V koupelně jako v bavlnce

17. 2. 2010
V koupelně jako v bavlnce
Bílá, šedá a k tomu chladný kov a sklo. Ano, právě to nám tvrdili designéři a architekti v posledních letech, že je krásné a moderní a že nějak tak musí vypadat naše koupelna… Jenže nyní je všechno jinak!

Podle posledních trendů je jasné, že po letech minimalismu se vracejí do koupelen pastelové barvy a květinové či geometrické vzory. Bílá, jako barva čistoty, do této místnosti stále patří a patřit vždy bude, protože vany, umyvadla a toalety jsou právě v bílé nejoblíbenější. Stále častěji se ovšem kombinují s jinými odstíny na obkladech, nábytku nebo doplňcích. A právě zde se rozšiřuje nabídka těch barevných. Jaké barvy budou vládnout v letošním roce? Je to především krémová a smetanová, které doplňuje široká škála růžové, fialové, modré nebo hnědé v mnoha přírodních odstínech.

Kytičky se vracejí

V koupelnových interiérech se stále více prosazují také dekorace a vzory, které lze jednotně označit za romantické. Jde především o zdobení květinami či různými ornamenty. Ale pozor! Květiny se sice vracejí, ale v jiné podobě, než tomu bylo P před třiceti lety. Zdobení dostává jemnou a nenápadnou podobu, velmi často se používá kombinace lesku a matu nebo dekorace tón v tónu. Výjimkou nejsou ani ozdoby na umyvadlech, vanách či vodovodních kohoutcích. Pokud vám ovšem kytičky zase tolik neříkají, sáhněte po geometrických tvarech. Prostor tak dostane retro nádech ve stylu šedesátých let.

V jednoduchosti je krása

Pokud zvolíte jednoduchý, hladký nábytek, rozhodně nic nepokazíte. Módní je i romantický styl – ten je ovšem lepší pořizovat ve stejné sérii s obklady a sanitární keramikou, aby byly zdobené stejně. Není nic horšího, než jak se říká, každý pes, jiná ves. Velmi módní jsou také koupelny, kterým vládne dřevo a jeho imitace. Díky dokonalejším lakům a povrchovým úpravám se už nemusíte obávat, že dřevěná skříňka za několik tisíc korun za dva roky ve vlhké koupelně nabobtná nebo shnije. K mání je i široká řada nábytku z teaku, kterému vlhkost nevadí, a navíc má v koupelně své kouzlo.Na doplňcích záleží

Obklady, nábytek, sanitární keramika – to je jistě důležitá část koupelny, ale věřte, že stejně důležité jsou také doplňky a textilie, které k celkovému interiéru zvolíte. A zde dostáváte prostor experimentovat, protože patří k nejlevnějšímu zařízení této místnosti. A víte, jak je správně vybírat? Pravidlo je jednoduché. Pokud máte barevné obklady a dlažby či zdobená umyvadla v retro stylu, pak se držte „při zemi“. Dejte přednost ručníkům a osuškám jemných barev bez vzorů. Naopak bílou či krémovou koupelnu nádherně rozzáří pastelové barvy. Ovšem i tady mějte na paměti, že méně znamená více. Zvolte vždy raději jen jednu, maximálně kombinaci dvou barev. Navíc je můžete bez problémů během roku až dvou vyměnit za zcela jiné – stačí textilie a doplňky vyměnit.

Autor: Jindra Pelikánová

Foto: Profimedia„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Hvězdy vám přejí skvělou náladu a hodně energie. Jen si dávejte pozor na svou činorodost a vynalézavost, některé členy rodiny může zaskočit. Ne všichni mají tolik vitality a chtějí s vámi…