V kroji i na pastvu

25. 6. 2015
V kroji i na pastvu | Zdroj: Shutterstock
[Soutěž] Mnoho lidí jezdí do Řecka především proto, aby tu na chvíli zapomněli na ruch moderní civilizace. Místní poklidný životní styl je prostě okouzlující. Existuje však jedno místo, kde se k němu přidává ještě něco navíc - atmosféra dávno minulých staletí. Vítejte ve vesnici, kde ženy chodí v tradičním kroji i krmit kozy.

Cesta ke klenotu ostrova skrytého v horách, do vesničky Olympos, představuje symbol moderní doby. Místní ji totiž prorazili teprve před třiceti lety. Do té doby se k ní dalo dostat pouze lodí s následným výšlapem do vrchu.

Vesnice stojí na úbočí hory Profítis Ilías, odkud mohla v minulosti odolávat nájezdům pirátů a dobyvatelů. Za svou více než tisíciletou existenci jich jistě pamatuje víc než dost. Panoráma nahloučených domků korunovaných kostelem Ágios Onouphrios a desítkami větrných mlýnů, které dnes připomínají spíše vykotlané zuby starověkého Titána, vypadá už zdálky více než slibně.

Přijedete-li sem autem, odstavte ho před vesnicí, kde také končí silnice. Do úzkých uliček mezi krabicovitými domky by se nevešlo. Je to dobře – proč zatahovat moderní vymoženosti do míst, která jsou hezká právě proto, že tam nic soudobého nepřekáží. Všude jsou vidět ženy v tradičních krojích a také je zjevné, že se tak neoblékají kvůli turistům. Ve vyšívaných sukních i halenách se s naprostou samozřejmostí otáčejí v kuchyni, smýčí domy nebo chodí po ulicích.

Samotné domky olympských rodin připomínají obydlená etnografická muzea. Místní ženy se proslavily svými ručně vyráběnými koberci či výšivkami, kterými si i dnes hojně zdobí obývací místnosti. Pohled otevřenými dveřmi do příbytků některé z necelé stovky místních rodin vám to jistě potvrdí. Hospodyně stejně jako dřív často společně pečou chleba v obecní peci a jejich mluva je údajně plná starých dórských výrazů, které už dnes v Řecku moc často nezaslechnete. Muži sice už kroje běžně nenosí, přesto jich pár můžete zahlédnout, když se mezi domky mihnou v modrých kalhotách „vraka“ s širokým opaskem „mizoro“ a v parádní vestě.

Zachtělo se vám poznat krásy Řecka? Soutěžte s námi na www.lideazeme.cz/cestounecestou.

Témata článku:   

Komentáře

Horoskopy

Právě se na vaši stranu otáčí Slunce, takže příznivou oporu máte zajištěnou na dlouho. Ale na co si musíte dát přece jen trochu pozor, je poněkud nejistá půda na poli rodinné soudržnosti.…

Nejčtenější články