V létě vlasy trpí více než kdy jindy. Jak o ně pečovat?

6. 8. 2015
V létě vlasy trpí více než kdy jindy. Jak o ně pečovat?
Tohle roční období milujeme všechny. Přináší s sebou svobodu, lepší náladu a nespoutanost. Nespoutanost ducha a těla, tedy i vlasů. Vítr je pak pořádně rozcuchá, slunce a voda vysuší, a zatímco my si po dovolené lebedíme, ony trpí. Jsou polámané, suché a bez lesku. Co pak s tím?

Krémy s ochrannými faktory proti slunečnímu záření jsme si už pomalu zvykly používat na tělo i obličej, vlasy ale mnohdy během léta necháváme ladem. Přitom i ony potřebují péči a pozornost, protože právě přes letní měsíce nejvíc trpí: sluncem, mořskou solí, chlorem... Dostanou zabrat tak, že se pak nesmíme divit, že se třepí, padají, krepatí, nedrží tvar, ztrácejí lesk a mění barvu. Když si ale osvojíte pár triků, vaše hříva strádání nezaznamená.

PŘÍPRAVKY S UV FILTRY

V létě se hodně potíme, ale i koupeme, ať už v moři, bazénu nebo rybnících. Často je pak třeba umývat naše kadeře denně. Vybírejte šampony s hydratačními složkami, ideálně bez parabenů a silikonů. A pozor, v tomto období hlavně s UV filtry! K péči přidejte kvalitní kondicionér nebo balzám. Aby kondicionér správně účinkoval, tedy ochránil vlasy před vysušením, za které může právě časté šamponování, je třeba po umytí šamponem vlasy lehce vymačkat od přebytečné vody a teprve potom do něj vetřít kondicionér.

V mokrých vlasech, ze kterých kape voda, kondicionér nemá šanci proniknout k jednotlivým vlasům. Důležité v péči o vlasy v letních měsících jsou také různé olejíčky, hydratační masky, ošetřující kúry ve spreji, hydratační lotia, které dodají vlasům právě potřebnou hydrataci.

KLOBOUKY, NEBO ŠÁTEK?

Všechny ty apartní kloboučky anebo umně ovázané šátky kolem hlavy (z kvalitního prodyšného materiálu, aby se vám nepřehřívala pokožka hlavy) nejsou jen výrazným módním doplňkem, ale především zase plní ochrannou funkci vlasů před sluncem. Slunce totiž poškozuje základní stavební bílkovinu vlasů, tzv. keratin. A nejde jen o kvalitu vlasů, na kterou mají sluneční paprsky negativní dopad, ale také o barvu, již dokážou změnit k nepoznání.

VYHOĎTE KULMY A ŽEHLIČKY

Vlasy, které slunce vysuší, už není třeba dál vysoušet. Zkuste se během léta odpoutat od všemožných tepelných úprav, od kulem, žehliček až po fény. Po důkladném umytí a vyživení je nechejte volně proschnout. Také je dobré mít se na pozoru před zaplétáním a zapínáním ještě mokrých vlasů. Jejich letní křehkosti takové zacházení příliš neprospěje. Pokud to jen trochu půjde, vynechejte i laky, pěny a tužidla, které vlasy zase ještě více zatíží.

POZOR NA ZELENOU!

Ne, není řeč o alkoholu, ale o barvení a odbarvování vlasů, které může vést ke změně odstínu a k suchosti vlasů. Připočtěme si k tomu sluníčko, mořskou sůl, chlor v bazénu a vlasová kondice se ještě zhorší. Samozřejmě pokud potřebujete nabarvit odrosty, zakrýt šediny, není důvod, proč si nedopřát péči, na kterou jste celý rok zvyklé. Jen s případným zesvětlováním, melírováním a tónováním počkejte raději až na konec léta.

Melírované a odbarvované vlasy trpí víc než ty barvené, protože se při tomto procesu používá peroxid, což je i při jakkoli šetrném postupu chemický vpád do vlasové struktury, která pak potřebuje řádnou regeneraci. Té ale přes léto tak dobře nedocílíte. A pokud si řeknete, že chcete být za paní dokonalou například na dovolené tak, že zajdete své kadeře ještě rychle zesvětlit, můžete být pak nemile překvapená, když po koupání v bazénech nebo moři získají vaše vlasy „vodníkový“, tedy zelenkavý nádech. Mohou se také rychle vykrystalizovat do úplně jiného odstínu, než na jaký jste zvyklá, nehledě na to, že agresivní mořská sůl vlasy vysuší a roztřepí jejich konečky.

VITAMINY V JÍDLE

Netřeba připomínat, že krása a zdraví vaší hřívy závisí také na správné výživě a dostatku tekutin. A léto je na zdravou výživu jako stvořené. Taková středozemní strava, plná olivového oleje, zeleniny, ovoce a ryb je úplně ideální volbou. Vaše denní menu by mělo obsahovat hodně aminokyselin, které se právě hojně vyskytují v rybách, ořeších a semenech nebo celozrnných obilovinách. Nejen pro svaly, ale i pro vlasy jsou nejdůležitějším stavebním prvkem bílkoviny. Zařaďte je proto také do svého jídelníčku. K tomu přidejte mléčné, ideálně zakysané produkty a vaše tělo vám poděkuje. Pozor, i přes letní vedra nepijte stále studené nápoje a nejezte jen studenou kuchyni. I v létě potřebuje žaludek dobře trávit, k čemuž celodenní studená strava nepomáhá.

TIP NA DOMÁCÍ MASKY NA VLASY:

  • Výživná medová maska:

zdroj: youtube.com Autor: MÍNA HAVRÁNKOVÁ

Článek vyšel v časopise Maminka.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dneska si rozhodně přispěte, ranní vstávání vám beztak nedělá dobře. Dopolední lenošení propojte povídání s dětmi a partnerem. Vůbec do ničeho se nenuťte, jen byste si zkazili den. Na…