Už rostou! Kde je najdete a na co si dát pozor?

23. 9. 2015
Češi jsou národem houbařů. S trochou nadsázky by se dalo říci, že co Čech to houbař. Existuje však mnoho takových, jejichž mykologické sebevědomí převyšuje znalosti. I malá chyba se může stát osudnou…

Top 5 našich nejjedovatějších hub

  • Muchomůrka hlízovitá (zelená).

Má status nejnebezpečnější houby České republiky. Jedna plodnice může otrávit i několik lidí. Za 7 až 13 hodin po pozření nastává úporné zvracení a průjmy, po čase ustanou, ale jed v těle působí dál. Po 2 až 3 dnech dochází k závažnému poškození jater a ledvin. Je zaměnitelná se žampióny, holubinkami, bedlami, mladé plodnice se mohou podobat pýchavkám. Poznáte ji podle „kalichu smrti“, tedy pochvy. Od žampionu se liší tím, že její lupeny jsou bílé, zatímco žampión je má lupeny hnědé. Od holubinek je odlišuje kromě kalichu smrti také prsten kolem nohy.

  • Čepičatka jehličnanová.

Obsahuje podobné toxiny jako mochomůrka zelená, příznaky otravy jsou podobné. Je nebezpečnější v tom, že si ji může poplést i zkušený houbař. Je totiž velmi podobná chutné opěnce měnivé. Rozdíly opravdu nejsou veliké. Opěnka má prstýnek a drobné šupinky, čepičatka má klobouk rýhovaný a bíle šupinkatou nožičku. Dobrý mykolog ji pozná podle vůně. Opěnka voní houbově, čepičatka má specifickou vůni, která trochu připomíná mouku.

Tu si lze splést s masákem nebo bedlou. Za 30 minut až za 2 hodiny po konzumaci dochází k silnému slinění, slzení, bolestem břicha, zúžení zornic, vzrušivosti nervového systému, k zrychlení tepu a snížení tlaku krve. U postižených se objevují halucinace, pocity odosobnění až bezvědomí. Stejné příznaky otravy vyvolá i požití muchomůrky červené, jejíž vzhled je ale natolik typický, že ji každý houbař pozná.

Z hlediska průběhu otravy se jedná o poněkud atypického zástupce. Den po jeho konzumaci dochází k bolestem v zádech a zažívacím obtížím, které však postupně odezní. Za 2 až 3 týdny ovšem nastává těžké a nevratné poškození ledvin.

  • Čechratka podvinutá.

Je jedna z našich nejběžnějších hub. O její nebezpečnosti se neví dlouho. Říká se jí „falešný ryzec“ a některé starší atlasy hub o ní dokonce hovoří jako o jedlé. Dnes se už ví, že obsahuje látky, které mohou u některých jedinců způsobit prudké alergické reakce se smrtelnými následky. Zaměnitelná je s ryzci. Klobouky měří 5 - 15 cm široké, mladé houba jsou polokulovité, pak sklenuté až prohloubené, na okrajích rýhované a velmi dlouho podvinuté. Většina nejedlých hub, mezi něž patří čirůvky, závojenky, hřib satan a další, způsobuje různě závažné trávicí obtíže. Ty nastupují zhruba do hodiny od jejich konzumace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Příznaky otravy houbami. Poznáte je?

• Projevy otrav jsou různorodé, záleží především na druhu zkonzumované houby.

• Nejčastějším společným příznakem bývají obtíže trávicího systému. Otrava typicky nastupuje za 8 až 12 hodin, v praxi je to většinou ráno po večerní konzumaci hub. Příznaky poškození zažívacího traktu jsou prudké bolesti břicha, nevolnost, zvracení a průjem.

• Postižení nervového systému se u jednotlivých druhů hub různí. Jedovaté látky mohou způsobit neklid, halucinace, mimovolní pohyby až bezvědomí.

• Při postupu otravy dochází též k narušení kardiovaskulárního systému. Objevuje se pokles srdeční frekvence, tlaku krve, bolesti hlavy a nemocný může cítit nepříjemné bušení srdce. Přechodem do šoku se končetiny stávají bledé a chladné.

• Velmi závažné následky způsobuje zasažení jater a ledvin. Toxiny z hub tyto orgány většinou nenávratně zničí. Příznaky jejich poškození se přitom projeví většinou za 2 až 3 dny.

Zásady první pomoci

• Při otravě smrtelně jedovatými houbami je důležité zahájit léčbu co nejdříve, proto neotálejte s převozem do nemocnice!

• Je-li postižený plně při vědomí, a tudíž nehrozí vdechnutí zvratků, pokuste se vyvolat zvracení podrážděním kořene jazyka nebo stěny, například prstem nemocného nebo rukojetí lžíce. Alespoň část vyzvraceného obsahu uschovejte do igelitového sáčku pro případný rozbor.

• Postiženému dejte 5 až 10 tablet aktivního uhlí rozdrcených ve větším množství vody.

• Poté ho dopravte co nejrychleji do nemocnice nebo volejte ZZS (tel. 155).

• Nezapomeňte s sebou vzít zvratky nebo jakýkoliv jiný vzorek hub, ať už v syrovém, nebo upraveném stavu.

• V případech, které nejsou akutní (například požití neznámé houby dítětem, které nevykazuje příznaky otravy), kontaktujte Toxikologické informační středisko, tel. 224 919 293. Odborníci jsou vám zde k dispozici 24 hodin denně.

Jak houbařit bezpečně

Asi není nutné nikomu připomínat, že má sbírat pouze houby, které bezpečně zná, jíst pouze čerstvé a nezapařené houby a neochutnávat je před dětmi, aby je nenapadlo vás napodobovat.

Zde najdete odkazy na houbařské mapy a rady ostatních houbařů, kde najdete nejlepší houbovou nadílku. Pokud se vám podaří nějaký mimořádný úlovek, neváhejte a klidně nám fotku pošlete na fejkova°mf.cz. S vašimi úlovky se i my rádi pochlubíme na facebooku. Hodně houbařských úspěchů vám přeje redakce.

Zdroj: www.ulekare.cz

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Lvi, zatněte zuby a bojujte za své místo na výsluní. Když se vám něco hned nepovede, tak z toho nedělejte tragédii a pokuste se o úspěch znovu. Je to jednoduché jako facka, odvážnému…

Nejčtenější články

Doporučujeme