Užitečné tipy, jak uchovat sezónní ovoce a zeleninu

Máte letos nadúrodu ovoce a zeleniny? Proč si přebytky neschovat i na zimu! Můžete sušit, zavařovat, mrazit - fantazii se meze nekladou. V našem článku najdete užitečné rady, jak postupovat.

Sušte ovoce i zeleninu

Sušení je jedním z nejstarších způsobů uchovávání potravin. Sušit můžete všechny druhy ovoce, zeleninu, bylinky i houby. Tento způsob zpracování má mnoho nesporných výhod – několikanásobné zmenšení objemu, zachování vitaminů, minerálů. Sušení je jedním z možností přípravy tzv. raw stravy – stačí dodržet maximální teplotu sušení 42°C. Sušit lze několika způsoby – v troubě, na přímém slunci nebo v sušičce ovoce. Sušení v sušičce je jednoduché a efektivní, protože můžete zpracovat větší množství najednou na plátech položených na sobě. Sušení probíhá cirkulací ohřátého vzduchu poháněného ventilátorem a nabízí možnost plynulé regulace teploty.

Několik tipů:

 • Blanšírování – enzymy obsažené v ovoci a zelenině dokáží při sušení měnit barvu a chuť. Abyste se tomu vyhuli, stačí zpracovávané suroviny krátký čas povařit ve vodě nebo páře.
 • Namáčení – světlé ovoce má tendenci během sušení a skladování zhnědnout. Týká se to zvláště jablek, meruněk, broskví, nektarinek, hrušek nebo švestek. Před sušením namočte nakrájené plátky ovoce do roztoku s ananasovou nebo citronovou šťávou (jedna polévková lžíce šťávy na 0,25 litrů studené vody). Poté vodu nechte okapat a můžete sušit.
 • Ovocné tyčinky – tento způsob sušení je ideální pro menší plody, které nelze nařezat na plátky. Ovoce rozmixujte a připravenou směs rovnoměrně rozetřete na sušící pláty vyložené pečícím papírem. Po usušení vám vznikne pevnější hmota, kterou stačí nakrájet na plátky, popř. zarolovat. Konce ruliček lze např. namočit do čokolády. Fantazii se meze nekladou.
 • Rovnoměrné sušení – dejte si záležet, aby jednotlivé plátky ovoce měly stejnou sílu. Sušení pak bude rovnoměrné a za stejný čas.
Klepněte pro větší obrázek

Sušička ovoce Zelmer 36Z011 Disponuje nejenom automatickým vypínačem a 4 sušícími patry, ale také omezovačem teploty. CENA V SÍTI KASA.CZ: 749 Kč

Zavařujte

Marmelády, džemy, kompoty, ale i nakládané okurky nebo houbičky - jedno mají společné: Musí projít určitou teplotou, aby se potraviny zakonzervovaly, pak vám vydrží nejen do zimy, ale bez problémů i mnoho dalších měsíců. Není to nic složitého, stačí dodržet několik základních kroků.

 • Zpracovávané suroviny by měly být čerstvé bez známek hniloby nebo plísně. Jeden nahnilý plod vám může zničit celou várku, která může ve sklenicích začít rychle plesnivět a kazit se.
 • Hygiena je základ – víčka i sklenice musí být čistá. Ideálně je před zavařováním sterilizujte. U marmelád můžete před uzavřením víčkem do sklenice kápnout neutrální alkohol, např. vodku.
 • Vše nechte pozvolna vychladnout, rozhodně se nesnažte sklenice rychle zchladit ve studené vodě
 • Marmelády a džemy zavařovat nemusíte, přidaný cukr je konzervantem sám o sobě, proto stačí dobře uzavřené sklenice ihned po naplnění horkou marmeládou jen obrátit víčkem dolů
Klepněte pro větší obrázek

Elektrický zavařovací hrnec Concept ZH-0020

Praktický pomocník při domácí zavařování, které je jedním z nejzdravějších způsobů uchování potravin. Schovejte si léto do sklenice. Zavařování kompotů, marmelád, džemů, ovocných a zeleninových směsí, hub, masa, paštik i hotových pokrmů je nejlepší způsob, jak si uchovat kvalitní potraviny. CENA V SÍTI KASA.CZ: 2349 Kč

Tipy pro zavařování:

 • Zavařovat můžete i maso nebo paštiky. Vyžaduje to však více času a víčka určená pro zavařování masa. Nikdy také nedávejte do masných pokrmů určených k zavařování cibuli. Způsobuje kvašení a maso by se tím zkazilo.
 • Marmelády bez přidaného pektinu. Ideální je použít tento postup např. u jahodové marmelády. Omyté a s cukrem rozmixované ovoce vařte pozvolna na široké pánvi. Používejte raději menší množství např. 1-2 litry na jednu dávku, aby se voda odpařila postupně a ovoce se nevařilo až příliš dlouho. Na závěr přijdete šťávu z jednoho citronu a ještě krátce povařte. Poté sklenice ihned naplňte ještě horkou marmeládou, dobře uzavřete a obraťte dnem vzhůru.
 • Při vaření marmelády můžete použít i domácí pekárnu, která má program na přípravu marmelád a džemů. Ušetříte tím čas, protože přístroj bude marmeládu míchat za vás a vy se můžete věnovat další přípravě. Navíc za vás také ohlídá ideální teplotu, která je při přípravě marmelády potřebná.
Klepněte pro větší obrázek

Domácí pekárna ETA Duplica Vital 2147 90010

Domácí pekárna ETA Duplica má 13 programů a z toho jeden je určen na přípravu džemů, marmelád i kompotu. Pokud si rádi pochutnáváte na domácím chlebu a domácí marmeládě, získáte s touto pekárnou vše v jednom. Cena v síti EURONICS: 3999 Kč

Odsajte vzduch, potraviny tak déle vydrží v lednici i v mrazáku

Největším nepřítelem při skladování potravin je vzduch. Ten způsobuje oxidaci a také urychluje kazivost potravin. Řešením je vakuování, které potraviny uchovává déle čerstvé a chrání je před vnějším prostředím a zároveň zamezuje šíření pachů v lednici nebo v mrazáku. Před zamražením můžete vakuovat čerstvé ovoce, zeleninu i houby, ale také již uvařené pokrmy z nich. Díky vakuování prodloužíte životnost i sýrům, salámům a dalším potravinám uchovávaným v lednici.

Klepněte pro větší obrázek

Vakuovačka Steba VK 5 Vakuová svářečka fólií Steba VK 5 je určena pro domácí i profesionální uchovávání potravin v mrazáku a chladničce a zaručí vám 97% vacua. CENA V SÍTI KASA.CZ: 2299 Kč

Připravila: Lucie Hrubá Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Doporučujeme

Články odjinud