Úžasné šípky: Chrání sliznice i mírní kašel (a recept na jednoduchý džem)

16. 9. 2014
Úžasné šípky: Chrání sliznice i mírní kašel (a recept na jednoduchý džem)
Šípky patří mezi nejzdravější plody podzimu, obsahují nejen megadávky vitamínu C a i celou řadu dalších zdraví prospěšných látek.

Zatímco naše babičky a prababičky si „šípkovou sezónu“ nemohly nechat ujít, my si raději šípkovou marmeládu i čaj koupíme a v lékárně si připlatíme za vitamín C s pěkným obrázkem šípků – prý obsažených v těch malých tobolkách. Naši předkové z šípků připravovali víno, sirup, marmeládu i omáčku. Šípky se samozřejmě sušily také na čaj, který v zimě pomáhal v boji proti nachlazení.

ABCda šípkových vitamínů

Šípky jsou známé svým velmi vysokým obsahem mimořádně stabilního vitamínu C, kterého je v plodech růže šípkové v průměru dvakrát tolik, než je v oblíbených citrusových plodech. Milovníky šípků potěší i vysoký obsah provitamínu A, dále vitamínů P, K, B1 a B2. V semenech šípků pak najdeme cenný vitamín E. Ten lze v jeho přirozené formě získat ze zastudena lisovaného šípkového oleje, který se skvěle uplatňuje při péči o pleť.

Nicméně v šípkách najdeme vedle vitamínů i řadu pro zdraví nepostradatelných minerálů. Mezi nejvíce zastoupenými jsmenujme vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor, síru a také sodík. Kromě známých vitamínů a minerálů obsahují šípky i méně známe antioxidanty zvané katechiny a velké množství tříslovin s protibakteriálními a protivirovými účinky. Opomenout bychom neměli ani slizovité látky, které urychlují hojení zánětem postižených sliznic a mírní dráždění ke kašli (např. sliznice hltanu, hrtanu nebo i trávicího ústrojí).

Proč potřebujeme vitamín C

Vitamín C, kterého šípky obsahují nebývalé množství, se účastní tvorby některých protilátek (imunoglobulinů) a ovlivňuje aktivitu bílých krvinek – disponuje tedy značným vlivem na celkovou obranyschopnost organismu. Vitamín C navíc chrání buňky před poškozením nebezpečnými volnými radikály a je nezbytný pro syntézu kolagenu nepostradatelného pro cévy, šlachy, vazy a kosti. „Céčko“ dále podmiňuje vstřebávání železa a ovlivňuje tvorbu některých hormonů.

Mnohé potěší i schopností napomáhat odbourávat „zlý“ cholesterol. Obsah vitamínu C ve zralých šípkách je velmi vysoký, sušením i vařením se samozřejmě jeho množství výrazně eliminuje, nicméně i přes tento úbytek je množství zbylého vitamínu C nutričně významné. Nutno podotknout, že léčivé látky v šípku působí jako komplex, nelze poukazovat pouze na přítomný vitamín C.

Další šípkové benefity

V souladu s nejnovějšími výživovými trendy, které kladou důraz na konzumaci lokálních potravin, je dalším „šípkovým benefitem“ jejich tradičně český původ a sezónnost. Dle odborné literatury je dokonce doloženo, že se u nás šípky sbíraly již v neolitu! Pro organismus středoevropana tedy nejsou šípky ničím novým či exotickým – naopak.

Rady a tipy pro sběr, sušení a skladování

  1. Šípky trhejte na konci září a během října v době plné zralosti. Šípky k sušení rozhodně nenecháme „přejít mrazem“.
  1. Před sušením šípků na čaj plod rukou rozmáčkněte, aby pukl, lépe se pak suší.
  1. Šípky sušte v tenké vrstvě, nejlépe v sušičce při teplotě 60 stupňů. Možné je i sušení na plechu na topení.
  1. Některým sběračům se osvědčuje sušené plody nadrtit a přesypat do sklenice s víkem. Sklenicí se pak třese tak dlouho, až se chloupky a semínka shluknou do chomáčů a dají se vybrat.
  1. Pokud se vám nedaří čaj přecedit tak, aby byl prostý jakýchkoliv nečistot, použijte papírové kávové filtry.

2 ŠÍPKOVÉ TIPY: Čaj a jednoduchá marmeláda

Šípkový čaj (2 varianty)

Rozdrcené šípky namočíme přes noc do studené vody a necháme macerovat. Před použitím macarát i s plody kratičce pomalu ohříváme (nesmí se vařit) – tento čaj nemá tak intenzivní chuť a vůni, nicméně má více vitamínu C. Druhou možností je macarát i s plody 10 – 15 minut povařit, tepelně nestabilních vitamínů je v něm méně, ale na řadu prospěšných látek krátký var vliv nemá. V obou případech je nutné čaj přecedit přes velmi jemný cedník nebo kávový filtr.

Šípková marmeláda (bez vypeckování!)

POTŘEBUJEME: čerstvé šípky, želírovací cukr dle množství plodů (viz návod na obalu), je-li šípků méně, můžeme přidat oloupané a vykrájené jablko

PŘÍPRAVA: Perfektní čerstvé plody bez zelených stopek („bubáka“ – zbytek okvětí můžeme klidně nechat) lehce podlijeme vodou a dusíme do měkka. Je-li vody i na konci vaření hodně, slijeme ji na čaj, plody rozmačkáme a propasírujeme, směs opět lehce podlijeme a opět propasírujeme. Tekutější protlak dle návodu zahustíme želírovacím cukrem, povaříme a marmeláda je hotová! Skvěle se hodí na perník a linecké pečivo. Jestliže si nepotrpíte na „chemii“ tekutý oslazený protlak pouze zavaříme a máme například skvělou ingredienci do jogurtu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Planetární vládci signalizují, že teď můžete řešit otázku dědictví. Nemusíte se obávat ani různých investic, přičemž prim hrají nemovitosti. Jste velmi pečliví, takže vám nemusí nikdo…

Nejčtenější články

Články odjinud