UŽIJTE SI VÁNOCE BEZ VÝČITEK: Jak jíst a nepřibrat?

17. 12. 2015
Pokaždé si slibujete, že nebudete jíst tolik sladkého, dodržíte tréninkový plán, ale nakonec je vše jinak? Zjistěte, jak si letos užít vanilkové rohlíčky a zároveň nezůstat bez pohybu.

Většinu z nás období svátků stresuje. Nejde jen o několik dní, hektický je většinou celý prosinec. Odborníci, které jsme oslovili – koučka, výživová poradkyně i kondiční trenér – se shodli na tom, že chcete-li si užít Vánoce bez výčitek, musíte se na ně připravit. Naladit se na to, že přijde čas kompromisů, že vybočíte ze zaběhnutého rytmu a vytvoříte si nový, ryze prosincový.

  • MGR. ADELA MAREČKOVÁ výživová poradkyně z týmu Petra Havlíčka (www.petrhavlicek.cz)

Před Vánocemi si spousta lidí věří. Jenže většina z nich je nakonec překvapena. To, co si totiž předem většinou neuvědomili, je emocionální náboj Vánoc – to jsou emoce, vzpomínky a nostalgie, ke kterým patří víc vanilkové rohlíčky než tofu. Je pravda, že někteří klienti přijdou s tím, že chtějí vědět, jak si v tomto období nastavit v jídle ty správné hranice, ale moc jich není.

Kdyby ale přišli všichni ti, kteří pak „uklouznou“, doporučila bych jim hledat hranice a kompromisy. Je dobré přijmout fakt, že po celý prosinec na sebe budou mít méně času, takže se může stát, že si nestihnou nachystat vhodné svačiny, ale měli by si aspoň udělat čas na to, stavit se pro cereální sušenky. Důležité je, že se tělo nesmí dostat do stavu hladovění – protože celý prosinec jede naplno. Cukroví nezakazuji ani neříkám, upečte si něco ultra zdravého. U někoho, kdo není zvyklý na „zdravé“ chutě, se totiž u ultra zdravého cukroví nedostaví známý nostalgický pocit, jako když se v dětství ládoval babiččinými rohlíčky.

Ale je spousta ingrediencí, které jsou zdravější než tradiční a které zároveň neovlivní chuť. Do těsta se dá přidat lžíce chia semínek, obilné klíčky, část mouky vyměnit za jahelnou nebo pohankovou, cukr za javorový sirup. Kapra lze obalit a upéct v troubě nasucho a bramborový salát jako takový je vlastně celkem v pořádku, když je v něm přiměřeně majonézy a nebudete ho jíst tři dny.

Moje rada zní: Hlídejte se, ať celý prosinec jíte pravidelně a nedostanete se do stavu hladovění. O Vánocích se pak nestresujte tím, že jste snědli něco „nevhodného“. Berte to tak, že když máte během normálního režimu jednou za týden volný den, kdy smíte prakticky všechno, tentokrát se vám těchto dní sešlo víc. Výjimečně. Nic strašného se nakonec nestane. Zvlášť když nebudete jen zaboření v gauči u televize a budete vědět, kde máte své hranice.

  • MGR. FILIP RAPTOPULOS kondiční trenér, 3D Fitness Academy Praha (www.3dfa.cz)

Prosinec je velmi náročný měsíc. Zároveň si ale myslím, že lidé jeho hektičnost využívají, alespoň co se pohybu týče, trochu jako výmluvu. Přece když mají čas na nákupy, mají čas i na pohyb. Je přitom velká škoda vypadnout z pohybového stereotypu. Ti, kteří to udělají, pak mají větší potíže v lednu zase začít. Čekají, že znovu začnou na té úrovni kondice, na jaké skončili, ale to je často mnohem náročnější, což je může také odradit.

Přesto klienty v podobném čase nenutím, aby se striktně drželi klasického tréninku. Přijde-li stresové období, jakým prosinec bývá, je možné zkrátit dobu jednoho tréninku. I když obvykle trvá hodinu i déle, v těchto podmínkách stačí i půlhodina. Tělo se udrží v kondici a zároveň si vyčistíte hlavu. I největší manažeři světa mají ve svých diářích poznámku „meeting me“ – mají tedy pravidelný čas na schůzku sami se sebou, která obvykle znamená, že se jdou třeba proběhnout. Za úvahu také stojí možnost ubrat na silovém tréninku, který je spíše „stresový“, a přidat na aerobním pohybu, který je tělu přirozenější a patří k němu i obyčejné, rychlé procházky nebo běh.

Zvlášť ženám připomínám, že pokud hodně „kmitají“ po domácnosti, i to je určitá forma pohybu a tréninku. Nejsem ale příznivcem toho, že u mytí nádobí nebo hnětení těsta stihnout třeba cviky na posílení nohou. Pohyb, aby byl správný a účinný, musí být vědomý, tedy prováděný v plném soustředění, nikoli jen tak mimochodem. Před čím všechny naopak varuji, je tendence myslet si, že když uberou na pohybu, vyřeší to tím, že uberou také na jídle. Tím se totiž tělo zbytečně dostává do obrovského deficitu, tedy dalšího stresu, a nic pozitivního si z toho neodnese.

A samotné Vánoce? Jako celek jsou vybočením z tempa roku a mohou být vybočením ze zaběhnutého tréninkového plánu, ale ne vysazením pohybu. Radím zkusit něco nového, na co jinak nemáte prostor. Chodíte-li na pilates, zkuste posilovnu nebo pokud se věnujete individuálnímu sportu, využijte příležitost zkusit něco s rodinou. Vánoce jsou o společně stráveném času, a když to bude čas strávený aktivně, i u stavění sněhuláka, bude to jen dobře.

  • ING. MARTINA FAU koučka (www.stastnazena.eu)

Myslím, že nejpohodovější jsou Vánoce pro lidi, kteří vůči nim mají nadhled. Dokážou si užít cukroví, protože vědí, že se pak půjdou projít a odloží tak pocit těžkosti. Pokud vám nadhled ve spojení s Vánocemi chybí, pátrejte, jaká by byla odpověď na následující věty: „Kladu na sebe příliš velké nároky? Je pro mě důležité, co si myslí ostatní? Chci dokázat manželovi, tchyni, že jsem správná hospodyňka? Připadám si tlustá, tak to ještě o Vánocích přežiju, pořádně se najím do zásoby a od prvního budu už opravdu hubnout…“ Týká se vás většina vět? Pak nejlépe uděláte, připravíte-li si plán.

Určete si všechno : kolik dárků koupíte, kolik druhů cukroví budete mít, koho pozvete na návštěvy i to, u čeho budete relaxovat. Bude to začátek pro všechny z vás, kteří si potřebují upravit vánoční zvyklosti spíše směrem ke kompromisu. Napečete, uklidíte, nakoupíte, ale jen tolik, kolik jste si určili. Nebudete tedy ve stresu a ubudou i rizika nadměrného mlsání a finálního nicnedělání.

Přijměte i fakt, že Vánoce mají specifickou atmosféru, ke které patří jiné zvyklosti, než které máte po zbytek roku. Zapalujeme mnohem více svíček, rozdáváme mnohem více úsměvů, dárků, lásky… A k tomu patří i více lahodných hříchů. Jestliže cítíte, že je na vás těch hříchů moc a podléháte jim jen ze zvyku, dejte si na předvánočním plánu záležet o to víc. Jak se říká, když se chce, všechno jde… Asi to je trefa do černého.

Každý je schopný své návyky změnit, a to dokonce rychle a úspěšně. To, co je k tomu potřeba, je opravdu chtít. To je předpoklad číslo jedna. Ten druhý je zamyslet se nad tím, co konkrétně cítím, že má být jinak. Jsou to konzumní, fyzické hodnoty, nebo mám spíš zapracovat na psychické stabilitě? Zvládnu to sám, nebo potřebuji pomoc? A potom už stačí se jenom odrazit a nechat stereotyp za zády.

Článek vyšel v časopise Dieta

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Již v úterý vám dojde, že máte našlápnuto k obrovskému úspěchu. Byli byste opravdu bláhoví, kdybyste této skvělé situace nevyužili. Nezkoušejte nic záhadného a soustřeďte se na věci, v…