slušně zahraný, ale příliš dlouhý a se slabším scénářem. Kdyby byl takový film vystaven skutečné konkurenci, a ne polotovarům, které se dnes v našich končinách točí, byly by jeho nedostatky vidět mnohem víc. Jaké?

Pupendo přišlo v pravou chvíli Rozhovor s Evou Holubovou na iDnes. Autor Mirka Spáčilová

Zas tak dobré jako Pelíšky to není Recenze na serveru Filmpub. Autor Jan Lipšanský: Jedno varování hned na úvod: Nečekejte, že uvidíte Pelíšky 2! Ani když vám toto srovnání Hřebejk bude nutit. Byli byste krutě zklamáni. Zkuste Pupendo vnímat jako zcela samostatný, na tvůrcích nezávislý film, spíše hořký než k popukání. Samozřejmě ani v Pupendu nechybějí tolik oblíbené gagy a veselé situace. Je jich však méně a celý příběh na nich vůbec nestojí.

Pupendo - Cinema Rozsáhlé pojednání na serveru Cinema hodnotí film ze všech úhlů. Jaroslav Sedláček rozebírá jednotlivé scény a gagy. Celkové hodnocení 100%: Čirých, jednoduchých, samostatně fungujících gagů proto není v Pupendu tolik jako v Pelíšcích, nicméně nebojte, pořád jich je tu víc než dost (např. rodinná schránka přání a stížností, telefonování, pupendo, Helminen-Peltonen, bazén, Brita atd. atd.). Jen celkové vyznění je zkrátka víc hořké a tak nějak smutnější.

Pupendo - Dokina Recenze na serveru Dokina: Hřebejk nevypráví bůhví jaký dramatický příběh. Děj je mu spíše platformou pro ironický, situační humor. Oproti Pelíškům i Musíme si pomáhat se však tentokrát Hřebejk s Jarchovským dokázali oprostit od prvoplánově „zábavných“, respektive „srdceryvných“ momentů, a také vtipům stačí kratší rozběh, než kdy dříve. A tak i celá atmosféra "šedých osmdesátých" je náhle jaksi skutečná.

Pupendo - Tiscali Recenze na serveru Tiscali: Na první pohled se může zdát, že hrdinové se dělí na dobré a špatné podle toho, jestli "jsi komunista nebo nejsi". Hřebejk ale velmi jemně v detailech ukazuje, že nikdo není bezchybný a všichni mají své slabosti. Břečka je neschopný srab i v posteli a Mára se zase radši (tak trochu i z pyšnosti) uchlastává. Poselství budoucím generacím tak nejspíš zní: všichni jsme jenom lidi.

PUPENDO je v kinech / rozhovor o filmu s Jaroslavem Duškem Osud: Jak se vám hrálo s Vilmou Cibulkovou, jaká je filmová manželka? Jarda Dušek: Hrálo se mi s ní výborně. Jen někdy jsem jí nedopatřením vlezl do aury a za to mě pak trestala tím svým proslulým maxipupendem, které dává replikou české královské koruny. A to není jen tak! Jako manželka je Vilma poměrně dobrou ženou, je to poměrně dobrá hospodyně, myslím si, že víc jakoby šlape na tu svou kariéru a malinko zanedbává rodinu. A je na můj vkus vlastně až příliš náruživá. Takže tam máme takovou určitou disproporci, no... Já jsem vlastně spíše flegmaticky letargický.

Rozhovor s Bolkem Polívkou na Tiscali Tiscali: Po Pelíškách a Musíme si pomáhat je Pupendo vaše třetí spolupráce s Janem Hřebejkem. Jaká byla? Bolek Polívka: Já nechci říct, že jako obvykle, i když to by bylo asi nejstručnější... Ale ono je asi dobře, když se pracuje se stejnejma lidma delší dobu... Já vždycky věřím na divadla, které jsou vlastně divadly těch lidí, kteří jsou ochotni a schopni spolu spolupracovat, kteří do toho mají chuť - a tady vzniklo něco podobnýho, i když u filmu je to dost neobvyklé... Stejná parta pracuje sice na různých dílech, ale už není důležitý mnoho řečí, protože každý víceméně ví... To se mi líbí. Zkráceně bych řekl: lovilo se ve smečce. A navíc, nedá se vůbec říci, co je nejlepší, protože každý ten film je úplně jiný...

Jaroslav Dušek: Byl jsem vážné dítě On-line rozhovor s hercem a moderátorem Duškem na iDnes: Frontmana improvizačního Divadla Vizita Jaroslava Duška známe jako bezednou studnici vtipu. "Já jsem byl docela vážné dítě, ale jednoho dne mě to nějak přestalo bavit," odpověděl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES na otázku, zda byl už jako malý bavičem svého okolí. O moderování dalších ročníků filmových cen Český lev zatím podle svých slov neuvažuje. "Příště bude Lvy určitě moderovat někdo jiný," řekl.

Hřebejk: Pupendo jsem zažil Rozhovor s Janem Hřebejkem na iDnes: iDnes: Ve vašich filmech se objevují stále stejní herci. Bojíte se nových tváří? Jan Hřebejk: Vůbec ne. Chystáme nový film a tam se objevuje spousta nových tváří. Z těch herců, s nimiž spolupracuji, tam bude Jaroslav Dušek a Emília Vášáryová. Ale musím se přiznat, že v případě Pupenda jsem byl rád, že jsem ty hlavní postavy mohl obsadit svými oblíbenci, jako jsou Holubová, Polívka, Dušek a Cibulková. S Pavlem Liškou a se Zuzanou Kronerovou jsem dělal poprvé. Já bych velmi rád točil s lidmi, kteří nejsou vůbec známí, ale padesátileté charizmatické komiky, které nikdo nezná, tady nemáme.

--------------------- Už jste pupendo viděli nebo dokonce zažili? Jaké to bylo?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento týden vám čas strašně rychle letí. Jste tak trochu nostalgičtí, protože byl včera první podzimní den. S létem byste se měli o víkendu parádně rozloučit a vyrazit si za zábavou.…

Nejčtenější články

Doporučujeme