V centru tolerance: Amsterodam

V centru tolerance: Amsterodam
Pojeďte na tři dny do ráje hříchu, do města, kde je povolená prostituce, prodej hašiše a marihuany, a přesto to tady nevypadá jako v pověstné Sodomě.

Hlavním dopravním prostředkem je kolo a poznávacím znamením úsměv. Říká se: Vidět Neapol a zemřít. A já dodávám: Rozhodně své cestování nevzdávejte, dokud nespatříte Amsterodam. Tak svobodomyslné město totiž asi jinde těžko zažijete. Všichni se tu tváří šťastně a nezarazí se, ani když se jich zeptáte na drogy a sex.

1. den Základním předpokladem pro návštěvu hlavního města Nizozemska je netrpět mořskou nemocí. Návštěvu Amsterodamu je totiž nejlepší začít projížďkou. Nikoli však autem či vyhlídkovým autobusem, ale lodí. Z ní toho uvidíte asi nejvíce. Tím, že město leží pod úrovní mořské hladiny, je voda v zásadě všudypřítomná. Celé město se rozkládá přibližně na devíti ostrovech a je protkané sítí plavebních kanálů, na nichž se plaví výletní bárky, pramičky, obytné hausbóty. Na lodi se cestuje, flámuje, flirtuje, jí, spí, žije.

Ve městě jich kotví víc než dva tisíce. Nadto si u některých provozovatelů můžete zapůjčit audioprůvodce i v češtině. Nejpraktičtější je vybírat prohlídky u hlavního nádraží, kde je nabídka nejširší. Kolem kanálů se tyčí uzounké domy, většinou památkově chráněné. Často mají ve štítu připevněný hák, který sloužil k upevnění kladky a lana z lodě, což byl, a někde stále je, jediný způsob, jak do nich něco naložit.

Někteří kapitáni vám to rádi předvedou a někteří se dokonce pokusí na kladce popozvednout přímo vás – jako se to stalo mně. I když jsem obvykle nedůvěřivá, nechala jsem se přemluvit a starý námořní vlk kolem mě umotal jakýsi zaručený uzel a nadzdvihl mě do výšky asi 40 centimetrů. Všechno vypadalo bezpečně, obecenstvo uznale zatleskalo, on mě spustil a já, nepřipravená, se rozplácla na palubu. Kladka ani námořník za to ale nemohli.

Kromě lodí si můžete pronajmout i šlapadlo Canal Bike. Ve městě existuje několik půjčoven, které spolupracují, takže si plavidlo můžete vyzvednout v jedné z nich a v jiné ho zase vrátit, aniž byste byla nucena vracet se na původní stanoviště. Další možností, jak poznávat Amsterodam, je loď Canal Bus, která má zastávky u jednotlivých zajímavostí – i v tomto případě můžete kdykoli vystoupit a zase do ní nastoupit.

Nizozemci lodě prostě milují a v Amsterodamu to platí dvojnásobně. Dokonce tu vystavěli Muzeum hausbótů, které svým návštěvníkům nabízí autentický zážitek ze života na kanálu v hlavním městě Nizozemska. Jak název napovídá, samo muzeum je loď, která skýtá pohodlí zařízeného domu s kapitánskou kabinou a kavalcem, Takový plující rozměrným obývacím pokojem, kuchyní a koupelnou. dům, jakých mají Nizozemci „zaparkovaných“ v celé zemi desítky tisíc.

Amsterodam je ale zvláštní i při prohlídce klasické, pozemní. Uličky jsou křivolaké, domy nachýlené a krčící se k sobě. Navíc jeho panoráma nehyzdí žádné obludné a přerostlé úřední budovy, je to totiž snad jediné hlavní město v Evropě, ve kterém nesídlí centra státní správy – těm je vyhrazen Haag. Oproštěný od byrokracie vyniká Amsterodam volnomyšlenkářstvím a pestrou národnostní směskou: jen málokde jinde byste potkala zástupce více než 177 národností.

Tolik různých naturelů nelze sešněrovat přísnými pravidly, a tak se tady o to ani nikdo nesnaží. Proto v ulicích můžete nasávat uvolněnou náladu: lidé se tu tváří šťastně, i když pobíhají mezi hlavními nákupními tepnami Leidsestraat, Kalverstraat a Nieuwendijk, a mezi nimi se proplétají spokojení prodavači tulipánů, jimž do kroku hrají pouliční hudebníci. Prostě ráj. Nebo ráj hříchu?

Abyste Amsterodam poznala se vším, co k němu patří, neměla byste minout proslulé uličky lásky. Stud odhoďte stranou – tady vás nikdo soudit nebude, vždyť sem směřují davy turistů, zájezdy organizované i neorganizované. Uličky navíc mají styl – jsou to uzoučké cesty z obou stran lemované výlohami, ve kterých lákají zákazníky lehké ženy všech ras a rozměrů, žádný vkus nezůstane opomenut.

Když má zákazník zájem, zaklepe na okno a pak vyčká, zda bude vpuštěn dovnitř – nejen zákazníci si mohou vybírat. Když se dohodnou, zatáhne se závěs… Většina turistů však chodí proslulou čtvrť jen okukovat, zvláště teď, když na svět dolehla ekonomická krize.

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Juicy.„ČTĚTE TAKÉ:
Nezávislý cestovatelský portál!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nejraději byste vyrazili někam na hezký výlet, ale nemůžete se odtrhnout z místa. Neumožňuje vám to zdravotní stav. Nehroťte situaci a odpočívejte třeba na zahradě u bazénu. Každý záblesk…

Nejčtenější články

Doporučujeme