V jednoduchosti je krása: Vyhodnocení prvního kola soutěže

30. 4. 2008
V jednoduchosti je krása: Vyhodnocení prvního kola soutěže
Prvním tématem znovuzrozené fotosoutěže bylo téma „v jednoduchosti je krása“. Toto startovací kolo mělo být lehčím, tedy takové, aby soutěžící mohli pustit fantazii na plné obrátky, měli větší prostor a možnosti realizace snímku. Alespoň taková byla představa nás, poroty.

Překvapením a tak trochu nečekaným fenoménem tohoto prvního kola bylo bohužel naprosté ignorování námi sestavených pravidel, které jsme vymýšleli tak, abychom co nejméně zasahovali do vyjádření témat soutěžícími ale zároveň dali soutěži řád, který je potřeba. V soutěžní fotogalerii jsme nacházeli bohužel i fotografie, které naprosto nevyjadřovaly dané téma ani při nejbujnější fantazii kteréhokoli z nás či několik fotografií od jednoho autora. Což u některých z nás vyvolalo menší či větší rozpaky, neb málo z nás by mohlo říci, že ve svém archivu či hlavě máme tolik „kvalitních“ fotografií, že bychom je v takovém počtu mohli přihlásit do soutěže.

Mnoho soutěžících si spletlo téma „v jednoduchosti je krása“ se soutěží o nejjednodušší předmět, ovšem předmět byl bohužel vyfocen bez jakékoli kvality či alespoň snahou o kvalitní zachycení předmětu. Mohli jsme vidět jak fotografie domácích prací, výzdob a dekoru obydlí soutěžících, tak i nepochopitelné a rozmazané cosi..

Téma „v jednoduchosti je krása“ bylo pro nás opravdu oříškem z toho důvodu, že pod tímto pojmem si každý může představit cokoli, ovšem pro nás bylo směrodatné zpracování tématu jako takového, kvalita pořízené fotografie a jakýsi psychologický dotek na nás porotce, ve kterém nás zaujme krása jednoduchosti.

Při vybírání TOP 10 (kompletní přehled TOP10 uveřejníme později) jsme museli vybírat pečlivě a právě s vazbou na výše uvedené atributy. Hlasováním pomocí ankety a následnému součtu bodů vyšly vítězně 3 fotografie, které se staly i výherními snímky tohoto tématu.

Vyhlášení vítězů

3.místo – kockamourovata

Klepněte pro větší obrázek

Fotografie s názvem „nos“ zaujala porotu efektním převodem do ČB a příjemným zachycením okamžiku. Fotografie ovšem kompozičně pokulhává, čenich psa splývá s okrajem hlavy a chybějící část tlamy psa bohužel zmenšuje zážitek z fotografie. Mírný přepal na čenichu se dá přehlédnout, není nijak rušivý, stejně tak je zajímavé netradiční natočení hlavy psa.

Klepněte pro větší obrázekSoutěžící získává poukázku v hodnotě 200,- Kč na nákup v internetovém obchodě www.fotoexpert.cz nebo v nákupní galerii Mall.cz . Gratulujeme

Něco o autorce:
Jak dlouho fotíš: Asi pět let, ale víc se tomu věnuji poslední rok
Jak si pořídila soutěžní snímek: Pořídila jsem ho vloni na podzim, na fotce je muj výmarský ohař Milo (Majlo), kterého fotím dost často, ale je s ním trápení, protože se nejen nerad fotí, ale taky je dost živý, takže ho dostat do nějaké pózy je vysloveně umění. Tento snímek vznikl po horkém dni, kdy byl pejsek už značně unavený, tedy byl ochotný alepsoň ležet a šlo mi hlavně o vyfocení jeho čenichu, což se mi myslím povedlo, ale s tím, že je snímek ochuzen o kousek tlamičky, bohužel, ale za daných podmínek to opravdu lépe nešlo.
Jakou používáš techniku: Moje technika je Nikon D80, objektiv Tamron 18-200mm, Adobe photoshop a hlavne moje bujná fantazie a snaha zkoušet a zkoušet a zkoušet. V budoucnu bych si ráda pořídila makro objektiv. Výmarští ohaři jsou moje specialita a take mám speciálni úchylku na černobílé fotografie, jinak se dá říct, že teď vyloženě zkouším všechno a hlavně se snažím najít jiný úhel nebo netradiční pohled, i kdyz třeba zátiší nejsou moje silná stránka a ani oblíbená, mám raději energii děti,lidi nebo zviřata. Co se týce tématu mých fotografii, tak se zatím pořád hledám.

2. místo - Jeane

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie s názvem „okno“ je další zaslouženým snímkem a po právu jí patří druhé místo tohoto kola. Fotka provedená v černobílém kontrastu zaujala svou jednoduchostí a výjimečností. Díky převodu do černobílé došlo k zajímavému kontrastu bílé plochy s tmavými stíny. Umístění okna je kompozičně výborné, fotografie by byla kompozičně ještě lepší vhodnějším ořezem, proto jí také nepatří stupínek nejvyšší.
Klepněte pro větší obrázekSoutěžící získává poukázku v hodnotě 400,- Kč na nákup v internetovém obchodě www.fotoexpert.cz nebo v nákupní galerii Mall.cz . Gratulujeme
Něco o autorce:
Jak dlouho fotíš: Fotoaparát (původně Kodak CX7530) jsem vlastně koupila jen proto, abych měla čím nafotit mé tvořivé šílenství jako je pedig, decoupage, či jiné ruční práce. Až loni v létě jsem začala zkoušet západy a východy slunce a různé krajinky z mých toulek přírodou. S fotkami jsem nebyla moc spokojená a tak jsem začala pátrat na internetu po nějakých bližších informacích jak to zlepšit. Fotografování jako takovému se věnuju intenzivněji vlastně až od prosince 2007, kdy jsem se přihlásila do fotosoutěže na Dámě.
Jak si pořídila soutěžní snímek: Soutěžní fotka vznikla vlastně jen jako takový pokus na téma v jednoduchosti je krása, původně jsem nepočítala s tím, že ji do soutěže pošlu. Jenže pak se neočekávaně dříve narodila má vnučka a na nafocení něčeho jiného nebyl čas, takže nezbylo než poslat tuto. Moc s ní udělat nešlo, v úzké uličce u chrámu moc místa na manévrování nebylo. Navíc dole pod oknem bylo další okénko, které při pokusu vyfotit snímek na výšku přílis rušilo. Jak jsem už psala, byl to jen takový pokus.
Jakou používáš techniku
: Po přečtení mnoha rad na internetu jsem došla k závěru, že nutně potřebuju fotoaparát, který umožňuje použití filtrů, a koupila jsem si Panasonic DMC-FZ18, se kterým se stále ještě pouze seznamuji a který mi občas udělá radost zdařilým snímkem.

1.místo – Rhino.m

Klepněte pro větší obrázekFotografie s názvem „kancelářská tvrdá“ přesvědčila porotu přesným splněním tématu. Jednoduchá a přitom skvělá kompozice. Jednoduchý a přitom zajímavý námět. Autor napovídá jen velmi decentně, co je motivem a tím dává prostor pro fantazii diváka - v tom je krása fotografie.
Při pohledu na fotografii nás zaujalo uchopení tématu tou nejjednodušší formou. Jde o přesné vyjádření jednoduchého předmětu s šibalským náznakem „co tím autor myslel“. Fotografie tužek – kancelářské tvrdé byla pro nás v tomto kole vítězem na kterém jsme se jednohlasně shodli, nechyběl nápad, jednoduchost, kvalita fotografie a nasvětlení podtrhující předměty. Jediné mínus této fotografie je nedorovnání horizontu. Není to sice fotografie, kterou bychom si pověsili do obýváku, ale dovedeme si představit, že takový ředitel Koh-i-nooru by si jí do své pracovny rád umístil.

Klepněte pro větší obrázekSoutěžící získává poukázku v hodnotě 600,- Kč na nákup v internetovém obchodě www.fotoexpert.cz nebo v nákupní galerii Mall.cz . Gratulujeme

Něco o autorovi:
Jak dlouho fotíš: Fotím aktivně něco přes rok.
Jak si pořídila soutěžní snímek: Nápad na snímek se zrodil po cestě z práce a realizace proběhla dle fotky poměrně slušně. Nejhorší asi bylo, nastavit tužky tak, aby ve výsledném efektu vytvořili co nejsouměrnější plochu. Dobře je to vidět v levé části, kde jsou nejvíce plestické. Abych naznačil, alespoň nepatrně co je na fotce, otočil jsem jednu tužku nápisem nahoru. Jinak nasvíceno obyčejnou lampičkou na halogenky...
Jakou používáš techniku: Používám CANON EOS 400D + EF-S 17-85 IS


Výhercům můžeme jen pogratulovat k originalitě a snaze zachycení tématu co nejkvalitnějším způsobem. Ostatním vyjádřit pochvalu ke zdařilým snímkům, které ačkoli z TOP 10 nebyly vybrány do výherní trojice, častokrát šlo jen o menší prohřešky v kvalitě či zpracování, díky kterým nedosáhly na příčky nejvyšší. Na chybičky dalších fotografií z TOP10 se podíváme v dalším článku.

Za celou porotu lze jen říci, že se těšíme na další kola a originální uchopení a fantazii soutěžících.

Všem dobré světlo, skvělé nápady a také trochu toho štěstí do dalšího kola.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V pracovní oblasti a záležitostech spojených s vaší kariérou to vypadá na akci, která je charakteristická protichůdným nábojem. Počítejte se zvýšenou nesoustředěností a rušivými momenty,…

Nejčtenější články

Články odjinud