V Kambodži se ženy polévají kyselinou

11. 6. 2002
V Kambodži se ženy polévají kyselinou
V Kambodži v poslední době prudce roste počet případů, kdy ženy, podvedené manželem, nemilosrdně ztrestaly svou sokyni politím kyselinou. K zatím poslednímu případu došlo docela nedávno. Neznámá motocyklistka vychrstla žíravinu do obličeje devatenáctileté dívce přímo v rušném centru města Phnom Penh.

V Kambodži se ženy polévají kyselinou

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek V Kambodži v poslední době prudce roste počet případů, kdy ženy, podvedené manželem, nemilosrdně ztrestaly svou sokyni politím kyselinou. K zatím poslednímu případu došlo docela nedávno. Neznámá motocyklistka vychrstla žíravinu do obličeje devatenáctileté dívce přímo v rušném centru města Phnom Penh.

Nyní je dívka v nemocnici v kritickém stavu. Nejvíce pochopitelně utrpěla dívčina tvář.
Ochránci lidských práv říkají, že za poslední dva roky se obětí podobných útoků s kyselinou stalo přes pětadvacet kambodžských žen a dívek. Většina byla spáchána, aň už přímo či na objednávku, manželkami, které se chtěly sokyním pomstít za zradu svých manželů.
Hlavním cílem těchto zákeřných útoků není zabít, nýbrž navždy zohavit objekt manželova zájmu. Suos Deni přiznala policii, že měla románek s jedním generálem. Nevěděla však jistě, má-li napadení souvislost zrovna s tímto vztahem.
Většina kambodžských mužů má milenku nebo druhou manželku. Mnohé chudobné ženy jsou ochotné udržovat poměr s movitými milenci výměnou za peníze a dárky.

Klepněte pro větší obrázek Šílené útoky dostaly zelenou po skandálu s manželkou náměstka státního tajemníka Rady ministrů, která znetvořila kyselinou sedmnáctiletou milenku svého manžela. Její oběň, Tat Somarina, byla známá modelka.
Městský soud v Phnom Penhu vydal na pachatelku zatykač, policie však odmítla zatčení provést a úředníkova manželka Hourn Sofal zůstala nepotrestaná. Tat Somarina je v současné době na léčení v Klepněte pro větší obrázek USA, kde jí pomáhají charitativní organizace. Přílišná tolerance k manželce vysokého státního úředníka však rozpoutala v Kambodži kyselinové peklo.

Podobný případ vyvolal v roce 1999 bouři nevole v Rusku. Tam pro změnu zhrzený odmítnutý ctitel najal muže, který vylil kyselinu do obličeje ruské Miss Okouzlení – 98. Devatenáctileté studentce Eleonoře Kondraňukové, která procházela parkem, zaklonil pachatel hlavu a polil obličej kyselinou sírovou, do níž pro větší účinnost ještě přidal několik kapek rostlinného oleje. Příští den měla Eleonora odjet do Moskvy soutěžit o titul Miss Ruska 99. Dívka přišla o zrak, tvář a tělo znetvořily silné popáleniny. Policie zatkla oba pachatele –– realizátora

  1. dvacetiletého Romana Dbara i iniciátora, kterým byl dvaatřicetiletý muž

arménského původu Ruben Grigorjan. Ten už delší dobu usiloval o dívčinu přízeň. Když ho však jednoznačně odmítla, rozhodl se pomstít.
Díky péči špičkových lékařů Ruska a Německa se podařilo dívce zachránit život. Ani mimořádně vysoké tresty, k nimž byli oba pachatelé odsouzeni, však Eleonoře zrak nevrátí.(Plus)

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Nastávající den bude skoro bez obláčku. Je ovšem pravda, že se musíte postarat o jednoho člena rodiny, který má velké starosti. Podpoříte ho. Dopřejte si s rodinou kapku kultury a vyrazte…

Nejčtenější články

Doporučujeme