V kolika jste začala menstruovat má vliv na zdraví: Na rakovinu prsu i mrtvici

12. 10. 2021
Pamatujete si, kdy jste dostala první menstruaci? Bylo to ve čtrnácti, patnácti, nebo mnohem dřív? Podle odborníků se věk první menstruace čím dál víc snižuje, od konce devatenáctého století o čtyři roky. Podle odborníků pak může mít právě věk prvních měsíčků vliv na to, s jakými nemocemi se v životě žena později setká.

Menarche

První menstruace přichází obvykle mezi 12. a 14. rokem, nicméně přibývá dívek, které první měsíční krvácení zažívají už v deseti letech. Jiné zase třeba až v šestnácti. Doba, v níž začala dívka poprvé menstruovat, se nazývá také menarche a má značný vliv na mnoho faktorů. Nejvíc se to týká žen, které začaly menstruovat před 11. rokem. Jak říkají vědci z Oxfordské univerzity, tyto ženy jsou později vystaveny vyššímu riziku zdravotních problémů, jako jsou srdeční onemocnění či rakovina prsu.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Příchod nového týdne byste měly přivítat s úsměvem na tváři, protože vás čekají úspěšné chvíle i pikantní okamžiky. Po ne příliš povedeném lednu si to skutečně zasloužíte. Využijte na svou…