V předvánočním stresu ještě víc hrozí vznik oparů: Jak s nimi zatočit? | Foto: iStock

Foto: iStock

V předvánočním stresu ještě víc hrozí vznik oparů: Jak s nimi zatočit?

Přestože se jich nezbavíte, můžete se s nimi alespoň dočasně vypořádat, když se objeví. Opary jsou nežádoucí společníci objevující se ve chvíli, kdy se to hodí nejméně. Jak vznikají a co na ně platí?

Celosvětově nejrozšířenější infekce

Se vznikem nečekaných bolestivých pupínků, které nejdříve svědí a pak bolestivě praskají, má zkušenost téměř každý. Nejčastěji se opary objevují na rtech a spouští je několik faktorů. Jejich původcem je Herpes simplex virus (HSV) rozdělený na dva typy. A právě za vznikem otravných puchýřků kolem úst a přímo na rtech stojí první typ číslo jedna (HSV-1). Existuje i druhá, mnohem více nežádoucí varianta číslo dvě (HSV-2) způsobující genitální opary.

Jak se vyvarovat vzniku oparu? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Herpes viru se nezbavíte

Poměrně děsivý fakt o herpes viru je ten, že jakmile se vám jednou dostane do těla, už nikdy se ho nezbavíte. Virus v těle zůstává, pouze přechází do nečinné latentní fáze. A právě to je důvodem, proč pokud jednou v dětství dostanete opar, bude se u vás objevovat už pravidelně.

K činnosti ho přiměje například leknutí a stres. Přenosný je také polibky, pitím ze stejné sklenice nebo při sdílení ručníku s člověkem, který má opar. Virus je totiž vysoce nakažlivý, a to ještě před vznikem strupu. Podle jiných teorií spouští výskyt oparu také nadměrné slunění a nízká ochrana rtů před slunečním svitem.

Pokračování 3 / 6

Vyměňte kartáček

Pokud víte, že čas od času trpíte na vznik oparů, vybavte se zásobou náhradních zubních kartáčků. Když si všimnete, že vás svědí a pálí rty, je to pro vás signál, že se blíží příchod nechvalně proslulého puchýřku, a proto máte vyměnit svůj starý zubní kartářek za nový. Ten pak opět nezapomeňte vystřídat za jiný, až se vám opar zahojí. Prostřednictvím zubního kartáčku se totiž infekce šíří snadno a rychle. Navíc kartáčky na zuby jsou pro přežívání herpes viru zodpovědného za vznik oparu ideálním místem.

Pokračování 4 / 6

Tea Tree olejíček a oblíbená francovka

Jako první pomoc při pálení rtů můžete sáhnout po Tea Tree olejíčku. Díky svým antiseptickým vlastnostem se olej z čajovníku řadí mezi šikovné kosmetické pomocníky. Někteří jedinci zase nedají dopustit na aplikaci populární francovky. Jde o jednu z nejrozšířenějších babských rad. Francovka obsahuje dezinfikující a vysušující líh, takže když s ní místo potřete, můžete urychlit fáze hojení oparu.

Pokračování 5 / 6

Vezměte si na pomoc vazelínu a náplasti

Pokaždé když se u vás opar objeví, je dobré ho zakrýt. Ovšem pozor, ne korektorem ani make-upem, ale léčivou mastí, krémem nebo lékařskou vazelínou. Tu seženete v každé lékárně a je účinným pomocníkem nejen při léčbě oparu. Oblíbené a velice efektivní jsou také krémy s hojivými antivirovými účinky. Kromě toho můžete sáhnout po náplastech na opary s podobným složením, které mimo jiné zabraňují dalšímu rozšíření oparu. Dobrou zprávou je, že náplasti na opary jsou nenápadné, některé z nich lze dokonce překrýt rtěnkou na rty.

Pokračování 6 / 6

Pozor na doteky a slunce

Objevil se vám na rtu protivný opar? Pozor, nesahat! Jde o nejdůležitější zásadu, která doporučuje puchýřek nijak nepropichovat, nemačkat ani neškrabat. Pokud ji nedodržíte, vystavujete se riziku vzniku další bakteriální infekce. Pozor si dejte na doteky všeobecně, a to jak na ty s partnerem a blízkými, které byste snadno mohla nakazit, tak sama se sebou. Vyhněte se kontaktu s oblastí očí a genitálií, zejména ve chvíli, kdy jste zavadila o opar.

Doporučujeme

Články odjinud