V našich mozcích číhá zhoubná bílkovina

28. 6. 2002
V našich mozcích číhá zhoubná bílkovina
Proteinový řetězec, který se vyskytuje ve většině mozkových buněk, byl identifikován jako možný původce rozvoje Parkinsonovy choroby. Pokud výzkum nový objev potvrdí, mohla by léčba této vážné nemoci významně pokročit.

V našich mozcích číhá zhoubná bílkovina

Klepněte pro větší obrázek Proteinový řetězec, který se vyskytuje ve většině mozkových buněk, byl identifikován jako možný původce rozvoje Parkinsonovy choroby. Pokud výzkum nový objev potvrdí, mohla by léčba této vážné nemoci významně pokročit. „V laboratorních podmínkách jsme zjistili, že když se v mozku obsažená bílkovina alfa-synuclein kombinuje s domapinem z nervových buněk, může spustit nebezpečnou reakci, při níž vznikají toxické kyslíkové molekuly, které zabíjejí nervové buňky,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu doktor Bruce Yanker z Harvardské fakulty medicíny.

„Díky tomu, že lze tyto procesy, které probíhají v mozku pacientů, simulovat laboratorně, mohou vědci snáze objevit postup úspěšné léčby. Zároveň nás to ale vede k debatě o správném využívání dopaminu při léčbě Parkinsonovy choroby, jenž může nemoc při dlouhodobém užívání spíše zhoršovat než léčit,“ dodává Yanker.
Parkinsonovou chorobou trpí miliony Evropanů. Nemoc způsobuje svalové záškuby a poškozuje mozek. Mezi slavné osobnosti trpící touto nevyléčitelnou nemocí patří slavný boxer Muhammad Ali, herec Michael J. Fox a také papež Jan Pavel II.(Plus)

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Nic se nestane, když dočasně přerušíte aktivity, které vám dělají radost. Uděláte-li to ve prospěch rodiny nebo studijních či pracovních výsledků, tak se vám to mnohonásobně vrátí. Život…

Nejčtenější články