V Hollywoodu pracuje stále méně a méně žen

7. 8. 2002
V Hollywoodu pracuje stále méně a méně žen
Pokud se vám náhodou při sledování závěrečných filmových titulků zdá, že se v nich během posledních let objevují ženy stále méně a méně, pak se rozhodně nemýlíte. Podle výsledků nejnovějšího průzkumu Státní univerzity v San Diegu počet žen pracujících v Hollywoodu za kamerou od roku 2000 prudce klesá.

V Hollywoodu pracuje stále méně a méně žen

Pokud se vám náhodou při sledování závěrečných filmových titulků zdá, že se v nich během posledních let objevují ženy stále méně a méně, pak se rozhodně nemýlíte. Podle výsledků nejnovějšího průzkumu Státní univerzity v San Diegu počet žen pracujících v Hollywoodu za kamerou od roku 2000 prudce klesá. Počet režisérek klesl během dvou let z jedenácti procent na šest.

Klepněte pro větší obrázek Zjištění je o to překvapivější, že v čele tří z největších studií stojí právě ženy � Stacey Sniderová, Sherry Lansingová a Amy Pascalová. �Zdálo by se, že budou shovívavější ke stejnému pohlaví, ale je tomu právě naopak! Přijímají stále více mužů. Asi se bojí konkurence a skutečnosti, že by některá žena mohla být třeba lepší než ony,� míní jeden z autorů výzkumu.

Průzkum ale také dokazuje, že podobná tendence se projevuje už ve filmových školách. �Jsou sem přijímáni z dosud nepochopitelných a nevysvětlitelných důvodů mnohem více muži než ženy, přičemž počet přihlášených dívek a chlapců je přibližně stejný. Vše by možná vyřešily písemné testy. U osobních pohovorů vždy velmi záleží na sympatiích,� dodal autor výzkumu.

Ťbytek žen v Hollywoodu ovšem nezaznamenala pouze režisérská profese. Kromě hereček se dotknul všech filmových oblastí. Počet scénáristek například za poslední rok klesnul ze čtrnácti na deset procent. Počet žen v rolích kameramanů spadnul až na nulu. Muži se stále častěji objevují dokonce i v typických ženských profesích jako jsou vizážistky, maskérky, kostymérky či návrhářky. V posledních letech těmto oblastem vévodí především homosexuálové. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Hned ráno se vám podaří ukořistit prima náladu, kterou přenesete i na zbylé členy rodiny. Získáte tak super vstup do nového dne. Vyjděte si na procházku, povídejte si a neřešte zásadní…

Nejčtenější články

Doporučujeme